Zhrnutie lekcie "čipka" náčrt lekcie o technológii na túto tému. Zhrnutie lekcie na tému „zdobenie rámu prírodnými materiálmi“ Zhrnutie lekcie zdobenie rámu vrkočom a čipkou

Náhľad:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Doplnkové vzdelávanie pre deti

centrum dodatočné vzdelanie deti "hľadať"

Sekcia: háčkovanie

Čipka

Zostavil: učiteľ doplnkového vzdelávania

Čepkasová Natália Pavlovna

Neftejugansk

Téma: Čipka.

Cieľ: Rozvoj osobnej motivácie k poznaniu prostredníctvom pletenia čipiek.

Úlohy:

Vzdelávacie: Predstavte históriu čipky. Naučiť techniku ​​výroby čipky "Bruges".

vyvíja sa: Rozvoj kognitívneho záujmu u detí.

Rozvoj reči, motoriky rúk, očí.

Vzdelávacie: Formovanie estetického vkusu u detí.

Priebeh vyučovacej hodiny.

  1. Organizačný moment.
  2. Teoretická časť.

A. Oboznámenie sa s históriou čipky.

B. Oboznámenie sa s technikou výroby „bruggskej“ čipky.

3. Praktická časť.

A. Pletenie čipky "Bruges".

4. Vykonávanie introspekcie.

5. Zhrnutie.

Spôsoby vykonávania:Učenie slovné, názorné, problémové, praktické (práca s diagramom), hra.

Techniky: Formulácia problému; samostatné hľadanie odpovedí na nastolený problém; hra; dialóg; cvičenia; analýza.

Vzťah k všeobecnovzdelávacím predmetom:

História je históriou čipky.

Literatúra - "čipka", "Bruggy", "vilyushka", "nasnovka", "mriežka".

Technológia - pletenie čipky.

OBZH - telesná výchova.

Vizuálne pomôcky:výstava, letáky s tlačeným materiálom z histórie čipky a otázky, ukážky čipiek, skicovacie schémy, háčik, pletacia priadza, nožnice.

  1. Ahojte dievčatá a milí hostia. Dnes tu máme záhadnú tému lekcie. Vypočujte si tieto verše:

Okno navštívil úžasný umelec,

Okno nám namaľoval úžasný umelec.

Palmy, papraď, javor - na okne je hustý les.

Len biele, nie zelené, celé lesklé, nie jednoduché.

Kvety a listy na pohári - všetko sa leskne, všetko je biele

Ale bez farieb a bez štetca sa sklo maľuje.

Okno navštívil úžasný umelec

Hádajte - chlapi, kto maľoval okno?

(odpovede detí)

O čom tieto verše hovoria? (odpovedajú deti). Správne o vzoroch, ale ako vyzerajú vzory? (odpovedajú deti). Áno, vzory naozaj vyzerajú ako čipka. To je téma našej dnešnej hodiny „čipka“ (otvorená téma).

2. Teraz sa zoznámime s históriou čipky. Na to však musíme spolupracovať. (Rozdávajú sa letáky s textom a otázkami k textu). Než budete letáky s textom a otázkami k textu, musíte nájsť odpoveď a označiť ceruzkou. A potom si to prečítajte nahlas.

A. Text 1. Slovo „čipka“ má dva významy. Prvý pochádza zo slova „surround“, ktoré sa v Rusku používalo na definovanie rôznych lemov na okrajoch oblečenia. Takýmito povrchovými úpravami môžu byť tkaniny. Napríklad z látky iného typu alebo farby, alebo záplaty z rôznych vrkočov či prúžkov. Keď sa v Rusku objavila prvá čipka, používala sa presne vo forme pruhov. V druhom zmysle toto slovo označuje vzorovaný prelamovaný výrobok - nezávislý typ dekorácie na odev alebo dekoráciu. V koncepte „čipky“ existujú tri rôzne druhy techniky: šité ihlou, pletené na cievkach a pletené alebo háčkované. Iba prvé dve sa považujú za skutočnú čipku - vyšívanú a zapletenú.

Text 2. Čipka je európske umenie.Keďže výroba čipky sa nezaobíde bez kovových špendlíkov a špendlíky sa stali všeobecne známymi až od polovice 16. storočia, vzhľad čipky možno spájať s týmto obdobím.

V dvadsiatych rokoch 19. storočia bola v okolí Vologdy založená čipkárska továreň statkára Zasetskaja. Rovnaké továrne, v ktorých v najťažších podmienkach pracovali stovky poddaných dievčat, existovali v prvej polovici 19. storočia aj v iných ruských provinciách.

Po roku 1861, keď zanikli veľkostatkárske továrne, sa čipkárske remeslo začalo rýchlo rozrastať najskôr v mnohých ruských mestách, kde bolo čipkárstvo už dlho známe, a potom aj v okolitých obciach. V druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia sa čipkárstvom vo Vologde, Oreli (mesto Yelets a okolie), Tule, Vjatke (osada Kukarka), Nižnom Novgorode zaoberali desaťtisíce remeselníkov. , Kazaň, Novgorod, Moskva a ďalšie provincie.

Otázky k textu 1:

  1. Koľko významov má slovo čipka? Pomenujte ich.
  2. Koľko druhov čipiek existuje? Aký druh.

Otázky k textu 2:

  1. Kedy sa objavilo čipkárstvo?
  2. Kedy sa čipkárstvo objavilo v iných mestách? Aký druh.

B. No a dnes sa naučíme háčkovať čipku z copu. Háčkovanie je univerzálna technika, takže môžeme opakovať vzory rôznych čipiek. Venujte pozornosť tomuto kostýmu, sú tu použité dva druhy čipky - to je írska čipka(zobraziť na modeloch a ilustráciách) a Bruggách, často to nazývame Vologda. Takáto čipka je imitáciou čipky spletenej na cievkach (ukážkové obrúsky: pletené a pletené), preto sa termíny tejto technológie často používajú: vilyushka - zdvíhacie slučky tvoriace na boku slučku, pomocou ktorej dochádza k spojeniu (zobrazte na schéme). Nasnovka - malý, husto tkaný ovál so špicatými koncami, mriežka - priestor medzi čipkovanými vzormi.

3. Pred vami sú schémy na výrobu bruggskej čipky. Teraz budete pliesť vzorky týchto čipiek.

Ale skôr, než sa pustíme do práce, zopakujme si, čo v lekcii potrebujeme.

Snehové vločky visia nad vami s otázkami. Vyberte si ľubovoľné a odpovedzte na otázku, ktorá je zapnutá zadná strana snehové vločky.

Otázky o snehových vločkách:

Bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami.

Bezpečnosť háčkovania.

Čo znamená tento nápis -

- Čo znamená tento nápis -

Čo znamená tento nápis -

Čo znamená tento nápis -→

- Čo znamená tento nápis -

Pravidlá pre prácu so schémou.

Vykonajte praktickú prácu.

Telesná výchova.(Uskutočňuje sa počas prestávky praktickej práce).

Škrečok, škrečok, škrečok,

Pruhovaný sud.

Homka vstáva skoro

Umýva si líca, šúcha si krk.

Škrečok zametá búdu

A ide sa nabíjať.

Jeden dva tri štyri päť

Škrečkovi sa chce zle spať.

Jeleň má veľký dom,

Pozerá z okna.

Zajačik beží po lese

Ozve sa klopanie na jeho dvere.

Zaklopať, zaklopať na dvere.

V lese je zlý lovec.

Zajačik, zajačik, pobehaj labkou, daj mi.

Pečiatku medveďa, tlieskanie medveďa

Drep so mnou brat.

Ruky hore a dole

Usmejte sa a sadnite si.

(Konverzácia prebieha počas praktickej práce).

V dávnych dobách, aby sa stali rytiermi, boli chlapci vo veku siedmich rokov poslaní študovať k skúseným bojovníkom. Naučili sa jazdiť na koni, strieľať z luku, hádzať oštepom a ovládať meč. Chlapci boli vychovaní tak, že vedeli dodržať slovo, boli ohľaduplní a zdvorilí, zachránili kamaráta z problémov, postavili sa za slabý, urazený, šľachetný a povýšený vzťah k ženám.

Napríklad:

Viete, prečo si muži pri stretnutí skladajú klobúk? (Ukážte nechránenú hlavu, dôverujúc pultu, že sa stretnutia s ním nebojí).

Viete, že už od čias rytierov je zvykom na stretnutí zložiť rukavicu a podať si ruku? (Rytier ukázal, že je neozbrojený a nemá žiadne prefíkané návrhy).

Ktovie, ako sa volá rytierske oblečenie ((Na hlave - prilba so štítom, na tele brnenia, niekedy s košeľou s reťazou, na rukách - chrániče lakťov).

Aké zbrane mali rytieri? (Meč, dýka, kopija, Štít, niekedy tulec so šípmi a luk).

4. Naša lekcia sa blíži ku koncu. A mám na vás otázku: Čo, naučili ste sa dnes nové veci? (odpovede detí)

No a teraz urobme sebahodnotenie vašej vykonanej práce.

Na to používame bobule.


Zhrnutie lekcie technológie: Práca s rôznymi materiálmi. „Dekorácia rámu prírodné materiály».

Nastavenia cieľa: Oboznámiť žiakov so špecifikami dizajnérskej činnosti. Ukážte možnosti využitia nového prírodného materiálu – korálok a mušlí. Zaviesť pravidlá prípravy materiálu; posilniť zručnosti tímovej práce. Zlepšiť dizajnérske zručnosti, schopnosť vytvárať nové originálne predmety; učiť vzájomnú pomoc; rozvíjať tvorivé schopnosti; vzdelávať tvorivé schopnosti; vychovávať umelecký a estetický vkus a túžbu robiť emocionálne radostnú prácu pri výrobe rámov, záujem o spoločnú prácu, vzájomnú pomoc; pomôcť študentom osvojiť si nové pojmy a koncepty (dizajn, dizajnér, detský dizajn, dizajn pre deti).

Plánované výsledky:

Predmet: Naučte sa vytvárať ozdobný rám pomocou iný materiál; ozdobiť výrobky podľa vlastnej túžby, nápadu; vytvárať rôzne produkty pomocou rovnakej technológie; pri zdobení rámu použite princíp symetrie.

Metasubjekt:

- regulačné: samostatne plánovať a vykonávať praktickú prácu; prijať a uložiť vzdelávaciu úlohu pri vykonávaní produktu; reflektovať svoje kroky pri implementácii produktu s pomocou učiteľa; dodržiavať techniku ​​bezpečnej práce s korálkami, škrupinami;

Poznávacie: prísť s náčrtom, vybrať materiály na výrobu produktu, berúc do úvahy jeho účel; implementovať svoje vlastné nápady pri výrobe produktu; zoznámiť sa s novými slovami: dizajn, dizajnér, detský dizajn a dizajn pre deti.

Komunikatívne: naučiť sa zostaviť príbeh o dizajne, pripustiť možnosť existencie iného úsudku, názoru; formulovať tvrdenia, klásť otázky, ktoré sú adekvátne situácii a výchovnej úlohe.

Osobné: prejaviť záujem o tvorivú činnosť, cítiť jej potrebu; brať do úvahy svoje vlastné záujmy a schopnosti pri výrobe produktu; formovať schopnosť hodnotiť svoju činnosť, určovať jej úspešnosť alebo neúspech podľa daných kritérií.

Zdroje a vybavenie.

Učiteľ má: ukážky produktov, prezentácia na tému ilustrácie.

študenti: rámy, mušle, korálky, lepidlo, obrúsky, plátno.

Počas vyučovania

Aktualizácia vedomostí a zručností žiakov... Motivácia k vzdelávacie aktivity... Na začiatku hodiny sa robia domáce úlohy.

Učiteľ: Chlapci, mali ste za úlohu zobrať malé mušle a korálky, rám na fotografiu a urobiť náčrt dekorácie rámu.

Aby sme mohli pracovať v tejto lekcii, musíme triedu rozdeliť do dvoch skupín: prvá skupina ozdobí rámy korálkami a druhá mušľami. Chalani zo skupiny „Beads“ majú na stole ukážky rámikov ozdobených korálkami a chalani zo skupiny „Shells“ mušle.

Skontrolujte sami seba. učiteľ: Všetci ste v lete niekde odpočívali: niekto s vašimi rodičmi odpočíval na rieke Volga, šiel k moru, jazerám. Tieto príjemné chvíle sme chceli zachytiť na fotografiách. A ako viete, fotografie môžu byť uložené elektronicky, v albumoch, v rámoch na stene alebo na stole. Na dovolenke ste zbierali krásne kamienky, mušle, korálky. Ako viete, rámy môžu byť krásne zdobené pomocou korálkov, škrupín.

Učenie sa nových vecí. Po zopakovaní a upevnení materiálu o zdobení rámov môžete so študentmi viesť rozhovor a motivovať ich k precvičovaniu v tejto lekcii.

Učiteľ: Okolo nás je veľa krásnych vecí a predmetov. A teraz otázka pre skupiny: kto pomáha vytvárať pohodlné, krásne a praktické domáce potreby? (Deti v skupinách sa radia a zástupca odpovedá).

Učiteľ: Na to sú špeciálni ľudia-dizajnéri. Ak chcete zistiť, kto sú dizajnéri, pozrieme sa na referenčnú knihu:

Dizajnér je umelec-konštruktér, dizajnérsky špecialista, ktorý vie, ako vyvíjať nové produkty, ich náčrty. Existujú dizajny pre dospelých a dizajny pre deti. Detský dizajn je umeleckou a dekoratívnou činnosťou samotného dieťaťa: kreslenie, modelovanie, aplikácia, manuálna práca, dizajn a modelovanie odevov.

Chlapci, čo si myslíte, čo je dizajn?

Dizajn je projekt, kresba, kresba. Existuje mnoho typov dizajnu: (zobrazenie prezentácie, dokončenie úlohy zadanej prezentácii)

Robíme to sami.

učiteľ: Dnes sme skutoční dizajnéri a zdobíme rám na fotografie. Na začiatku hodiny ste boli rozdelení do dvoch skupín "korálky" a "mušle", na konci hodiny sa podelíte o svoje skúsenosti, aby si každý z vás doma mohol samostatne vyrobiť druhý výrobok.

Každá skupina dostane čas na analýzu dokončený produkt poskytuje učiteľ na prácu. Potom jeden z členov skupiny urobí prezentáciu, učiteľ kontroluje gramotnosť analýzy, hodnotí prácu skupiny.

Učiteľ: (Chválim chlapcov za dobre štruktúrovaný sled vykonávania práce)

Rám s korálkami. Materiály a nástroje: rám, lepidlo, korálky, obrúsok, handrička. Usporiadanie, vlastnosti symetrie a asymetrie.

Rám s mušľami. Materiály a nástroje: rám, lepidlo, škrupiny, obrúsok, handrička. Usporiadanie, vlastnosti symetrie a asymetrie.

Po analýze je potrebné opraviť pracovný plán na produkte:

    Príprava materiálov a nástrojov.

    značkovanie.

    Nanášanie lepidla na škrupinu alebo korálku.

    Zhromaždenie. Dizajn produktu.

Zhrnutie: na konci hodiny sa koná výstava a diskusia o prácach. Študenti hovoria o vykonanej práci a zdieľajú svoje dojmy. Zhŕňa sa práca chalanov v skupinách. Možná konverzácia na otázky:

V akom poradí ste na produkte pracovali?

Aké ťažkosti nastali?

Čo sa vám na vašej práci páčilo?

Čo by ste poradili svojim súdruhom, ktorí musia vykonávať takúto prácu?

Vykonáva sa hodnotenie prác.

Domáca úloha:

Navrhujem vám, v závislosti od toho, v ktorej skupine ste pracovali na lekcii, vytvoriť prácu inej skupiny doma alebo ozdobiť nádobu na písacie potreby (ukázanie vzoriek, prezentácia).

Hodina výtvarného umenia 2. ročník

Téma "Šperky a fantázia. Čipkované vzory"

Typ lekcie - kombinovaný.

Didaktický cieľ- vytvárať podmienky na pochopenie a pochopenie témy "Šperk a fantázia. Čipkované vzory" pomocou organizovania čiastkovej rešeršnej práce na hodine.

Obsahové ciele:

Vzdelávacie:

  • poskytnúť predstavu o odraze prírodných prvkov v dielach majstrov dekorácie, o voľnej fantázii na tému vzorov s použitím prírodných motívov;
  • zoznámiť sa s ľudovým umením a dekoratívnymi remeslami - výšivka, čipka.

vyvíja sa:

  • vytvárať podmienky pre rozvoj schopnosti tvorivo premieňať formy skutočného sveta na konvenčne dekoratívne;
  • zlepšiť zručnosti práce s rôznorodou líniou, spojenou v kompozícii, v akejkoľvek forme produktu.

Vzdelávacie:

  • vytvárať podmienky pre formovanie záujmu o výtvarné umenie, dekoratívne činnosti;
  • vychovávať k úctivému postoju k pôvodnej prírode, národným tradíciám.

Vyučovacie metódy : čiastočné vyhľadávanie, metóda riešenia výchovných problémov.

Formy organizovania vzdelávacích aktivít:

  1. Skupina
  2. Individuálne
  3. Predné

Vybavenie lekcie:kvaš, kefy, obrúsky, lepidlo.

Vizuálny rozsah: diapozitívy čipiek, šperkov, výšiviek a domácich potrieb, dekoratívne zdobené, práce študentov na túto tému, prezentácia.

Literárny seriál:hádanky na túto tému, učebnica pre 2. ročník podľa programu B.M. Nemenský "Umenie a ty".

Počas vyučovania

1. Organizačný moment.

pozdravujem.

Kontrola pripravenosti pracoviska.

Kto chodí s taškou kníh
Ráno do školy ... (študent)
Prišiel dlho očakávaný hovor? .. (áno)
Začíname naše... (lekcia)

II. Úvod do témy.

Prečítajte si úryvok z knihy "Magické vzory"

"Hovorí sa, že tam žila jedna rozprávková babička Špindlová. A vedela urobiť taký šál, že nebol ušitý, netkaný, ale utkaný priamo zo vzduchu. Starenka by si vzala striebornú ihlu a zlatú niť." sadni si na schod pred chatrčou a dobre, vzduchom Strieborná ihla kráča, zlatú niť ťahá, vzduch zošíva. Ihla sa krúti, hádže očká, sťahuje uzlíky. Slučka je uzol. zlatý vzor mrzne vo vzduchu Babička vzduch šije, vzduch v kútoch fixuje uzlíkmi, vidíš, leží pred ňou šatka ľahučká ako obláčik, krásna ako ranné zore, vzdušná, priehľadná, vzorovaná. Zostáva len lapať po dychu nad takou zručnosťou, čipkovanou zručnosťou."

Odpovedz na otázku:

  1. Akou zručnosťou sa preslávila Veretenova babička?
  2. Z čoho vytvorila svoje čipkované výrobky?

Toto je rozprávka. Dlho sa to hovorilo v krajinách Ryazan, Novgorod, Vologda, kde sa objavili prvé ruské čipkárky.

Pozrite sa, aké krásne sú výtvory remeselníkov!(Zohľadňujú aj veci prinesené na hodinu).

A čo im pomáha vytvárať takú krásu?

Preto je témou našej lekcie „Dekorácie a fantázia“.

III. Nový materiál.

Dnes si potrebujeme vymyslieť vlastné vzory čipiek. Najprv však tvoriť krásny vzor zamyslite sa a povedzte:

Existujú v prírode vzory? (uveďte svoje príklady)

Kde ich môžeme pozorovať?

Človek sa učí od prírody a na vytváranie krásnych vecí je potrebné byť nielen pozorný, ale aj schopný fantazírovať.

Pozrite sa na šperky s drahokamy- tieto listy a kvety s kvapkami rosy sú premenené fantáziou umelca!

Umelec môže prísť s množstvom listov a kvetov, napríklad dekorácie pre kokoshnik - starú čelenku pre ženy.

Ako začína majster svoju prácu? Čo musí urobiť, aby vytvoril takú krásu?

(= Najprv umelec ako Majster obrazu urobil veľa kresieb kvetov a listov. Potom ako Majster dekorácie z nich vymyslel vzor na vyšívanie. A potom umelec navrhol tvar kokoshnika a umiestnil výšivka na ňom).

Pozrite sa na túto rybu. Jej dizajn a farebná kombinácia inšpirovali umelkyňu pri návrhu šiat.

Zvážte túto čipku.

Aké prírodné formy v ňom môžete vidieť?

Kto navrhol človeku myšlienku vytvorenia čipky, tkaných obrúskov, obrusov, šálov a iných podobných výrobkov? Kto naučil človeka tkať čipky? Hádaj.

Z pobočky na vetvu
Hákovanie na sučky
Tenká sieťovina
Ťahané na ... (pavúk)

Zamyslime sa nad krehkým, jemným výtvorom prastarého majstra prírody – pavúka – jeho domova – pavučiny.

Videli ste v lese pavučiny? V ich jemných nitkách vidieť listy, kvapky dažďa, rosu, zamotaný hmyz. Pavučiny sú ozdobou lesa. Remeselníčky, ktoré vytvárajú nádherné čipkované výrobky, špehujú vzory v prírode.

Nie nadarmo sú názvy vzorov starých ruských čipiek také jednoduché a poetické: "ryba", "prameň", "tok-rieka", "mráz", "hviezdy", "gulichiki", "kvet" , „rybia kosť“ a ďalšie.

Pokúste sa zopakovať vzory čipkárov. Čiernym gélovým perom alebo fixkou ich nakreslite na papier zošita. Vymyslite a nakreslite si vlastné vzory.

(Deti pracujú samostatne, vymýšľajú si vlastné vzory)

Poďme skontrolovať, čo ste urobili. Čo ste si vysnívali?

(Minivýstava, diskusia a vyhodnotenie výsledkov práce)

Vypočujte si básničku a pomenujte prírodné formy, ktorými by remeselníci mohli vytvárať čipkované vzory na rôznych výrobkoch.

Čipky ma obklopujú -
Púpava, sotva sa chvejúca,
Penový hrebeň na hladkej vlne
A vzor na mrazivom okne.
Čipka - v krídlach vážky
A pri lietaní cez oblaky,
Vo vzdušnej sieti lesa,
Vyrezávané v beztiažovom odtieni.
Točí sa nado mnou list čipky

Tráva sa zošnurovala -
Čipka, čipka, čipka...

Telesná výchova

IV. Praktická samostatná práca.

Príďte s čipkou, ktorá vyzerá ako snehové vločky, pavučiny, hviezdičky.

Ozdobte golier, obrúsok, obrus (voliteľné) čipkovaným vzorom. Práca sa dá robiťrôzne cesty.

možnosť 1 - na liste albumu, pracujúci s tenkým štetcom, zobrazuje čipkovaný obrúsok, golier. Výber farieb (kvaš alebo akvarel).
Možnosť 2 - vystrihnite potrebný tvar obrúsky alebo goliera z obrúska, nakreslite vzory bielym kvašom.
! Venujte pozornosť skutočnosti, že prvky vzoru nevypadnú, to znamená, že by mali byť navzájom spojené niťami.

Príklady práce

V. Zhrnutie lekcie

Prehľad lekcie

11.​

Celé meno učiteľa

Azanova Svetlana Ivanovna

22.​

Miesto výkonu práce

MKU DO SHHO „Dom kreativity“

33.​

Dodatočný všeobecný rozvojový program

"Izothread"

44.​

skupiny, ročník štúdia

3. ročník štúdia

55.​

Téma a číslo lekcie v programe

„Vrkoč, čipka. Technológia práce s vrkočom a čipkou “; lekciu v programe číslo 60

66.​

čas

45 minút

77.​

Metodická podpora

prezentácia "Sortiment vrkočov a čipiek"; hra "Magic Chest";

8.​ Účel lekcie: Registrácia práce s použitím materiálov na konečnú úpravu textilu.

9. Úlohy:

- vzdelávacie ( vznik kognitívneho UUD ) :

Formovanie predstáv o možnostiach evidencie práce.

Formovanie schopnosti spolupracovať, počúvať a viesť dialóg.

- vzdelávacie ( formovanie komunikatívneho a osobného UUD ) :

Výchova k estetickej kultúre, umeleckému vkusu, zmyslu pre proporcie, zvyku vnášať do života prvky krásy;

- rozvíjanie ( vytváranie regulačných ECD )

rozvoj tvorivosť a priestorové myslenie.

10.​ Typ povolania: kombinované

11.​ Formy práce študentov: frontálna práca, IKT.

12.​ Metódy a techniky: Rozhovor, hra, praktická práca

13.​ Potrebné technické vybavenie: doska, počítač, multimediálny projektor, plátno.

15.​ KARTA TECHNOLOGICKEJ LEKCIE

Etapa lekcie

Učiteľské aktivity

Študentské aktivity

čas

(v min.)

Vznikla UUD

Poznávacie

Regulačné

Komunikatívne, osobné

1

Organizácia času

Ahojte chalani! Som rád, že vás dnes vidím na našej lekcii. Dnes, keď som išiel do práce, mi odovzdali túto truhličku. Naozaj chcem otvoriť a vidieť, čo je vo vnútri. a ty? Ale z nejakého dôvodu sa neotvorí. Pozrite si priložený list. Aby sa hrudník otvoril, správne zbierajte slová z písmen v obálke. Vyskúšajme.

Odpovedzte na otázky, rozdeľte sa do skupín a zbierajte vystrihnuté slová.

Predpovedanie vašich aktivít.

Schopnosť počúvať a viesť dialóg, schopnosť pracovať v skupine.

2

Úvodný rozhovor. Aktualizácia znalostí.

Vidíš, čo to je?

Presne tak, ide o stuhy, vrkoč a čipku. To všetko sa nazýva dokončovacie materiály. Prečo si myslíš? Je to tak, tieto materiály sa používajú na dizajn rôznych produktov. V šijacom priemysle zdobia zástery, šaty, nočné súpravy, ale ukazuje sa aj to, že sa dajú použiť na zdobenie a zdobenie rôznych vecí, ako sú vázy, krabice a iné príjemné drobnosti.

Pozrime sa, aké sú dokončovacie materiály a ako sa líšia.

Odpovedajú na otázky učiteľa, zvažujú materiály.

Vyhľadajte a zvýraznite potrebné informácie.

Stanovenie cieľa výchovno-vzdelávacej úlohy.

3

Učenie sa nového materiálu.

Čipka - textil (ručne alebo strojovo vyrábané) bez tkaného podkladu, v ktorom vytvorené ako výsledok prepletania nití. Vysoko kvalitne šité a pletené sa od konca vyrábali v západnej Európe. 15. storočia (Taliansko). V Rusku od 17. stor. opletenéčipka (Vologda, Yeletskoe atď.) Používa sa hlavne na konečnú úpravu bielizne, odevov. Teraz môžete na pultoch našich predajní vidieť veľký sortiment čipiek. Čipky sa líšia šírkou a vzorom, farbou a spôsobom výroby.

Vrkoč - úzko tkané alebo pletené pásik alebo šnúra , ktorá nachádza najrozmanitejšie uplatnenie v domácnosti, pri šití odevov.

Od vrkoč sa líši najmä tým, že prvý slúži hlavne ako ozdoba, zatiaľ čo vrkoč je určený na zaväzovanie a sťahovanie častí odevu a podobne, v dôsledku čoho je pevnosť jednou z potrebné vlastnosti... Preto sa na výrobu vrkoča používajú nite z odolnejších materiálov:,, menej často a , spojené najjednoduchšími väzbami: ľan, kepr, menej často satén.

Nechýba ani zapletaný cop. V podstate ten istý popruh a páska sú tým istým produktom. ... Pozrime sa, ako sa líšia? Je to tak, líšia sa šírkou, vzorom, farbou.

Zvažujú materiály, odpovedajú na otázky.

Vyhľadajte a zvýraznite potrebné informácie. Štruktúrovanie vedomostí. Analýza objektov.

Berte do úvahy pokyny pre činnosť, ktoré učiteľ zdôraznil v novom učebný materiál v spolupráci s učiteľom.

Schopnosť počúvať a viesť dialóg

4

Primárna konsolidácia študovaného materiálu

Naša hruď vás pozýva zahrať si hru: "Hádaj, čo je to?"

Pracujeme s vami celý rok a máte za sebou veľké množstvo prác, čo ma veľmi teší, pretože čoskoro sa vaše diela zúčastnia obecnej výstavy „Človek vyrobený zázrak“.

Čo by sme mali urobiť pred odoslaním diela na výstavu? Presne tak, zariaďte sa.

Ako si môžete zariadiť prácu? Výborne, dielo sa dá zarámovať.

Viete, čo sú rámy? Samozrejme, rámy môžu byť vyrobené z dreva a plastu, okrúhle, štvorcové a obdĺžnikové. Bohužiaľ máme veľa práce a na to, aby sme zariadili všetku prácu, rámec nebude stačiť, preto vás pozývam, aby ste sa zamysleli a povedali, ako sa môžeme z tejto situácie dostať? Správne, rámy si vyrobte sami.

Takže dnes vyrábame rám na zdobenie diela a ozdobíme ho čipkou a vrkočom.

Pozrime sa, aké rámy je možné vyrobiť pomocou týchto materiálov.

Na výrobu rámu potrebujeme: rám - základ, čipku, vrkoč, stuhy, lepidlo, to všetko vidíte na svojich stoloch.

Na doske máme smerovanie pri výrobe rámu dávajte pozor na postupnosť práce.

Vyberú si kúsok vrkoča alebo čipky so zatvorenými očami, určujú, čo to je. Odpovedajú na otázky učiteľa.

Zvážte rámy a vzor.

Izolácia a formulácia kognitívneho cieľa, reflexia metód a podmienok konania.

Objektová analýza a syntéza.

Plánujte svoje aktivity na vyriešenie problému a kontrolu výsledku.

Vytvorte zdôvodnenie, ktoré je zrozumiteľné pre partnera. Vedia používať reč na reguláciu svojich činov. Vnímajte reakcie žiakov.

5

Fyzická minúta.

Si unavený? No potom sa všetci unisono postavili. Nohami dupali, rukami ich potľapkávali. Točené, točené. A všetci si sadli za svoje stoly. Pevne zatvorte oči. Spolu počítame do 5. Otvárame a žmurkáme. A pokračujeme v práci.

Vykonávanie pohybov podľa učiteľa.

6

Praktická práca.

Predtým, ako začneme, položíme rám na hotový kus a uvidíme, aký druh vrkoča si musíme vziať, aby splynul s našou prácou.

Vykonávanie prác na technologickej mape.

Analýza práce, zdôraznenie hlavnej veci.

Výber najviac efektívnymi spôsobmi riešenie problému

Organizácia pracoviska. Stanovenie cieľa, plán úlohy,sebaovladanie.

Hľadanie možností riešenia kreatívneho problému.

Pýtajte sa na otázky potrebné pre organizáciu vlastných aktivít a spoluprácu s učiteľom.

7

Zhrnutie

výsledok

Povedz mi, čo sme dnes robili v triede?

Aké materiály ste použili pri svojej práci?

Aký je rozdiel medzi čipkou a vrkočom?

S akými ťažkosťami ste sa pri práci stretli?

Pozrite sa, koho práca sa vám páčila, prečo? Čoskoro sviatok "Veľká Veľká noc" Komu by ste darovali svoju prácu?

Pochváľme sa za prácu: Dnes mám hotovo. Som zistil…. Učil som sa….

Odpovedá na otázky.

Štruktúrovanie vedomostí.

Hodnotenie priebežných výsledkov a sebaregulácia na zvýšenie motivácie učebných aktivít.

Schopnosť počúvať a viesť dialóg.

8

Fáza odrazu

Máme takú úspešnú obrazovku a dnes vás pozývam, aby ste sa ohodnotili pomocou viacfarebných pások:

Zelený - pracoval dobre, spokojný so sebou;

Modrá - fungovala dobre, ale môžem to urobiť ešte lepšie;

Červená - dielo nevyšlo, nie som so sebou spokojný.

Týmto sa naša lekcia končí. Ďakujem za vykonanú prácu, ale práca ešte nie je dokončená. V ďalšej lekcii si vyrobíme zadnú stranu rámu, očko a ozdobíme rám pomocou kvetov z vrkoča a čipky, ktoré sa naučíme robiť v ďalšej lekcii. Očakávam ťa na ďalšej hodine vo štvrtok po škole.

Upratovanie pracovísk.

Študenti si vyberú stuhu, ktorá zodpovedá ich práci v triede, a opravia ju na obrazovke úspechu.

Upratovať pracovné miesta.

Povedz ahoj.

15. Charakter samostatnej práce žiakov (zvýrazniť): reprodukčný, produktívny.

16. Vyhodnotenie dosiahnutia cieľov vyučovacej hodiny: ____________________________________

Časť 2. DOKONČENIE VÝROBKOV S NÁPLNOKOU

Lekcia číslo 17-18

Téma. ZDOBENIE VÝROBKU S APLIKÁCIOU

Praktická práca "Návrh aplikácie"

Účel lekcie:

vzdelávacie: zabezpečiť asimiláciu študentov o vedomostiach o rôzne cesty konečný dizajn výrobkov s aplikáciou a starostlivosť o ne, aby sa vytvorila schopnosť vykonávať dizajn výrobkov v ráme;

rozvíjať: rozvíjať estetický vkus, vizuálne vnímanie, pozornosť;

vzdelávacie: vychovávať vytrvalosť, presnosť, priateľský vzťah k sebe navzájom.

Vybavenie, materiály a prehľadnosť: bol vyrobený výrobok s aplikáciou, ilustrácie a ukážky dizajnu výrobkov s aplikáciou, ihla, stopka, náprstok, nožnice, špendlíky, nite, vrkoč, čipka, rám, lepenka, páska alebo lepidlo.

Predmet práce: výrobok s aplikáciou z látky. ...

Typ lekcie: rozvoj zručností

Kontrola dostupnosti žiakov, ich pripravenosti na vyučovaciu hodinu.

Vytvorte pozitívnu pracovnú náladu.

učiteľ. Blahoželám všetkým prítomným, ktorí tvrdou a tvrdou prácou, štúdiom základov výroby výrobkov s aplikáciou, dokázali, že sa snažia stať sa vyspelými, tvorivými, úspešnými, tvorivými osobnosťami. Krédo kreatívny rozvojštudent: "Poznaj sa, nájdi sa, ver v seba!" Tak pracuj - a určite sa spoznáš, hľadaj, zoznám sa s novým - a nájdeš sa a hlavne - ver si, veď si individuality, čiže u teba bude všetko v poriadku.

II. AKTUALIZÁCIA REFERENČNÝCH VEDOMOSTÍ ŠTUDENTOV

Odkedy ste začali pracovať na výrobe svojho produktu, ubehlo už pomerne veľa času. V procese práce sme použili rôzne materiály a nástroje. Niečo z toho si pripomeňme.

1. Hrubý, tvrdý papier špeciálneho spracovania. (kartón,)

2. Malé ozdobné korálky s dierkou na navlečenie na niť, vlasec alebo drôt. (korálky)

3. Textilný materiál vyrobený tkaním nití v procese tkania na stave. (Textil)

4. Kameň – minerál, z ktorého je látka vyrobená. (azbest)

5. Výroba rôznych umeleckých obrázkov záplatovaním, lepením na podklad dielov z rôznych materiálov... (aplikácia)

6. Písací nástroj, ktorého časť tvorí grafit a krabička je pevná, drevená. (ceruzka)

Aké slovo sa zobrazuje vo zvýraznenom stĺpci? (Koniec)

III. MOTIVÁCIA VZDELÁVACEJ ČINNOSTI ŽIAKOV

Pripomeňme si ľudovú múdrosť: „Koniec chváli vec,“ čiže výsledok práce do značnej miery závisí od finálneho spracovania produktov.

IV. ODKAZ K TÉME LEKCIE

V. ŠTUDOVANIE NOVÉHO MATERIÁLU

Práca s textom učebnice (s. 90-93)

1. Dekorácia okrajov výrobku aplikáciou:

a) šev gombíkovej dierky - obrázok 99 (s. 91 učebnice);

b) vrkoč a čipka - obrázok 100 (str. 91 učebnice);

2. Zhotovenie výrobku v ráme - obr. 101, 102 (odsek. 92 učebnice);

3. Starostlivosť o produkty s aplikáciou:

a) výrobky na pranie a žehlenie s aplikáciou - str. 95;

b) čistiace prostriedky s nášivkou - str. 97.

Vi. PRAKTICKÁ PRÁCA "REGISTRÁCIA ŽIADOSTI" (NÁVOD V UČEBNICE NA STRANE 93)

1. Rozbor praktických úloh

2. Ustanovenie potrebné nástroje a materiálov

3. Bezpečnostné pravidlá (pozri prílohu)

4. Samostatné plnenie praktických úloh:

a) s gombíkovým švom - str. 91 učebníc;

b) vrkoč a čipka - p. 91 učebníc;

c) dizajn výrobku v ráme - str. 92-93 učebnica.

5. Kontrola učiteľa s cieľom identifikovať medzery vo vedomostiach a zručnostiach žiakov

6. Aktuálny briefing (individuálny, skupinový, ak je to potrebné)

7. Sebakontrola a vzájomná kontrola žiakov.

8. Zhrnutie výsledkov praktickej práce:

Vii. TEST VEDOMOSTÍ A ZRUČNOSTÍ

Plnenie zadaní za účelom preverenia znalostí z výroby a konečnej úpravy výrobkov s aplikáciou (viď Príloha 12).

VIII. REFLEXIA

Sebahodnotenie dosiahnutého vzdelania dva body za splnenie požiadaviek podľa nasledujúcich kritérií:

1. Nezávislosť výroby.

2. Pripravenosť na hodinu (dostupnosť pomôcok, materiálu, kombinézy).

3. Súlad s kultúrou práce (nerozptyľovať sa rozhovormi, neopúšťať pracovisko, neporušovať pravidlá bezpečnosti práce, na konci práce odstrániť pracovisko).

4. Kvalita produktu:

Zhoda veľkosti produktu so špecifikáciou;

Zhoda tvaru výrobku s tvarom špecifikovaným na náčrte;

Presnosť produktu.

IX. MOTIVÁCIA BODOV NA HODINU, ICH PREZENTÁCIA V ČASOPISE, DENNÍČKU

X. DOMÁCA ÚLOHA

Zopakujte si pojmy „predmet práce“, „pracovné nástroje“, „produkt práce“ (s. 4-5).

Pripravte produkt na výstavu.

Vysoká úroveň: zbierajte hádanky o najjednoduchších nástrojoch a zariadeniach.

XI. ČISTENIE PRACOVISKA