Náčrt konzultácie pre rodičov s introspekciou. Samovyšetrenie konzultácie s rodičmi. Príklad rodičovskej schôdze

Svetlana Leonova
Introspekcia spoločná okupácia s deťmi a rodičmi stredná skupina

Sebaanalýza spoločnej hodiny s deťmi a rodičmi strednej skupiny v rámci „Klubu rodičov“ na tému: „Rozvoj jemnej motoriky a motoriky u detí“.

Zapnuté povolania zúčastnili deti stredná veková skupina ktorí ešte nenavštívili centrum reči, a ich rodičia.

Pretože hlavnou činnosťou predškolákov je hra, potom trieda bol vytvorený pomocou hernej technológie učenie: na vývoj boli použité rôzne hry dobré motorové zručnosti(„Transformácia na Popolušku“, „Magické nitky“, „Na návšteve veľkého prsta“ atď.). Tiež boli použité technológie vývinového a na študenta zameraného vzdelávania, ktoré zvýšilo vnútornú motiváciu detí a rodičia do nápravného a výchovného procesu.

Zapnuté povolania nasledujúci cieľ: zlepšenie tradičné formy pracovať s rodičia za efektívnu interakciu medzi materskou školou a rodinou v procese rozvíjania zvukovo-výslovnostnej stránky reči, ktorá bola dosiahnutá riešením nasledujúceho úlohy:

nápravné vzdelávanie: prehĺbenie a systematizácia znalostí účastníkov skupina na rozvoj motorických schopností u detí; rozšírenie slovnej zásoby detí;

nápravné a vývojové: rozvoj zrakovej a sluchovej pozornosti, jemnej a všeobecnej motoriky;

nápravno -výchovné: rozvíjanie pozitívneho prístupu k povolania, ovládanie vlastnej reči, formovanie kooperačných schopností, schopnosť počúvať partnera bez prerušenia.

Cieľ triedy zodpovedalo jeho obsahu. Zvolené metódy a techniky zodpovedali veku detí a boli vybrané s prihliadnutím na ich individuálne vlastnosti (stav pozornosti, stupeň únavy atď.)... Vizuálne a verbálne pokyny boli podané presne a jasne. Použilo sa nasledujúce Pomoc: upútanie pozornosti, stimulujúca rečová a myšlienková činnosť prostredníctvom pokynov, rady, používanie otázok, používanie ďalších vizuálnych podpor (obrázky, ukážka obrazu samostatnej akcie a činnosti vo všeobecnosti. Etapy triedy vzájomne prepojené a konzistentné.

Cez triedy pre deti a rodičov záujem bol zachovaný, uľahčený dynamikou triedy, využitie momentu prekvapenia v záverečnej časti triedy(„Čo sa skrýva v oblasti prstov?“)... Všetky úlohy boli vybrané na základe niekoľkých analyzátorov a prispeli k rozvoju vyšších mentálne funkcie (pozornosť, vnímanie, pamäť, myslenie).

Zapnuté povolania bolo vytvorené priaznivé emocionálne pozadie. Vytvorenie pozitívnej motivácie k splneniu úlohy, povzbudenie správne vykonaných akcií vytvára u dieťaťa dôveru v možnosti prekonania existujúcich ťažkostí a prispieva k prenosu spôsobov konania do iných podmienok. Aj deti, aj rodičia prejaviť pozitívny emocionálny prístup a spoločne plnil zadané úlohy.

Vďaka stretnutiu v rámci práce rodič klubu sa realizuje cieľ - psychologická a pedagogická podpora rodiny pri výchove detí predškolský vek a zvýšenie vzdelávacieho potenciálu rodiny.

Stretnutie trvalo 20 minút.

Výsledok: stanovené ciele a zámery boli úspešne implementované.

Súvisiace publikácie:

Scenár spoločnej zábavy s rodičmi ku Dňu matiek v strednej skupine „Mami milovaná, najkrajšia“ Scenár spoločnej zábavy s rodičmi na sviatok „Deň matiek“ v strednej skupine „Mami milovaná, najkrajšia“ Účel: vytvoriť.

„Na návšteve u ježka.“ Synopsa spoločnej hodiny s rodičmi z telesnej výchovy pre prvú skupinu mladších žiakov Na návšteve u ježka Účel: zapojiť rodičov do tried telesná výchova naprieč spoločné aktivity s detmi. Úlohy: Wellness:.

Účel: Vzbudiť v žiakoch záujem a túžbu vykonávať aktívnu fyzickú aktivitu Ciele: - Vychovávať k deťom dobrý prístup.

Synopsa spoločnej akcie s deťmi a rodičmi k sviatku „Deň rodiny“ Obecná rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia Materská školaČ. 17, Stavropol Abstrakt spoločnej akcie.

Synopsa spoločného cvičenia rodičov s deťmi v strednej skupine materskej školy Spoločná okupácia fyzické cvičenie rodičia s deťmi „Ay - yes, mama, ay - yes, I“ (pre deti zo strednej skupiny a ich rodičov) Účel:.

Metodický vývoj spoločného podujatia s deťmi strednej skupiny „Užitočné a škodlivé výrobky“ Metodický vývoj spoločnej akcie s deťmi strednej skupiny „Užitočné a škodlivé výrobky“. Cieľom akcie je - formácia.

1. Analyzujte ciele a ciele akcie.

2. Analyzujte vybrané metódy a techniky na zvýšenie pozornosti rodičov, ako účinné boli, ktoré boli úspešné, ktoré neboli, prečo?

3. Preverte výber a použitie materiálov a vybavenia na podujatí.

4. Analyzujte výber obsahu a algoritmus organizovania akcie pre rodičov.

5. Analyzujte problémy, ktoré vznikli počas organizácie a priebehu akcie, ako boli odstránené?

6. Identifikujte spôsoby, ako zlepšiť organizáciu a priebeh rodičovskej akcie.

Príloha 8

Obrysový plán rodičovské stretnutie

Používajú sa tieto formy rodičovských stretnutí:

· Psychologické školenie;

· Master Class;

· Spoločné aktivity detí s rodičmi;

· Deň otvorených dverí;

· Premietanie divadelných predstavení.

Vedenie rodičovskej schôdze:

Rodičovské stretnutie sa tradične skladá z 3 častí: úvodná, hlavná a „rôzne“. Čas stretnutia je 1 hodina. (40 minút s rodičmi a 20 minút s deťmi).

1.Úvodná časť je určený na organizáciu rodičov, vytváranie atmosféry dobrotivosti a dôvery, zameranie ich pozornosti a motiváciu k spoločnému riešeniu problémov. Môžete to urobiť uverejnením témy, formulára schôdze alebo použitím krátkych hier a aktivít. Môžete vytvoriť určitú hudbu na pozadí: zvuky gitary, klavíra, magnetofónu, ktoré budú sprevádzať slová moderátora.

2. Hlavná časť stretnutie možno rozdeliť na dve alebo tri etapy. Táto časť spravidla začína prezentáciou skupinového pedagóga, vedúceho pedagóga alebo iných špecialistov na EHK, ktorá sa zaoberá teoretickými aspektmi posudzovaného problému. Nechajte svoju správu krátku, pretože rozsah pozornosti sa do konca dňa znižuje.

Hlavná vec je, že rodičia nie sú len pasívnymi poslucháčmi. Je potrebné klásť poslucháčom otázky, dávať príklady z praxe výchovy detí v rodine a materskej škole, analyzovať pedagogické situácie, pozvať rodičov na sledovanie videoklipov aktivít s deťmi, hier, prechádzok atď.

Rodičom by nemalo byť vyčítané a poučené. Častejšie je potrebné použiť ako príklady momenty zo života detí v skupine. Hovorí o nechcené akcie deti, neuvádzajte ich mená. V priebehu svojho posolstva by sa učitelia mali vyhýbať nárokovaniu si rodičov a detí a diskusii o osobnosti konkrétneho dieťaťa; nemali by sme uvádzať zlyhania detí, hlavnou vecou je nájsť spôsoby riešenia diskutovaných problémov spoločným úsilím.



Rozhovor je najlepšie viesť pri slabom osvetlení. Prechody z jednej situácie do druhej je možné oddeliť krátkou hudobnou pauzou. Kedykoľvek je to možné, zvažované situácie by mali byť usporiadané čo najlepšie.

Na ilustráciu svojich myšlienok a úvah môžete použiť kazety a videonahrávky, fotografie a rozhovory s deťmi zo skupiny, diagramy a grafy, jasne prezentované tézy a príhovory. To všetko prispeje k lepšiemu vnímaniu témy stretnutia. Počas tejto časti stretnutia môžete využiť aj nasledujúce metódy: prednášku, diskusiu, konferenciu, ktoré môžu byť samostatnými formami práce s rodinami žiakov.

3. V tretej časti rodičovského stretnutia "Ostatné" Prediskutované sú otázky držania dieťaťa v materskej škole, voľnočasových aktivít, organizovania spoločných aktivít rodiny a predškolských vzdelávacích zariadení. Odporúča sa vopred premyslieť niekoľko možností riešenia problému, ktoré budú ponúknuté rodičom na diskusiu, dohodnúť sa s tými, ktorí môžu pomôcť, prevziať zodpovednosť atď. Niektoré z problémov je potrebné vopred vyriešiť s rodičovským výborom. Na konci schôdze musíte stretnutie zhrnúť do zoznamu prijaté rozhodnutia pre každý z diskutovaných problémov zaznamenaný v protokole. Stretnutia sa môžu konať formou večerov s otázkami a odpoveďami, ústneho denníka, diskusných relácií atď. Napriek rozdielom v týchto formách ich spája jeden význam - poskytnúť rodičom znalosti o výchove vlastného dieťaťa, zaujímať sa o problémy výchovy, stimulovať k revízii ich vzdelávacieho postavenia.

Príklad rodičovskej schôdze

„Príprava rúk starších predškolákov na písanie“

Cieľ:

Úlohy:

Forma vykonávania: dielňa.

Účastníci: skupinoví pedagógovia, učiteľ vizuálna aktivita, rodičia.



Časti stretnutia

Úvodná časť (5-7 minút).

· Prezentácia učiteľa k danej téme a účastníkov stretnutia.

· Prehliadka výstavy pracovných zošitov a produktov aktivít detí.

Hlavná časť (30-35 min).

· Prezentácia rodiča skupiny na tému „Význam a spôsoby rozvíjania jemnej motoriky u detí prípravnej skupiny do školy“ sprevádzaná plagátmi s kľúčovými tézami a slovami na tému reči, ukazujúce schémy hier s prstami (10-15 min).

· Vedenie workshopu učiteľa výtvarných umení s rodičmi o zvládnutí techník rozvoja jemnej motoriky pomocou hliny, plastelíny a papiera (10-15 minút).

Prezentácia výstavy didaktické hry na rozvoj jemnej motoriky (5 min).

· Kolektívne riešenie rodičov krížovky na tému stretnutia (5 min). Približný zoznam slov, ktoré je potrebné uhádnuť: motorika, ruka, zrak, mozog, koordinácia, korelácia, písanie, škola.

Rôzne (7-10 minút).

· Prehľad pedagogická literatúra na tému stretnutia.

· Diskusia o otázkach spojených s údržbou detí v materskej škole, voľnočasovými aktivitami, organizáciou spoločných rodinných a predškolských aktivít.

Nastaviť učebné materiály

Kreatívny rozvoj

Vyplnil: Mineeva I.V.

Obsah:

1. Náčrt akcie „Deň rodiny“ ………………………………… ... ... ... ... 3 s.

2. Sebaanalýza podujatia „Deň rodiny“ …………………………………… ... 7c.

3. Zhrnutie GCD „Cesta do lesa“ …………………………………………………………………………………… .8s.

4. Samoanalýza GCD ………………………………………………………………… ..11 s.

5. Konzultácia pre rodičov „Nechcem! Nebudem! Nie je potrebné!: Kríza 3 roky ……………………………………………………………………………………………… ... 13c.

6. Samovyšetrovacie poradenstvo pre rodičov „Nechcem! Nebudem! Nie je treba!: Kríza 3 roky “……………………………………………………………………… 15 s.

SPOLOČNÁ AKCIA S RODIČMI „MOJA RODINA“

Účel: zhromažďovanie detí a rodičov, vytváranie partnerstiev s rodinami žiakov.

Úlohy:

1. Formovať prvotné hodnotové predstavy o rodine;

2. Rozvíjať komunikačné schopnosti dieťaťa - voľná komunikácia s dospelými a deťmi;

3. Vytvorenie priaznivej atmosféry dobrotivosti a vzájomného porozumenia.

Vybavenie: diplomy všetkým účastníkom rôznych nominácií (súťaží)

Prípravné práce s rodičmi:- vymyslieť a pripraviť prezentáciu rodiny (návšteva klziska);

Pripravte si básne, drobnosti, pieseň o svojej rodine;

ÚVODNÁ ČASŤ

Vitajte hostia

dobrý večer Vážení hostia. Sme radi, že sa s vami opäť stretávame. Ponáhľam sa vám to oznámiť15. mája 1993 Valné zhromaždenie OSN ustanovilo Medzinárodný deň rodiny. A dnes vás pozývame na oslavu tejto udalosti.

Rodina je najdôležitejšou vecou v živote každého z nás. Rodina je blízki a milí ľudia, tí, ktorým želáme dobro a šťastie, ktorých milujeme, z ktorých si berieme príklad a na ktorých nám záleží. V rodine sa učíme láske, starostlivosti a úcte, zodpovednosti.

Ako je uvedené v jednej známej starej piesni: „Pieseň nám pomáha budovať a žiť.“ A skutočne je to tak, pretože ani jedna dovolenka sa nezaobíde bez piesní, s piesňou, ktorou sa vydáme na túru, pieseň zvýši náladu.

Teraz deti našej skupiny predvedú pieseň venovanú dnešnému sviatku.

Deti hrajú pieseň „Rodina“ (na pieseň „Niekde v tomto svete“)

HLAVNÁ ČASŤ

Pripravili sme pre vás zábavné, jednoduché súťaže. V každej súťaži budú víťazi. Rozhodne o tom nezávislá porota. Teraz vám ho predstavím.

- Prvá súťažVizitka rodiny - musíte povedať o svojej rodine, predložiť ju.

Diplom víťaza v súťaži „Vizitka rodiny“ + čokoláda alebo kalendár.

Každá rodina má svoj vlastný dom, ale nie každý vie, že slovo dom nie je ruské. Pochádza z latinského slova „dominium“ - držba.

Slovo dom neznamená len budovu, ale aj samotný život pod jej strechou, v kruhu blízkych a milujúcich ľudí.

Nasledujúca súťaž sa voláĽudová múdrosť .

Musíte uhádnuť príslovia, ktoré sú tu zašifrované (slová sú napísané na kartách, z ktorých účastníci tvoria príslovie. Alebo prednášajúci povie začiatok a účastníci skončia. Za každú odpoveď dostanú čip. Kalendár)

Hosť na prahu - šťastie v ... (dome).

Dom bez milenky ... (sirota).

Viesť do domu ... (netriasť si bradou).

Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu).

Než bohatý, ... (a taký šťastný).

Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie).

V. priateľská rodina a ... (teplý v chlade).

Strom držia korene ... (a človek je rodina).

Nie je to rúra, ktorá ohrieva dom, ... (ale láska a harmónia).

Pri spoločnom stole ... jedlo chutí lepšie.

Na čo je poklad, keď ... je rodina v dobrom zdravotnom stave.

Vážiť si rodinu -... byť šťastný.

Rodina je silná, keď ... je len jedna strecha nad ňou.

- Čo nemôžete priniesť do domu ... nemôžete z neho vziať. Osetský

Jeden obývaný dom ... lepší ako stovka prázdnych. Kurdské

V jeho dome a ... rohy pomáhajú. Ukrajinský

Ak chcete viesť dom - netraste rukávmi.

Keď je rodina spolu a srdce je na mieste.

Dom je krásny nie rohmi, ale koláčmi.

Deti nie sú príťažou, ale radosťou.

Rodinné nezhody povedú k problémom.

V. rodina a kaša je hustejšia.

Všetci vieme, že blízki ľudia si môžu rozumieť aj bez slov. Nasledujúca súťaž sa voláPochop ma ... Jedna osoba z rodiny bez slov vyobrazí, čo bude napísané na karte, a zvyšok rodiny musí uhádnuť, čo to je (úlohy na karte. Účastníci si sami vyberú. Diplom + cena)

Horúce železo; varná kanvica; zvoniaci budík; zvoniaci telefón; Mačička; rybolov;

Radi spievate? Potom ďalšia súťažPieseň ... Hádam pieseň, tím, ktorý ju uhádne, zahrá a dostane jeden čip. Vyhráva tím s najväčším počtom žetónov. Takže…

    Táto pieseň je o tom, ako sa zachovala hydina, ktorá žila so staršou ženou. (Bývali sme s babkou ...)

    Táto pieseň je o tragickom osude mierumilovného hmyzu. (V tráve sedel kobylka)

    Táto pieseň je o tom, aké dobré je hrať na harmonike v daždi pred ohromeným publikom a oslavovať ďalšie výročie vášho narodenia. (Nechaj ma neobratne bežať)

    Táto pieseň je o dievčati, ktorému chýbal sladký muž na brehu rieky, kým všade naokolo kvitli ovocné stromy. (Kaťuša)

    Táto pieseň je o veselom chlapcovi, ktorý sa prefíkane vyhýbal práci na poli pri zbere zemiakov. (Antoshka)

    Táto pieseň je o geografickej polohe v trópoch, kde sa obyvatelia zabávajú a jedia exotické ovocie. (Chunga-Changa)

    Táto pieseň je o tom, ako ísť na tábor, najlepšie v spoločnosti dobrých priateľov a spievať piesne vo veľkom zbore. (Je zábavné kráčať spolu)

    Táto pieseň je o veselom výrazu tváre, vďaka ktorému sa priatelia cítia dobre a prispieva k vzniku prírodného úkazu vo forme viacfarebných pruhov. (Úsmev)

A teraz pozývam všetky tímy do centra. Vytvorme pekný kruh.

Odovzdávajúc toto slnko svojmu susedovi, vyslovujeme mu kompliment.

(Hra sa začína hostiteľom a reťazec sa končí komplimentom hostiteľa)

A teraz je načase zistiť, ktorú rodinu máme najpresnejšiu.

SúťažZasiahnite cieľ .

Každá rodina hodí z určitej vzdialenosti do koša desať loptičiek. (Víťazom je tím, ktorý vhodil viac loptičiek do koša. Diplom + cena)

A teraz zistíme, akú rodinu máme najužšiu.

SúťažHúsenica s loptičkami

Každý tím je daný Balóny podľa počtu rodinných príslušníkov. Nafukujú ich, budujú sa jeden po druhom a medzi chrbtom predchádzajúceho účastníka a bruchom ďalšieho účastníka musíte držať loptu.

Všetky húsenice stoja na jednej čiare a idú do cieľa (5 metrov a späť). Nechajte „hlavu“ húsenice, aby držala loptu tesne pred vami. Húsenica, ktorá sa nedrobila po ceste a rýchlejšie prekonala vzdialenosť, víťazí.

Húsenice môžu tancovať aj lambadu, cvičiť, opakovať pohyby za vodcom a dokonca sa navzájom naháňať (hlava jednej húsenice by sa mala snažiť dobehnúť chvost druhého). Priatelia, toto je zábava! Nezabudnite na hudbu.

ZÁVEREČNÁ ČASŤ

- Priatelia, naša dovolenka sa blíži ku koncu. A čo dovolenka bez fotografií? Preto teraz musíte urobiť portrét svojej rodiny. Môžete použiť akýkoľvek materiál - ceruzky, fixky, farby, farebný papier, kávu, korálky a čokoľvek, čo nájdete v našej tvorivej dielni.

Rodina je šťastie, láska a šťastie,

Rodina je letný výlet do krajiny.

Rodina je sviatok, rodinné rande,

Darčeky, nákupy, príjemné míňanie.

Narodenie detí, prvý krok, prvé blábolenie,

Sny dobra, vzrušenia a úžasu.

Rodina je práca, starajú sa jeden o druhého,

Rodina je veľa domácich úloh.

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká!

Ale nie je možné žiť šťastne sám!

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby o tebe hovorili priatelia:

Aká si dobrá rodina!

Analýza spoločnej akcie s rodičmi „Deň rodiny“.

Podujatie bolo venované sviatku „Deň rodiny“, ktorý sa konal v rámci predškolskej vzdelávacej inštitúcie. Zúčastnili sa žiaci tej istej skupiny s rodičmi. Cieľom akcie bolo prilákať zdravým spôsobomživot, šport detí a ich rodičov, súdržnosť rodiny. Boli stanovené aj nasledujúce úlohy:

Rozvíjajte komunikačné vzťahy medzi deťmi a ich rodičmi;

Vytvorenie priaznivej atmosféry dobrotivosti a vzájomného porozumenia.

Nabiť dobrá nálada a pozitívne emócie detí i dospelých.

Na úspešnú implementáciu určených cieľov a riešenie zadaných úloh bolo použité svetlé, farebné vybavenie a atraktívna viditeľnosť. Registrácia športová hala prispela k tvorbe sviatočná nálada... Akcia sa konala v dopoludňajších hodinách, čo malo pozitívny vplyv na aktivitu účastníkov. Pri procese realizácie sa použili TCO (hudobné centrum s fonogramom a spätným projektorom pre svetelné efekty).

Akcia prebehla podľa plánu. Deti aj rodičia boli aktívni a s potešením sa zúčastnili štafetových pretekov.

Vedomosti pedagóga o obsahu podujatia, jeho tóne, emocionálnosti a interakcii s účastníkmi prispeli k formovaniu sviatočnej a radostnej nálady počas sviatkov. Účinnosť použitých metód a rozmanitosť foriem organizovania detských aktivít slúžili ako vynikajúci základ tejto akcie.

Všetci účastníci dovolenky boli spokojní. Odovzdávanie cien prebiehalo v atmosfére priateľstva a dobrej vôle. Stanovené ciele počas akcie boli plne dosiahnuté, všetky úlohy boli úspešne zrealizované.

GCD „Cesta do lesa“


Integrácia vzdelávacie oblasti: „Poznávanie“, „Komunikácia“, „Hudba“, „Čítanie beletrie“.
Cieľ:
Posilniť schopnosť vyberať slová s opačným významom (antonymá)
Pokračovať v učení hádať hádanky o divých zvieratách, upevniť koncept „divokých zvierat“.
Konsolidovať klasifikáciu húb a bobúľ.
Rozvíjajte súvislú reč detí.
Vybavenie: kúzelná taška, list v obálke, kvety, vrana, vrabec, vianočný stromček, hračky: myš, zajačik, líška, vlk, medveď, obraz lesa, huby, bobule , hudobný sprievod.
Priebeh hodiny:
Pedagóg: Poďte, priatelia, pozdravte hostí.
Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, čo je to? (vytiahne magickú tašku).
Deti: Úžasné vrecúško.
Pedagóg: Pozrime sa, čo je vo vnútri? Učiteľ ponúka jedno dieťa, aby ho získalo. Dieťa vytiahne list.
Pedagóg: Chlapci, čo tu máme v obálke?
Deti: List!
Pedagóg: Prečítajme si, čo je tam napísané a od koho list prišiel. A list nám poslali zvieratá z rozprávky o teremokoch a čo nám píšu: „Chlapci, nemôžeme postaviť teremok, ktorý rozdrvil medveď, pomôžte nám, prosím! “.
Pedagóg: Chlapci, chcete pomôcť zvieratám postaviť im nový dom?
Deti: Áno.
Pedagóg: Potom ich pôjdeme navštíviť. Kam môžeme ísť?
Deti: odpovede detí (autom, vlakom, autobusom, lietadlom, loďou).
Pedagóg: Pôjdeme vlakom. Ja budem lokomotíva a ty budeš malé vozne. Kto to slovo zavolá prvý, ten stojí za mnou. Začať.
slon je veľký a myš malá
kocka je hranatá a loptička je guľatá
horká cibuľa a sladký koláč
vlk je zlý a zajačik je dobrý
lavička je nízka a plot vysoký
v zime chladno a v lete teplo
denné svetlo a v noci tma
delfín je uhladený a mačka je našuchorená
(deti sa striedavo dostávajú do vlaku)
Pozrite sa, ako dlho trvá náš vlak.
Pedagóg: Poďme. Hrá hudba o parnej lokomotíve.
Vychovávateľ: - Tu sú chalani, s ktorými sme prišli na čistinu. Koľko kvetov je? Cítime ich vôňu. Respiračná gymnastika „Vôňa kvetov“ - pokojne sa nadýchneme nosom, zadržíme dych a pomaly vydýchneme „A - ah! “.
Pedagóg: Chlapci, kto sme tu?
- Pozri, kto sedí? (Vrabec)
- Kde sedí? (Na breze)
- Ako vrabec cvrkáva (Chik-chirp)
- A kto je to? (Vrana)
- A kde sedí vrana? (Pod brezou)
- A ako vrana plače? (Kar-kar)
Vychovávateľ: pozri sa vrabec a vrana sa znepokojujú, mávajú krídlami. (Deti ukazujú pohyby vtákov). Vrana kvoká a hovorí, že zvieratá sa stratili v lese
„Štvrtý extra“

Pedagóg: Zaujímalo by ma, chlapci, a aké zvieratá sa stratili?

Pokúsme sa vyriešiť hádanky:
1. Rusovlasá hostiteľka

Prišla z lesa

Spočítal som všetky sliepky

A zobrala to so sebou.

(Líška)
Volajme láskyplne líšku (líška, líška).

2. Šikovne skočí cez pole,Ako nadýchaná biela guľa.V lete biela, v zime sivá.A trochu otupený.Kto je on? Hádaj - ka!No, samozrejme, ...(KRÁLIČEK)
- Hovorme tomu láskyplne (zajačik, zainka)

3 Som sivý, žijem v lese,

Poznám červenú líšku.

Vytiahnem smutnú pieseň

Hlasno zavýjajte na mesiac.

(Vlk)

4. Môj útulný dom je norok,
Tu som zrnká naukladal na hromadu.
V sivom kožuchu,
Chvost je tenký a nezbedný.
Na hlave sú malé uši,
Mnohí im hovoria Norushka.
Škrabajte sa, keď spíte
Koniec koncov, nie nadarmo som - (Myš ).

Chlapci, uhádli všetky hádanky, ale zvieratá sme nenašli. Možno sa nás báli? Zavrieme oči, možno sa objavia. Stačí úprimne zavrieť oči. Och, boli!
Pedagóg: Chlapci, aké sú to zvieratá? Domáce alebo divoké? (Divoký)
- A prečo? (Pretože žijú v lese)
Štúdium imitácie (hudba dažďa a hromu)
- Ach, chlapci, prišiel mrak

zastavil.
Pedagóg: Chlapci, pomôžme zvieratám vrátiť sa domov

Deti sedia na stoličkách, obliekajú si klobúky pre zvieratá, dramatizuje sa rozprávka. Pomohlo zvieratám nájsť teremok.

Poďme na lesnú čistinku. Ale musia byť vložené do košov, do jednej zeleniny, do iného ovocia.
- Chlapci, môžeme vám pomôcť zariadiť bobule a huby? (Rozložte so symbolmi).
- Kde rastú bobule? (na kríkoch)
- Kde rastú huby? (Na zemi, v tráve).
- Výborne, chlapci! A tu sú naše dobroty pre vás. (zvieratá prechádzajú košom so sladkými hubami).
Pedagóg: Chlapci, čo ste to za chlapi! Pomohli sme zvieratám, ale teraz je čas vrátiť sa do škôlky. (Cestovanie vlakom)
- Tu sme v materskej škole. Kde sme s tebou boli? (v lese, medzi zvieratami)
- A čo sme s nimi urobili? (Pomohlo divokým zvieratám nájsť cestu domov)
- A čo si dostal? (Huby)
- Úžasné! Postavme sa do kruhu, spojme ruky a povedzme: „Sme veľmi dobrí“. Najprv šeptom, normálnym hlasom a teraz hlasným hlasom.

Samoanalýza GCD na rozvoj reči „Cesta do lesa“

Abstrakt pre GCD je vyvinutý pre druhú juniorská skupina.

Materiál pre GCD bol vybraný na úrovni prístupnej deťom, zodpovedal ich psychologickým vlastnostiam a bol racionálny pri riešení stanovených cieľov a zámerov. Na hodine sa chlapci naučili odpovedať na otázky. Deti to zaujímalo. Boli aktívni, pozorní a pohodlní. To všetko potvrdzujú výsledky aktivity a reflexie.

Všetky prvky GCD logicky spája spoločná téma. Táto štruktúra hodiny je celkom opodstatnená. Pretože každá časť hodiny je zameraná na riešenie určitých pedagogických problémov a ponúka výber adekvátnych metód a techník. Obsah hodiny zodpovedal stanovenému cieľu a cieľom.

Aktivity v GCD sú charakterizované ako spoločné, kreatívne, individuálne.

Na GCD som použil nasledujúceformy práce: frontálny, individuálny, skupinový

Metódy: Slovné (otázky deťom, objasnenie, povzbudenie); Ukážka (hračky: vrana a kačica, doska napodobňujúca jazero, ukážka výkonu) Praktické (modelovanie) Hra (moment prekvapenia -kúzelná taška, list v obálke) Kontrolné metódy (analýza dokončených úloh, hodnotenie výsledkov výkonnosti).

Metóda hľadania problémov (Chceli sme pomôcť zvieratám).

Pri tom GCD použila nasledujúcetechnológie: herná aktivita; prístup k aktivite; učenie sa v dialógu s dospelým; technológie šetriace zdravie.

Trvanie a štruktúra priamo vzdelávacie aktivity trvalé, používané striedanie odlišné typyčinnosti. Pri organizácii GCD som vykonal prístup šetriaci zdravie: hygienické požiadavky na vedenie GCD boli v súlade s normami SanPiN. V skupine pred NOD sa vykonalo mokré čistenie a vetranie. Počas GCD boli dodržané bezpečnostné opatrenia, deti nezaujímali statickú polohu, boli neustále v pohybe. Časová aktivita bola vymyslená podľa daného veková skupina(10 minút).

Verím, že forma, ktorú som zvolil na organizovanie GCD pre deti, bola celkom účinná. Snažil som sa dodržať normy pedagogickej etiky a taktu. Verím, že úlohy boli splnené. GCD dosiahla svoj cieľ.

Konzultácia pre rodičov.

"Nechcem! Nebudem! Nerobte to!: Kríza na tri roky. “

Cieľ:

1. Formovať v rodičoch predstavu o dôležitom období vo vývoji a výchove dieťaťa.

3. Rozvíjať gramotnosť rodičov pri výbere foriem a metód interakcie s deťmi.

Končí sa emocionálne pokojné obdobie vývoja od jedného do troch rokov. Pred nami je trojročná kríza. Vaša len nedávno láskyplná a poslušné dieťa sa zrazu stane tvrdohlavým, hysterickým, tvrdohlavým, jedným slovom, podľa názoru rodičov, nekontrolovateľným. Dospelí zároveň často nevedia, ako sa majú správať a čo majú s týmto malým tvrdohlavým človekom robiť. Niet divu, že slávny učiteľ S. Soloveichik nazval toto obdobie „veľkou vojnou s malým mužom“.

Kríza troch rokov je emocionálne veľmi ťažkým obdobím vývoja, a to tak pre rodičov, ako aj pre samotné dieťa. Správanie dieťaťa sa mení, jeho túžba po nezávislosti sa stáva akútnejšou, začína sa cítiť nezávislý na dospelých. Aké sú dôvody týchto javov? Ako sa dostať z krízy čo najmenej bolestivo?

Už bolo poznamenané, že v tejto dobe sa dieťa stáva nezávislejším, nezávislým na rodičoch, začína chápať, že dokáže veľa urobiť samo, bez ich pomoci. Prejav nezávislosti je spojený s pokusom dieťaťa naučiť sa žiť a konať samo, ako samostatná, nezávislá bytosť.

Jedným zo znakov toho je, že dieťa začína hovoriť o sebe v jednej osobe. Ak ste skôr počuli: „Masha je smädná!“, Teraz dieťa hovorí úplne jasne: „Chcem piť!“ Slovo „ja“ v jeho lexike sa stáva jedným z najpoužívanejších. Počujete iba: „Ja ... ja ... ja!“. Toto „ja“ sa postupne mení na „ja sám!“

Toto je veľmi jemný bod, ktorý je potrebné riešiť. Osobitná pozornosť... Vonkajšie prejavy krízového správania dieťaťa sú spojené s jeho tvrdohlavosťou, negativizmom a tvrdohlavosťou. Dieťa chce byť pánom svojho správania a trvá na tom. Jeho tvrdohlavosť je spôsobom, akým prejavuje svoju vlastnú vôľu. Nenechá svoju matku, aby jej pomohla obliecť si pančuchové nohavice, postaviť dom z kociek, pri chôdzi ju ťahá, kam chce. Na akúkoľvek námietku môže reagovať plačom, slzami, často sa meniacimi na skutočnú hystériu. Často odmieta akúkoľvek ponuku dospelého - „Nechcem!“, „Nechcem!“, „Nechcem!“. Takáto rozmarnosť dieťaťa je zatiaľ jedinou príležitosťou, ako ukázať svoj význam, ako aj príležitosťou vyžadovať od ostatných jej rešpekt. Popiera všetko, čo pochádza od dospelého.

Ešte raz treba zdôrazniť, že také vážne krízové ​​správanie je pre trojročné dieťa úplne normálne. Živý prejav nezávislosti a sebapresadzovania dieťaťa je dôkazom, že jeho vývoj je v súlade s jeho vekom. Nebojte sa krízového správania, nehovorte svojmu dieťaťu, že je „zlý“ alebo horší ako ostatní. Musíme sa mu pokúsiť pomôcť prekonať toto ťažké obdobie a zmierniť prejavy krízy.

Aký je teda najlepší spôsob, ako reagovať na tvrdohlavosť a rozmar dieťaťa? Ako pomôcť prekonať trojročnú krízu? Skúste nasledujúce rady:

    Povzbudzujte svoje dieťa, aby bolo nezávislé a aktívne. Skúste sa vžiť do role konzultanta, nie zakazujúceho;

    Nastavte hranice pre aktivitu vášho dieťaťa. Mali by byť určené oblasťou jeho bezpečnosti. Ukážte dieťaťu zóny „Čo robiť a čo nerobiť“;

    Buďte dôslední vo svojich požiadavkách. Ak dieťaťu niečo nedovolíte, stojte si za svojim až do konca. V opačnom prípade sa slzy a záchvaty hnevu stanú pre neho pohodlným spôsobom, ako si pomôcť;

    Zaistite, aby všetci okolo nich mali na dieťa rovnaké požiadavky;

    Nepokúšajte sa dieťaťu vynadať alebo ho presvedčiť počas záchvatu tvrdohlavosti. S najväčšou pravdepodobnosťou vám jednoducho nebude venovať pozornosť. Akýkoľvek záchvat hnevu vyžaduje diváka a vaša špeciálna pozornosť bude hrať iba do rúk malého tvrdohlavosti.

    Počas záchvatu sa snažte odviesť pozornosť dieťaťa tým, že mu ukážete niečo nové a zaujímavé. Takéto techniky môžu odviesť rozmarnú pozornosť od plaču a hystérie. V opačnom prípade tomu možno chvíľu nebudete venovať pozornosť - hystéria sama prejde, pretože kričať a dupať nohami bez divákov nie je vôbec zaujímavé.

Samovyšetrovacie poradenstvo pre rodičov

    "Nechcem! Nebudem! Nerobte to!: Kríza 3 roky “

    Rodičovská konzultácia bola prezentovaná tlačou, ako obrazovka v rohu rodiča.

    Cieľom tejto konzultácie bolo formovať pedagogickú gramotnosť rodičov druhej mladšej skupiny. Boli identifikované nasledujúce úlohy:

    Poskytnite rodičom predstavu o emocionálne ťažkom období vývoja;

    Poskytnite rodičom rady, ako najlepšie reagovať na tvrdohlavosť a rozmary dieťaťa;

    Rozvíjajte gramotnosť pri výbere foriem, metód a techník interakcie s dieťaťom.

    Na konzultácii sa rodičia dozvedeli, že krízové ​​správanie trojročného dieťaťa je úplne normálne správanie. Dostali sme užitočné tipy.

    Po prečítaní textu konzultácie s rodičmi sa uskutočnil rozhovor o týchto otázkach:

    Uspokojila vás informácia?

    Rozumel si všetkému?

    Aký druh Zaujímavosti Páčili sa vám techniky?

    Je potrebná ďalšia literatúra?

    Potrebujem ďalšie odborné rady

(psycholog, lekar)?

Natalia Kolodyazhnaya
Sebaanalýza práce na tému „Organizácia práce s rodičmi“

Výchova predškolských detí sa vykonáva v rodine a v predškolských zariadeniach. Ciele a ciele rodiny a materskej školy, zjednotený: vychovávať zdravých a rozhľadených ľudí.

Prax ukazuje, že nie všetky rodiny si plne uvedomujú celú škálu možností primeraného vplyvu na dieťa. Príčiny rôzne: niektoré rodiny nechcú vychovávať dieťa, iné nevedia, ako to urobiť, iné nechápu, prečo je to potrebné. Vo všetkých prípadoch moderné rodičia je nevyhnutné kvalifikovanú pomoc predškolské zariadenie.

Komu pracovať s rodičmi bol všestranný, používal rôzne formy organizovanie práce s rodičmi:

Rodič stretnutia sú jednou z hlavných foriem interakcie medzi rodinou a predškolským zariadením. Šikovne organizovaný, zaujímavé a poučné rodičovský stretnutie zohráva vo vzťahu osobitnú úlohu rodičia a opatrovatelia... Na začiatku každého nového akademického roku « Organizačné stretnutia» - ktorého účelom je zoznámenie rodičia s vekové charakteristiky deti; modelovanie perspektív interakcie pre nové akademický rok; vzostup pedagogická kultúra rodičia.

Aby boli stretnutia zaujímavé, používam rôzne metódy: skupinové diskusie, ktoré môžu zlepšiť psychologickú a pedagogickú gramotnosť rodičia, identifikovať jednotlivé metódy vzdelávania (téma ). Konštruktívny argument pomáha porovnať rôzne uhly pohľadu na výchovu detí, učí počúvať názory ostatných účastníkov stretnutia (téma „Televízia v živote rodiny a dieťaťa“). Ale najväčší záujem medzi rodičia spôsobujú hry(psychologické a hranie rolí, pomocou ktorých modelováme a reprodukujeme problémové situácie (témy „Deti sa hrajú - hráme sa spolu“, „Vzdelávacie hry v materskej škole“). Po každom to isté rodič schôdze vedúce k testovaniu a hlasovaniu rodičia pre jedného alebo druhého otázky: „Poznáš svoje dieťa?“, "Moja rodina", „Ja a moje dieťa“, „Aká je tvoja kreativita?“

Vediem konzultácie, skupinové aj podskupinové ( "Poďme hrať", « Matematický vývoj» a "Rozvoj reči", „Učíme deti milovať všetko v prírode“, „Úloha komunikácie pri rozvoji koherentnej reči“, „Otužovanie je jedným z prostriedkov telesná výchova» „Posilnenie a zachovanie

zdravie predškolákov “, "Úloha starých rodičov v rodinná výchova» a ďalší, ako aj jednotlivci s oddelenými rodičia na témy, ktoré ich zaujímajú.

Obzvlášť zaujímavé sú semináre - workshopy, na ktorých rodičia vykonávať praktické činnosti vlastnými rukami ( „Šikovné ruky“(krásu vytvárame vlastnými rukami, „V krajine origami“, „Miesto a úloha hry pri príprave detí na školstvo» , "Procedúry kalenia sú prospešné." detského tela» ).

Organizovanie výstavy pre deti Tvorba a Tvorba vyrobené spolu s rodičia: «Remeslá od prírodný materiál urob si sám ", "Rodinný portrét", "Ročné obdobia", súťaž "Najlepší Vianočná dekorácia» , súťaž "DIY bábika"... Nástenné noviny „Zo života skupiny“, „Exkurzia do školy jazdeckého športu“.

Aktivita rodičia pri tvorbe výstav, súťaže naznačujú, že tieto formy práca sú žiadané

Formulár pracovať prostredníctvom rodičovstva rohy sú tradičné. V. rodič roh obsahuje informácie o práca skupiny, režimové momenty, tipy na rodičia... Aby bol tento formulár práca bola efektívna, pomohla mi aktivovať rodičia, Používam rubriky: „Čím a ako zamestnať dieťa doma“, „Deti hovoria“, "Je to zaujímavé" a tak ďalej. rodič rohu je dané miesto pre sekciu „Čo sme dnes urobili“- sú zobrazené deti pracuje na výtvarných činnostiach, modelovanie, manuálna práca, sú vyložené recepty na matematiku a rozvoj reči.

Lepšie predstaviť rodičia s jedným alebo druhým problémom výchovy, priečinky - pohyb po okolí umožňujú. Obvykle v nich vyberám tematický materiál s praktickými odporúčaniami. Napríklad: "Prevencia chrípky", „Vzdelávanie predškolských detí“, „Temperovanie detí doma“ a pod.

Voľný čas smer v pracovať s rodičmi sa ukázalo ako najťažšie v organizácia... Je to kvôli niektorým rodičia sú veľmi zaneprázdnení prácou ostatní sa nechcú zúčastňovať aktivít. Ale taký rodičov bolo málo... Väčšina otcov a matiek sa zúčastnila spoločné aktivity... Skupina sa zabávala podľa pravidiel cestná premávka „V krajine dopravných značiek“,

spoločné trávenie voľného času „Hodina pre rodinu“(o rodinných tradíciách, súťaž venovaná "Deň matiek" za účasti matiek a detí “.

Dnes môžeme povedať, že používanie rôznych foriem pracovať s rodičmi dal istý výsledky: rodičia z"Diváci" a "Pozorovatelia" sa stali aktívnymi účastníkmi, asistentmi vychovávateľa. Tento záver robím na základe prieskumu (pozrite sa na aplikáciu)... Zo všetkých rodičia sú odhodlaní rodičia sú vodcovia(45% ktorí sú organizátori a asistenti vo všetkom úsilí. Rodičia sú účinkujúci(50%) vykonávať všetky dôležité úlohy, A rodičia pozorovateľov(5%,

Rodičia začal prejavovať úprimný záujem o život skupiny, naučil sa prejavovať obdiv k výsledkom a produktom aktivít detí a emocionálne podporovať svoje dieťa. 75% rodičia sa zúčastňujú schôdzí rodič-učiteľ aktívne sa zúčastňovať prázdnin, súťaží, zábavy, projektových aktivít,

V dôsledku splnených práca, použitím rôzne formy a spôsoby komunikácie s rodičia zvýšená psychologická a pedagogická gramotnosť rodičia; zvýšená kultúra medziľudských interakcií detí v skupine.

Rodina a materská škola sú dva vzdelávacie fenomény, z ktorých každý svojim spôsobom dáva dieťaťu sociálny zážitok, ale iba v kombinácii navzájom vytvárajú optimálne podmienky pre vstup malého človeka do veľkého sveta.

Olga Proshkina
Introspekcia otvorené podujatie s rodičmi „Návšteva múdreho Vasilisa“

Dirigoval som „Návštevu múdreho Vasilisa“.

Účel toto podujatie malo vytvoriť priaznivé podmienky pre zlepšenie kvality vzdelávania žiakov.

Forma vedenia- ponor do rozprávky.

Predo mnou stál nasledujúci úlohy:

Zapojiť rodičov do procesu rozvoja a vzdelávania svojich detí;

Vytvorte uvoľnenú atmosféru pri spájaní detí, rodičov a hostí do jedného priateľského tímu;

Oboznámiť rodičov s rôznymi vývojovými aktivitami;

Povzbudzujte rodičov, aby potrebovali tráviť čas spoločne a rozvíjať schopnosti svojich detí, aby prehodnotili životné hodnoty.

V tíme vytvorte pozitívny emocionálny kontakt.

Použili sa nasledujúce metódy:

Metóda viditeľnosti

Praktická metóda

Metóda osobného príkladu

Metóda konverzácie

Spôsob vplyvu prostredníctvom umeleckého slova

Nie je ani zďaleka tajomstvom, že na vytvorenie optimálnych podmienok pre vzdelávanie a rozvoj detí je potrebné dodržiavať zásady konzistentnosti, systematickosti a jednoty požiadaviek. Dodržiavanie týchto zásad je úplne nemožné bez úzkej interakcie medzi rodičmi a pedagógom. Preto som sa rozhodol uskutočniť kreatívnu majstrovskú triedu, ktorá by mohla rodičov čo najviac zapojiť do pedagogického procesu.

Podujatie sa konalo rozprávkovo herná forma, s hudobným a technickým sprievodom. Vďaka tomu sa mi podarilo vytvoriť ľahkú, uvoľnenú atmosféru a vzbudiť trvalý záujem nielen u detí, ale aj u dospelých. Ani jeden účastník majstrovskej triedy nezostal bez pozornosti, čo tiež prispelo k vytvoreniu pozitívneho prístupu.

Považujem túto techniku ​​za veľmi efektívnu. Napokon, učiteľ, nech je akýkoľvek, je rodičmi vnímaný trochu inak ako ich „kolegovho“ rodiča. Niečí otec alebo niekoho mama vyzerá v očiach ostatných rodičov rovnako zmýšľajúco. Záujem účastníkov sa im doslova čítal v očiach.

Aby som hneď od začiatku akcie navodil potrebnú emočnú náladu, vymyslel som vtipnú hlúposť a malú básničku. Toto umelecké slovo podnietilo rodičov zamyslieť sa nad potrebou neustáleho rozvoja a vzdelávania svojho dieťaťa.

Na majstrovskej triede boli zdôraznené rôzne formy práce s deťmi, boli odhalené rôzne smery ich vývoja. Účastníci akcie tvarovali zo slaného cesta, zdobili pohľadnice technikou scrapbooking, rozvíjali jemnú motoriku pomocou štipcov na bielizeň, rozmazanú plastelínu, naučili sa zabávať a rozvíjať dieťa na ceste domov. Každá mini majstrovská trieda mala dosť relevantnú tému, bola veľmi zaujímavá a poučná.

Spoločný tvorivý proces vždy zbližuje ľudí. A naša majstrovská trieda nie je výnimkou. Aby som dosiahol čo najväčší efekt, vybral som hudobné skladby, ktoré vyvolávajú pozitívne emócie. To vytvorilo atmosféru útulnosti, duchovného pohodlia a tepla.

Na konci podujatia boli rodičom predložené farebné brožúry so všetkými prijatými informáciami, ako aj s informáciami, ktoré neboli zaradené do programu. Tieto poznámky im v budúcnosti budú dobrým tipom.

Z nedostatkov konštatujem iracionálnosť využívania pracoviska. Tabuľky účastníkov boli preplnené písomkami. Možno by sa tomu malo venovať viac pozornosti.

Vo všeobecnosti môžem poznamenať, že som sa vyrovnal so všetkými úlohami. Početné pozitívne recenzie o udalosti od účastníkov. Môžem povedať, že všetko bolo úspešné.