Rodičovské stretnutie v podskupine. Stretnutie rodičov v prípravnej skupine na začiatku školského roka „Vaše dieťa je budúci žiak. Výroky a jazykolamy prispievajú k zlepšeniu dikcie a rozvoju hlasového aparátu. Aj dieťa s rozvinutou rečou

RODIČOVSKÉ STRETNUTIE UČITEĽOVv prípravnej skupine do školy

"Dieťa na prahu školy" 2018G

Cieľ: Zvyšovanie kompetencie rodičov v otázkach psychologickej, pedagogickej a sociálnej prípravy dieťaťa na školu. Zlepšenie systému spoločné aktivity rodiny a predškolský zamerané na prípravu detí na školskú dochádzku.

Úlohy:
1. Zapojte rodičov do procesu definície

"Pripravenosť dieťaťa na školu."
2. Optimalizácia rodinného úsilia a predškolská organizácia pripraviť dieťa na systematické vzdelávanie v škole.
Prípravné práce:
1. Príprava poznámok pre rodičov žiakov.
2. Dopytovanie rodičov žiakov.
3. Uskutočnenie prieskumu „Chcem ísť do školy“ s deťmi.
4. Rozhovor s rodičmi: aké otázky by ste chceli položiť na rodičovskom stretnutí.
5. Výstava literatúry a didaktické pomôcky pripraviť deti do školy.

Priebeh podujatia.

Dobrý deň milí rodičia. Dnes sme sa zišli na vzájomnú komunikáciu, výmenu skúseností, skúseností, pocitov. Vek našich detí je od 6 do 7 rokov a ich predškolské detstvo sa čoskoro skončí a začne nové. dôležitá etapa formovanie osobnosti s prísnym systematickým tréningom, s päťbodovým hodnotením úspešnosti. Každý z vás je znepokojený a teraz by som rád určil mieru vášho znepokojenia nad nadchádzajúcou školou.
Na vašich stoloch sú karty. Zdvihnite kartu farby, ktorá označuje mieru vášho znepokojenia nad nadchádzajúcim školským životom vášho dieťaťa.

(čierna - silná, modrá - mierna, zelená - chýba).

Otázka pre rodičov, ktorí zdvihli čiernu kartu:

Od koho alebo od čoho závisí normalizácia, aby zlepšila vašu pohodu?

Otázky do diskusie:
1. Čo si myslíte, že zabezpečí úspech vášho dieťaťa v škole?
2. Čo najviac prispieva k chuti učiť sa?
Vyberte päť hlavných faktorov, podľa ktorých je vaše dieťa pripravené na školu.

Zvážte ich v poradí podľa dôležitosti.
- fyzické zdravie;
- rozvinutá inteligencia;
- schopnosť komunikovať a schopnosť komunikovať s rovesníkmi a dospelými;
- schopnosť počítať a čítať;
- vytrvalosť a výkon;
- presnosť a disciplína;
- dobrá pamäť a pozornosť;

Iniciatíva, vôľa a schopnosť samostatne konať.

Poďme sa teda baviť o pripravenosti dieťaťa na školu.

Často sa pripravenosťou učiť sa myslí len určitá úroveň vedomostí, zručností a schopností dieťaťa, na čom, samozrejme, tiež záleží. Ale najdôležitejšia vec pri prechode na kvalitatívne novú úroveň je

TELESNÁ PRIPRAVENOSŤ DIEŤAŤA DO ŠKOLY a

PSYCHOLOGICKÁ PRIPRAVENOSŤ DIEŤAŤA NA ŠKOLU

je to komplex vzájomne súvisiacich smerov vývoja dieťaťa:

motivačná pripravenosť;silná vôľa;intelektuálna pripravenosť;sociálna pripravenosť.

FYZICKÁ PRIPRAVENOSŤ – ZDRAVOTNÝ STAV DIEŤAŤA.

Takáto odborná príprava zahŕňa podporu zdravia a včasné osvojenie si zručností potrebných na učenie sa detí.

Kľúčom k úspechu je spojenie úsilia pediatrov, rodičov a pedagógov.

teda prvá starosť rodičia budúcich prvákov - vykonanie včasného a úplného lekárskeho vyšetrenia dieťaťa a potom - splnenie všetkých lekárskych predpisov.

Predovšetkým vytvorte vo svojom dome prostredie, ktoré prispieva k normálnemu rastu, vývoju a podpore zdravia:

Jasné a prísne vykonávanie denného režimu

(učí dieťa určitému režimu)

Primeraná dĺžka nočného a denného spánku

(celkovo cca 12 hodín) zabraňuje únave.

Čerstvý vzduch - skutočný elixír zdravia

Rada rodičom:

Nechajte ráno pevne zapadnúť do spôsobu života vašej rodiny cvičenie, prechádzky, výlety, turistika, fyzická práca, kúpanie / plávanie. Energetické výdavky na aktívny rast a veľkú fyzickú aktivitu plne kompenzuje iba plnohodnotná a pravidelná výživa.

PSYCHOLOGICKÁ PRIPRAVENOSŤ.

Motivačná pripravenosť.

Prvou podmienkou úspešného vzdelávania na základnej škole je, aby dieťa malo primerané motívy , postoj k učeniu ako dôležitej záležitosti, pretrvávajúca túžba študovať v škole. Opakované prieskumy medzi deťmi v prípravných skupinách ukazujú, že takmer všetky deti chcú chodiť do školy, hoci odôvodnenie tejto túžby nie je u všetkých rovnaké.

1 skupina - Získavanie nových vedomostí

2 skupina - Vonkajšie atribúty školský život:

aktovka, uniforma, školské potreby, stretnutie s učiteľom,

zmena medzi lekciami atď.

To však neznamená, že deti z druhej skupiny nie sú motivačne pripravené na školu a prvá aj druhá skupina detí majú pozitívnu motiváciu študovať na škole, čo bude základom pre formovanie výchovno-vzdelávacej činnosti. Ale…

Pevná pripravenosť.

... medzi tým je obrovská priepasť "Chcem ísť do školy" a "Musíš sa naučiť pracovať" bez toho, aby si to uvedomoval "nevyhnutne" dieťa sa nebude vedieť dobre učiť, aj keď vie pred školou dobre čítať, písať, počítať a pod.

Pevná pripravenosť naznačuje, že dieťa má:

schopnosť stanoviť si cieľ, rozhodnúť o začatí činnosti, načrtnúť akčný plán, vykonať to s určitým úsilím, hodnotiť výsledok svojej činnosti, ako aj schopnosť dlhodobo vykonávať nie príliš atraktívnu prácu.

"nevyhnutné" prichádza do popredia namiesto „chcieť“.

Rada rodičom :

Rozvoj silnej vôle na školu je uľahčený vizuálna aktivita a stavebníctvo, pretože podnecujú dlhodobé zameranie sa na stavbu alebo maľovanie. Pre rozvoj vôle sú dobré stolné hry kde je potrebné dodržiavať pravidlá hry, a hry vonku.

Inteligentná pripravenosť

Znamená to určitú úroveň rozvoja myšlienkových procesov:

Schopnosť zovšeobecňovať. Porovnaj. Klasifikujte rôzne predmety. Vyzdvihnúť podstatné znaky vecí a javov. Vyvodiť závery. Ide o rozvoj obrazného a verbálno-logického myslenia. Ovládanie rodného jazyka a základných foriem reči. Prítomnosť predstáv o svete ľudí, vecí, prírody u detí. Dobrá pamäť a pozornosť.

Vo veku 6-7 rokov by dieťa malo vedieť:

jeho adresu a názov mesta, v ktorom býva;názov krajiny a jej hlavné mesto;mená a priezviská svojich rodičov, informácie o ich pracoviskách;ročné obdobia, ich postupnosť a hlavné črty;názvy mesiacov, dní v týždni;hlavné druhy stromov a kvetov;domáce a voľne žijúce zvieratá.

Inými slovami, musí sa orientovať v čase, priestore a bezprostrednom okolí.

Sociálna (komunikatívna) pripravenosť.

Prejavuje sa v schopnosti dieťaťa podriadiť svoje správanie zákonitostiam detských kolektívov a normám správania stanoveným v triede.

Predpokladá nasledujúce zručnosti:

schopnosť zapojiť sa do detskej komunity, konať spolu s ostatnými chlapmi, ak je to potrebné, priznať alebo brániť svoju nevinu, poslúchať alebo viesť rozhodovať, budovať osobné vzťahy so spolužiakmi a s učiteľom, a teda niesť zodpovednosť.

Rada rodičom:

Udržujte priateľský vzťah medzi svojim synom alebo dcérou a ľuďmi okolo vás. Pamätajte – pri formovaní tohto typu školskej pripravenosti zohráva veľkú úlohu aj osobný príklad tolerancie vo vzťahoch s priateľmi, rodinou, susedmi.

V škôlke sa veľa pozornosti venuje komunikácii detí medzi sebou, učia sa kamarátiť, komunikovať, uzatvárať mier. Ale je veľmi dôležité, akú pozornosť venujú rodičia tejto problematike, v akých podmienkach rodinnej komunikácie dieťa žije, rodičia vítajú komunikáciu svojho dieťaťa s rovesníkmi na dvore alebo sa od neho izolujú, ako hodnotia jeho správanie.

Na čo si ešte dať pozor pri príprave do školy:

Rozvoj sebestačnosti

- Dieťa by sa malo vedieť o seba postarať, samostatne sa vyzliecť a obliekať. Je veľmi dôležité naučiť svoje dieťa dodržiavať hygienu.

- Naučte svoje dieťa upratovať svoje pracovisko, dobre sa o veci starať.

- Pokúste sa ho menej sponzorovať, dať mu príležitosť robiť nezávislé rozhodnutia a byť za ne zodpovedný.

- Zverte mu niektoré domáce práce, aby sa naučilo vykonávať svoju prácu bez pomoci dospelých. Starší predškoláci môžu prestierať stôl, umývať riad, čistiť si oblečenie a obuv, starať sa o menšie deti, kŕmiť ryby, vtáky, mačiatko, zalievať kvety.

- Rodičia by nemali robiť to, čo deti zabudli alebo nechceli robiť.

- Prax ukazuje, že ak deti pred nástupom do školy mali povinnosti doma, zvládali ich ľahšie vzdelávacie aktivity.

Príprava ruky na písanie

zahŕňa rozvoj jemných pohybov rúk a zrakovo-motorickej koordinácie. Čím je práca kefky pestrejšia, tým lepšie a rýchlejšie sa zlepšujú jej pohyby.

Pri príprave dieťaťa do školy je dôležitejšie neučiť ho písať, ale vytvárať podmienky pre rozvoj svalov malých paží.

Existuje veľa hier a cvičení na rozvoj jemných motorických zručností:

1. Modelovanie z hliny a plastelíny ..2. Kreslenie alebo vyfarbovanie obrázkov3. Výroba papierových remesiel,4. Výroba remesiel z prírodného materiálu;5. Stavebníctvo.6. Zapínanie a odopínanie gombíky, gombíky, háčiky.7. Viazanie a rozopínanie stúh, šnúrok, uzlov na lane.9. Odsajte pipetou vody.10. Navliekanie korálikov a gombíkov.11. Pletie vrkočov z nití, kvetinové vence.12. Priedelová záď.13. „Zobrazenie“ básne.14. Divadlo tieňov.15. Loptové hry, s kockami, mozaiky

AKO POMÔCŤ SVOJMU DIEŤAŤU S PRÍPRAVOU DO ŠKOLY?

1. Neboj sa, upokoj sa a pochop to "Nie si prvý, nie si posledný" choď do školy.

3. Obráťte sa na špecialistu, aby posúdil schopnosti a úroveň

vývoj vášho dieťaťa a navrhol, čo hľadať.

4. Porozprávajte sa so svojím dieťaťom:

- o škole (bez prikrášľovania alebo strašenia)

- o možných vzťahoch s rovesníkmi a učiteľmi (bez zastrašovania,

a nie maľovať dúhové obrázky)

- o radostných minútach školského detstva, o svojich strastiach

- snažte sa, aby dieťa pochopilo nasledovné:

“AK JE TO V ŠKOLE ŤAŽKO, MUSÍM TI POMÔCŤ A MUSÍM ŤA ROZUMIEŤ. SPOLOČNE ZVLÁDNEME VŠETKY ŤAŽKOSTI."

5. Pre dieťa "Prvýkrát do školy", bez ohľadu na to, čo pre nás "Prvýkrát do práce"- úzkosť z očakávania, bdelosť, a ak zrazu naozaj nerozumejú - bolesť, odpor, slzy ...

6. Kto pomôže dieťaťu? Len vy ste drahí ľudia.

7. Podpora, pohladenie, pohladenie: dieťa potrebuje 16 jemných dotykov denne, vrátane láskyplného pohľadu, aby sa normálne vyvíjal a cítil istotu v živote.

Na čo si treba dať pozor...

1. Výber školy.
Ak bolo dieťa v detstve často choré, ak je pre neho ťažké udržať pozornosť na jednu vec na dlhú dobu, ak vidíte, že nie je morálne pripravené stať sa prvákom, poraďte sa s psychológom, ktorú triedu si vybrať tréningu, záťaž v prvom roku štúdia by mala byť pre dieťa realizovateľná.2. Sebadôvera.
Dieťa by sa malo vedieť o seba postarať, samostatne sa vyzliecť a obliecť. Je veľmi dôležité naučiť svoje dieťa dodržiavať hygienu.

Naučte svoje dieťa upratovať svoje pracovisko, dobre sa o veci starať.

Aby sa dieťa v škole rýchlo adaptovalo, musí byť dostatočne samostatné. Pokúste sa ho menej sponzorovať, dať mu príležitosť robiť nezávislé rozhodnutia a byť za ne zodpovedný.

Zverte mu niektoré domáce práce, svoju prácu sa naučil robiť bez pomoci dospelých. Starší predškoláci môžu prestierať stôl, umývať riad, čistiť si oblečenie a obuv, starať sa o menšie deti, kŕmiť ryby, vtáky, mačiatko, zalievať kvety. Rodičia by nemali robiť to, čo ich deti zabudli alebo nechceli urobiť. Prax ukazuje, že ak deti pred nástupom do školy mali povinnosti doma, ľahšie zvládali výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Našou spoločnou úlohou je teda vytvárať podmienky pre úspešnú prípravu detí na vyučovanie v škole. Aby sme pochopili, akú pomoc dieťa potrebuje, je dôležité vedieť, akým ťažkostiam čelí, aké má problémy.

Na čo sa musia rodičia pripraviť

pred školou?

- že dieťa nie je celkom pripravené na to, že mu to poviem zo všetkých strán "nevyhnutne" a "Musíš"

- že jeho pracovná kapacita je 15-20 minút, potom potrebuje odpočinok alebo prechod na iný druh činnosti

- že pre neho bude nezvyčajné "byť jedným z mnohých"

- že choroby sa môžu zhoršiť

- že po vyučovaní a pohybe bude určite potrebovať čerstvý vzduch

- že ťa bude potrebovať po svojom boku ako nikdy predtým

- že dieťa potrebuje len pozitívne emócie

- že bude pre neho ťažké odomknúť zámok dverí (naučte sa vopred)

- že výchova, disciplína, nové vzťahy a každodenné problémy naraz dopadnú na úbohé nezrelé dieťa

- že psychika dieťaťa je v tomto období najzraniteľnejšia:

(Budete musieť ovládať svoje emócie)

- že dieťa od vás očakáva pochvalu

- že sa chce cítiť šťastný a schopný

- že sa bude cítiť zle bez vášho pochopenia, lásky a starostlivosti.

Rozpracované priania rodičom

príprava vášho dieťaťa do školy

- Pracujte s dieťaťom systematicky (2-3 krát týždenne), je vhodné viesť hodiny v rovnakom čase.

- Dĺžka každej lekcie pre deti vo veku 6-7 rokov nie je dlhšia ako 30 minút.

- Nepracujte s dieťaťom, ak sa necíti dobre alebo sa aktívne odmieta učiť.

To dáva dieťaťu dôveru vo svoje schopnosti.

- Pokojne, bez podráždenia, sa zamerajte na ťažkosti a zlyhania dieťaťa. Nekarhajte a nehanbite dieťa za zlyhania.

- Povzbudzujte svoje dieťa, ak sa niečo pokazí. Trpezlivo vysvetľujte všetko, čo nie je jasné.

- Uistite sa, že počas každého sedenia nájdete niečo, za čo svoje dieťa pochválite.

- Nenúťte dieťa veľakrát opakovať tie úlohy, ktoré nefungujú. V takýchto prípadoch by ste sa mali vrátiť k podobným, ale jednoduchším úlohám.

PRIPOMIENKA PRE RODIČOV #1

Kupujte a čítajte knihy s hrami a cvičeniami. Hrajte s dieťaťom hry, ktoré rozvíjajú všetky vlastnosti pozornosti. Naučte svoje dieťa hrať domino, šach a dámu, pretože sa im hovorí „škola pozornosti“. Rozvíjajte pozorovanie v predškolskom veku. Pracujte s dieťaťom systematicky

(2-3 krát týždenne)

Trvanie každej lekcie nie je dlhšie ako 30 minút. Kresliť (písať), čítať, vyrezávať, farba,

rez, lepidlo je lepšie pri stole. Môže to byť 10-15 minút

štúdium pri stole, 10-15 minút - na koberci.

Začnite so svojimi obľúbenými alebo ľahko vykonávanými aktivitami. Nekarhajte a nehanbite dieťa za zlyhania. Povzbudzujte svoje dieťa, ak sa niečo pokazí. Počas každého sedenia určite nájdite niečo, za čo svoje dieťa pochválite.

PRIPOMIENKA PRE RODIČOV #2

Vyhnite sa veľkému zaťaženiu dieťaťa (niekoľko kruhov, sekcií a iných aktivít).

Nestrašte dieťa školou („Keď pôjdeš do školy, ukážu ti to tam!“, „Naučia ťa, ako sa máš správať!“, atď.).

Nedovoľte náhle zmeny v živote dieťaťa: vo vnútornej štruktúre domu, dennom režime, zrušení akejkoľvek predtým prítomnej zábavy dieťaťa, komunikácii s bývalými priateľmi atď. (pri prechode z materská škola do školy).

Aby ste znížili ťažkosti pri príprave vyučovacích hodín, keď už bude dieťa chodiť do školy, pripravte na ne dieťa vopred (v prípravnej skupine): pravidelne, približne v rovnakom čase sa venujte akejkoľvek činnosti (kreslenie, modelovanie, stavanie). , vývojové hry atď.). Rozvinie sa tým vytrvalosť, návyk na cieľavedomú činnosť a hlavne dobrovoľné správanie.

Optimalizujte svoje vzťah rodič – dieťa: je potrebné, aby dieťa vyrastalo v atmosfére lásky, úcty, úcty k jeho individuálnych charakteristík... Záujem o jeho záležitosti a povolania, dôvera v jeho úspechy; zároveň - náročnosť a dôslednosť výchovných vplyvov zo strany dospelých.

Pomôžte tiež optimalizovať vzťah dieťaťa s rovesníkmi: ak má dieťa problémy vo vzťahoch s nimi, musíte zistiť dôvod a pomôcť dieťaťu získať dôveru v skupinu rovesníkov.

Neustále rozširovať a obohacovať individuálnu skúsenosť dieťaťa: čím rozmanitejšia je skúsenosť dieťaťa, tým rozmanitejšie sú jeho aktivity a tým viac základov pre aktívne samostatné konanie. Má viac možností vyskúšať si svoje schopnosti a rozšíriť svoje predstavy o sebe (múzeá, divadlá, cirkus, zoologická záhrada; básne, rozprávky, detské pesničky, kreslené filmy, detské filmy a pod.).

Podporovať rozvoj schopnosti analyzovať vlastné skúsenosti dieťaťa a výsledky ich činov a činov: vždy pozitívne hodnotiť osobnosť dieťaťa, je potrebné hodnotiť výsledky jeho činov s ním, porovnávať s modelom. Nájdite príčiny ťažkostí a chýb a ako ich napraviť. Zároveň je dôležité formovať dôveru dieťaťa, že sa vyrovná s ťažkosťami, dosiahne dobré úspechy a uspeje.

Zamyslite sa nad tým, čo ešte môže vaše dieťa potrebovať a zaveďte to do praxe a ak máte pochybnosti, príďte za odborníkmi a poraďte sa, aj keď sa vám zdá, že sa to neoplatí.

MILÍ RODIČIA!!! Všeobecná orientácia detí vo svete okolo nich a hodnotenie zásoby každodenných vedomostí u budúcich prvákov sa uskutočňuje podľa odpovedí na nasledujúce otázky

1. Ako sa voláš?
2. Koľko máš rokov?
3. Ako sa volajú tvoji rodičia?
4. Kde pracujú a kým?
5. Ako sa volá mesto, v ktorom bývaš?
6. Aká rieka tečie v našej obci?
7. Uveďte svoju domácu adresu.
8. Máš sestru, brata?
9. Koľko má ona (on) rokov?
10. O koľko je ona (on) mladšia (staršia) ako ty?
11. Aké zvieratá poznáš? Ktoré sú divoké, domáce?
12. V akom ročnom období sa listy objavujú na stromoch a kedy opadávajú?
13. Ako sa nazýva čas dňa, keď sa zobudíš, zješ večeru, pripravíš sa do postele?
14. Koľko ročných období poznáš?
15. Koľko mesiacov má rok a ako sa volajú?
16. Kde je pravá (ľavá) ruka?
17. Prečítajte si báseň.
18. Vedomosti z matematiky:
- počítať do 10 (20) a späť
- porovnanie skupín predmetov podľa množstva (viac - menej)
- riešenie úloh na sčítanie a odčítanie

10 tipov pre rodičov, ako chrániť svoje deti

Naučte ich, aby sa nikdy nerozprávali s cudzími ľuďmi, keď nie ste nablízku.

Naučte ich, aby nikdy nikomu neotvárali dvere, ak dospelý nie je doma.

Naučte ich, aby nikdy nedávali informácie o sebe a svojej rodine do telefónu, alebo aby nepovedali, že sú sami doma.

Naučte ich, aby nikdy s nikým nenastupovali do auta, pokiaľ ste sa s tým predtým s dieťaťom nedohodli.

Naučte ich s nízky vekže majú právo povedať NIE každému dospelému.

Naučte ich, že by vám mali vždy povedať, kam idú, kedy sa vrátia a zavolať na telefón, ak sa ich plány náhle zmenia.

Naučte ich, ak vycítia nebezpečenstvo, utekať čo najrýchlejšie.

Naučte ich vyhýbať sa opusteným miestam.

Stanovte hranice pre štvrť, do ktorej môžu chodiť.

Nezabúdajte, že prísne dodržiavanie „zákazu vychádzania“ (času návratu dieťaťa domov) je jedným z najviac efektívnymi spôsobmi chráňte sa pred nebezpečenstvami, ktorým sú deti neskoro večer vystavené

Pred začiatkom nášho stretnutia ste si pripravili otázky, ktoré vás zaujímajú.

Teraz sa im s vami pokúsime porozumieť a odpovedať na tieto otázky.

1. Ako často a koľko času by ste mali venovať domácej príprave do školy?
Nie viac ako 30 minút, s krátkymi prestávkami, 2-3 krát týždenne.

2. Mám naučiť svoje dieťa čítať?
Ak má dieťa túžbu pridávať slabiky, nezakazujte. Je žiaduce zamerať sa na tieto úlohy: určenie polohy zvuku v slove, rozdelenie slov na slabiky, určenie mäkkosti, znejúcich zvukov atď. atď.

3. Dieťa neprejavuje iniciatívu učiť sa doma, čo mám robiť?
Ponúknite svojmu dieťaťu malú aktivitu – nie viac ako 5 minút. Všetky triedy prebiehajú v herná forma: pridávať slabiky a slová z cestovín, počítať bubliny, riešiť problémy pomocou skutočných predmetov, ovocia a zeleniny, písať písmená rozprávkových hrdinov... Povzbudzujte dieťa, aby bolo nezávislé a myslelo mimo rámca. Pomôžte správne držať ceruzku a pero.

4. Aké sú najlepšie pomôcky na domáce učenie?
Odporúčam vám vybrať si autorské príručky, zdobené kresbami, s veľkou potlačou. Príručky s jasne stanovenými úlohami na rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia, reči, s vtipnými úlohami, hádankami, písaním.

Tiež v našej šatni, v rohu "Príprava do školy" vždy nájdete informácie, úlohy, hry, ktoré môžete hrať doma.

ROZHODNUTIE RODIČOVSKÉHO STRETNUTIA

1. Zjednotiť úsilie rodiny a materskej školy pri príprave detí do školy.
2. Prispieť k formovaniu motivačnej pripravenosti dieťaťa k

škola.

3. Zorganizujte s deťmi exkurziu do školy, návštevu výstav s

účel rozšírenia obzorov, oboznámenie sa so školou,

prácu učiteľa.
4. Hrajte domáce hry s deťmi, na ktoré sa pripravíte

škola
5. Zúčastňovať sa s deťmi vzdelávacích aktivít,

estetické a športové zameranie.

Zhrnutie rodičovského stretnutia

prípravná skupina číslo 11 „Limpopo“.

Téma: "Rodina na prahu školského života dieťaťa."

Plán stretnutia.

  1. Úvodné slovo vychovávateľky.
  2. Reč od logopéda.
  3. Príhovor učiteľa-psychológa.
  4. Príhovor učiteľa šachového krúžku.
  5. Zadanie "Určenie stupňa úzkosti v súvislosti s nadchádzajúcou školskou dochádzkou syna alebo dcéry."
  6. Workshop "Neprípustné frázy".
  7. Hrajte sa s rodičmi „Počuj dieťa“.
  8. Slovo na záver.
  9. Výber materskej komisie.
  10. Zmiešaný.

1. Úvodné poznámky.

Dobrý deň milí rodičia! Sme radi, že vás vidíme, a ďakujeme, že ste si našli príležitosť prísť na naše podujatie! Dnešné stretnutie je venované diskusii o prechode detí zo škôlky do školy. Máme záujem o školskú úspešnosť nášho dieťaťa, preto ho na prijatie do školy začíname pripravovať čo najskôr. Účelom dnešného rozhovoru je to, čo je potrebné urobiť, aby sa dieťa pripravilo a dobre sa učilo a zároveň prijímalo iba pozitívne emócie.

Vitajte teda na stretnutí rodičovskej skupiny „Rodina na prahu školského života dieťaťa“.

Dnes sú tu: kurátorka prípravných skupín, logopéd, psychológ, učiteľ šachového krúžku.

Dávame slovo kurátorovi skupiny. Vďaka.

2. Udeľujeme slovo učiteľovi – logopédovi.

3. Udeľujeme slovo učiteľovi psychológovi.

4. Udeľujeme slovo učiteľovi šachového krúžku.

5. V pokračovaní nášho stretnutia navrhujeme dokončiť úlohu: určiť mieru znepokojenia v súvislosti s nadchádzajúcou školskou dochádzkou Vášho syna alebo dcéry.

Na vašich stoloch sú farebné pruhy. Žiadam vás, aby ste vybrali a zdvihli pruh farby, ktorý určuje stupeň vašej úzkosti.

Čierna - silná úzkosť.

Modrá je mierna obava.

Červená - pocit radosti, pocit dôvery.Poďme počítať.

Blíži sa deň, kedy váš drobec pôjde prvýkrát do školy. A každého z vás trápia otázky: Je moje dieťa pripravené na školu? ako sa budeš učiť?

Moderná špeciálna literatúra nám dáva veľa rád – ako rozvíjať reč dieťaťa, pripraviť sa na čítanie, čítanie, písanie, ako skontrolovať, či nemá nejaké postihnutia, ktoré prekážajú v učení atď.

Zdá sa nám vhodné nehovoriť ani tak o intelektu, ako o psychickej, psychickej pripravenosti na školu, od ktorej závisí nielen školský úspech, ale aj blaho dieťaťa. Všetci chceme, aby naše deti vyrastali zdravo a úspešne študovali. Vždy však chápeme, ako veľmi to závisí od duševného nastavenia dieťaťa.

6. „Nevhodné“ frázy.

Takéto frázy často počúvame od dospelých.

1. "Keď pôjdeš do školy, tam si...", "Asi sa staneš chudobným študentom!"

2. "Vieš, ako ťa budeme milovať, ak sa staneš vynikajúcim študentom!"

3. "Učte sa, aby som sa za vás nemusel červenať!"

4. "Len mi skúste urobiť viac chýb v diktáte!"

Skúsme predpovedať, čo by to mohlo byť sugestívne účinok týchto fráz pre dieťa - budúceho prváka a už sa ním stal.

Aké pocity a skúsenosti dieťaťa môžu podnietiť takéto rodičovské stereotypy?(vyjadrenie názorov, domnienok).

Zhrňme si naše predpoklady:

„Keď pôjdeš do školy, tam si...“, „Asi sa staneš chudobným študentom"(môže spôsobiť úzkosť, nedôveru, stratu chuti chodiť do školy).

"Vieš, ako ťa budeme milovať, ak sa staneš vynikajúcim študentom!" (kolaps rodičovských nádejí môže byť zdrojom detského utrpenia, straty dôvery v rodičovskú lásku, a tým aj sebadôvery).

"Učte sa, aby som sa za vás nemusel červenať!" (rodičia majú pocit, že ich vlastné sebavedomie závisí od hodnotenia dieťaťa. Takáto zdrvujúca psychická záťaž často vedie dieťa k neuróze.)

"Len mi skús urobiť viac chýb v diktáte!"

Po všetkom, čo sme počuli a videli, dospejeme k záveru, že takéto frázy sú neprípustné.

Teraz sú naše deti predškolské deti a tento rok je pre nich celý život ……… ..

Každá prežitá chvíľa dopĺňa životnú batožinu malého človiečika a akým zmyslom bude táto chvíľa naplnená. do značnej miery závisí od vás a mňa, dospelých.Poďme prehraťkaždodenné situácie.Nech je to varovaním v komunikácii s dieťaťom, pomôžte budovať vzťahy iným spôsobom.

7. Opatrovateľ pozve jedného z rodičov a rozpráva príbeh:

"- Si moje obľúbené dieťa. Ponáhľame sa do škôlky. A rada sa veľa pýtaš, si všímavé a aktívne dieťa.

Mami, pozri, čo to je? - ty hovoríš.

Meškáme, nekrútiš hlavou! Prestaňte sa obzerať! - Odpovedám.(zaviažem ti oči vreckovkou)

Mami, kto je teta Sveta?

Prečo sa miešaš do konverzácie dospelých? A to by mala byť škoda odpočúvať! Zakryte si uši!(zaväzujem si uši šatkou)

Mama a Kostya ma budú čakať v skupine ...

Prečo hovoríš, teraz nemáme čas, už meškáme! Môžete ísť v tichosti! Zmlkni!(zaviažem si ústa vreckovkou)

Dieťa stíchlo, na ceste vidí list a zdvihne ho. kričím:

Aké sú vaše ruky, prečo všetko dvíhate! Zahoď koho hovorím! Ruky preč!(Zväzujem si ruky šatkou)

Cestou začnete jazdiť. Kričím na teba v panike.

Kde si sa to naučil? Čo to je? Prestaňte kopať nohami! Stojte na mieste!(Zväzujem si nohy vreckovkou)

Začneš plakať. Kričím na teba:

Prečo plačeš! Netreba revať! Prestaň ma hanbiť! Hovorím ti - prestaň!(Viazam si srdce vreckovkou)

Na konci príbehu sa opýtame „dieťaťa“, ktorú šatku ste chceli rozviazať ako prvú?

V snahe o ušľachtilé ciele výchovy spôsobujeme nášmu milovanému dieťaťu morálnu traumu každý deň.

Zamyslite sa nad tým, aké to je pre dieťa počuť takéto slová od najbližších ľudí!

8. Záverečné poznámky.

Sebavedomé dieťa je úspešné dieťa. V procese komunikácie sa vytvára dôvera, vychováva sa schopnosť počúvať a počuť partnera, rešpekt, schopnosť ovládať sa ...

Vždy musíme pamätať na to, že kľúčom vzťahu je – DOBRÁ VÔĽA.

Dôležitý faktor komplexný rozvoj dieťa je jednota požiadaviek na dieťa, interakcia učiteľov a rodiny:

Spojenie úsilia rodiny a materskej školy pri príprave detí na školu;

pestovanie kultúry správania;

Dodržiavanie dennej rutiny;

Komunikujte s deťmi častejšie;

Hrajte s nimi domáce hry, aby ste ich pripravili na školu;

Vykonávanie rôznych spoločné aktivity kognitívnej, kultúrnej, voľnočasovej a športovej orientácie.

Budeme vďační, ak sa aj vy aktívne zapojíte do života skupiny.

A od našich spoločných aktivít závisia výsledky našej práce s vami, rodičovskou - z našej strany a materskou - z našej. A preto sa nezaobídeme bez iniciatívnej skupiny – materského výboru. Na nový školský rok je potrebné zvoliť materskú komisiu.

9. Voľba matičného výboru.

10. Rôzne.


Ciele : formovanie aktívneho pedagogického postavenia rodičov; vybaviť rodičov psychologickými a pedagogickými znalosťami a zručnosťami v tejto problematike; zapojenie rodičov do procesu výchovy ich detí.

Plán

  • Pozdrav "Roll call".
  • Úvodné slovo psychológa (naliehavosť problému).
  • Zverejňovanie zložiek pripravenosti na školu psychológom.
  • Hry s rodičmi: "Zakázaný pohyb", "Zrkadlo"
  • Portrét dieťaťa, ktoré nie je pripravené na školskú dochádzku
  • Autodiagnostika detských kresieb "Ako sa vidím ako študent?"
  • Riešenie problémových situácií
  • "Otvorený list rodičom."
  • Zhrnutie stretnutia. Rozhodovanie.

Priebeh stretnutia:

- Dobrý deň, drahí rodičia! Sme radi, že vás vidíme, a ďakujeme, že ste si našli príležitosť prísť na naše podujatie. Naše dnešné stretnutie je venované diskusii o probléme prestupu detí z materskej školy do školy. Nás, rodičov, zaujíma školská úspešnosť nášho dieťaťa, preto ho na prijatie do školy začíname pripravovať čo najskôr. Čo je potrebné urobiť, aby dieťa chodilo do školy pripravené a dobre sa učilo, pričom dostávalo len pozitívne emócie – účel dnešného rozhovoru. Najprv sa však pozdravme.

Pozdrav od rodičov "Roll call".

Výchovná psychologička sa na základe informácií o deťoch pýta rodičov: „Máme rodičov chlapca,... Rodičia počúvajú rozprávku o dieťati a hádajú, o kom je reč.

Cvičenie „Skúška pre rodičov“.

Rodičia sú vyzvaní, aby porovnali, ako sa bude líšiť život predškoláka od života prváka. Na to potrebujú odpovedať na množstvo otázok, ktorých odpovede sú napísané na „vstupenkách“.

Vzorové otázky:

  • Aké sú aktivity v škôlke? Aké predmety bude dieťa študovať v 1. ročníku?
  • Koľko tried je denne v škôlke? Koľko vyučovacích hodín denne bude v 1. ročníku?
  • Ako dlho trvá prípravná trieda materskej školy? Ako dlho trvá vyučovacia hodina v škole?
  • Koľko učiteľov učí dieťa v škôlke? Koľko učiteľov bude učiť dieťa v 1. ročníku?
  • intelektuálna pripravenosť;
  • motivačná pripravenosť;
  • emocionálna a vôľová pripravenosť;
  • komunikatívna pripravenosť.

Inteligentná pripravenosť zahŕňa rozvoj pozornosti, pamäte, formovaných mentálnych operácií analýzy, syntézy, zovšeobecňovania, vytvárania vzorov, priestorového myslenia, schopnosti vytvárať spojenia medzi javmi a udalosťami, robiť čo najjednoduchšie závery založené na analógii. Napríklad mrkva - zeleninová záhrada, huby - ... les

Vo veku 6-7 rokov by dieťa malo vedieť:

  • jeho adresu a názov mesta, v ktorom býva;
  • názov krajiny a jej hlavné mesto;
  • mená a priezviská svojich rodičov, informácie o ich pracoviskách;
  • ročné obdobia, ich postupnosť a hlavné črty;
  • názvy mesiacov, dní v týždni;
  • hlavné druhy stromov a kvetov.

Mal by vedieť rozlíšiť domáce a divé zvieratá, aby pochopil, že babička je matkou otca alebo matky.

Motivačná pripravenosť...

Inými slovami, musí sa orientovať v čase, priestore a vyplýva z toho, že dieťa má túžbu prijať novú sociálnu rolu – rolu školáka.

Za týmto účelom musia rodičia svojmu dieťaťu vysvetliť, že štúdium je práca, deti chodia študovať, aby získali vedomosti potrebné pre každého človeka.

Dieťaťu by ste mali dávať o škole len pozitívne informácie. Deti by sa nemali nechať zastrašiť školou, nadchádzajúcimi ťažkosťami, prísnou disciplínou, náročnosťou učiteľa. „Keď pôjdeš do školy, zoberú ťa tam, nikto ťa tam nebude ľutovať. Pamätajte, že vaše známky si deti ľahko požičiavajú. Dieťa by malo vidieť, že rodičia sa pokojne a s istotou pozerajú na jeho blížiace sa prijatie do školy, doma mu rozumejú, veria v jeho silu.

Dôvodom neochoty chodiť do školy môže byť skutočnosť, že dieťa „nehralo dosť“. Ale vo veku 6–7 rokov je duševný vývoj veľmi plastický a deti, ktoré sa „nehrali dosť“ po príchode do triedy, čoskoro začnú pociťovať potešenie z procesu učenia.

Pred štartom už nemusíte školský rok formovať lásku ku škole, pretože nie je možné zamilovať sa do niečoho, s čím ste sa ešte nestretli. Stačí dať dieťaťu najavo, že za učenie je zodpovedný každý človek a od toho, ako sa mu v učení darí, závisí prístup mnohých ľudí z okolia.

Pevná pripravenosť naznačuje, že dieťa má:

  • schopnosť stanoviť si cieľ,
  • rozhodnúť o začatí činnosti,
  • načrtnúť akčný plán,
  • vykonať to s určitým úsilím,
  • hodnotiť výsledok svojej činnosti,
  • ako aj schopnosť dlhodobo vykonávať nie príliš atraktívnu prácu.

Rozvoj vôľovej pripravenosti na školu je uľahčený vizuálnou aktivitou a stavbou, pretože podnecuje dlhú dobu sústrediť sa na stavbu alebo kreslenie.

Na rozvoj vôle sú dobré spoločenské hry, kde je potrebné dodržiavať pravidlá hry, a mobilné. Napríklad hra „Zrkadlo“, „Zakázané číslo“, „Áno a nie“.

Nekarhajte svoje dieťa za chybu, ale zistite jej dôvod.

Štruktúra mozgu, ktorá je zodpovedná za svojvoľné správanie, sa formuje do veku 7 rokov, takže vaše požiadavky by mali byť adekvátne jeho veku.

Nedeformujte vieru dieťaťa v seba samého ako budúceho študenta strachom ani „ružovou“ vodou zľahčených očakávaní.

Správajte sa k dieťaťu ako k sebe, vážime si seba podľa toho, čo môžeme a vieme, keďže vedieť všetko sa nedá.

Komunikatívna pripravenosť.

Prejavuje sa v schopnosti dieťaťa podriadiť svoje správanie zákonitostiam detských kolektívov a normám správania stanoveným v triede.

Predpokladá schopnosť začleniť sa do detského spoločenstva, konať spoločne s inými deťmi, ak je to potrebné, ustúpiť alebo brániť svoju nevinu, poslúchať alebo viesť.

Pre rozvoj komunikatívna kompetencia udržiavať priateľský vzťah medzi svojim synom alebo dcérou a ľuďmi okolo vás. Veľkú úlohu pri formovaní tohto typu školskej pripravenosti zohráva aj osobný príklad tolerancie vo vzťahoch s priateľmi, rodinou a susedmi.

"Portrét" žiaka prvého stupňa nepripraveného do školy:

  • nadmerná hravosť;
  • nedostatok nezávislosti;
  • impulzívnosť, nekontrolovateľné správanie, hyperaktivita;
  • neschopnosť komunikovať s rovesníkmi;
  • ťažkosti pri kontaktovaní neznámych dospelých (pretrvávajúca neochota kontaktovať sa) alebo naopak nepochopenie ich postavenia;
  • neschopnosť sústrediť sa na úlohu, ťažkosti s vnímaním verbálnych alebo iných pokynov;
  • nízka úroveň vedomostí o okolitom svete, neschopnosť zovšeobecňovať, klasifikovať, zdôrazňovať podobnosti, rozdiely;
  • slabý rozvoj jemne koordinovaných pohybov rúk, koordinácia ruka-oko (neschopnosť vykonávať rôzne grafické úlohy, manipulovať drobné predmety);
  • nedostatočný rozvoj dobrovoľnej pamäte;
  • meškanie vývin reči(môže to byť nesprávna výslovnosť, slabá slovná zásoba, neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky atď.).

Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu pripraviť sa na školu?

Zvlášť je potrebné starostlivo sa pripraviť na školu, ak:

  • tehotenstvo a pôrod prebiehali s komplikáciami;
  • dieťa utrpelo pôrodné poranenie alebo sa narodilo predčasne;
  • dieťa trpí gastrointestinálnymi ochoreniami, enurézou, náchylné na časté prechladnutie, poruchy spánku;
  • dieťa ťažko nachádza kontakt s rovesníkmi, je emočne labilné;
  • spozorujete motorickú retardáciu alebo hyperaktivitu.

Na čo si treba dať pozor...

1. Výber školy.
Ak bolo dieťa v detstve často choré, ak je pre neho ťažké udržať pozornosť na jednu vec na dlhú dobu, ak vidíte, že nie je morálne pripravené stať sa prvákom, poraďte sa s psychológom, ktorú triedu si vybrať tréningu, záťaž v prvom roku štúdia by mala byť pre dieťa realizovateľná.

2. Sebadôvera.
Dieťa by sa malo vedieť o seba postarať, samostatne sa vyzliecť a obliecť. Je veľmi dôležité naučiť svoje dieťa dodržiavať hygienu.

Naučte svoje dieťa upratovať svoje pracovisko, dobre sa o veci starať.

Aby sa dieťa v škole rýchlo adaptovalo, musí byť dostatočne samostatné. Pokúste sa ho menej sponzorovať, dať mu príležitosť robiť nezávislé rozhodnutia a byť za ne zodpovedný.

Zverte mu niektoré domáce práce, svoju prácu sa naučil robiť bez pomoci dospelých. Starší predškoláci môžu prestierať stôl, umývať riad, čistiť si oblečenie a obuv, starať sa o menšie deti, kŕmiť ryby, vtáky, mačiatko, zalievať kvety. Rodičia by nemali robiť to, čo ich deti zabudli alebo nechceli urobiť. Prax ukazuje, že ak deti pred nástupom do školy mali povinnosti doma, ľahšie zvládali výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Našou spoločnou úlohou je teda vytvárať podmienky pre úspešnú prípravu detí na vyučovanie v škole. Aby sme pochopili, akú pomoc dieťa potrebuje, je dôležité vedieť, akým ťažkostiam čelí, aké má problémy. Možno vám vaše deti prezradia niektoré zo svojich malých tajomstiev v listoch, ktoré pre vás napísali, milí rodičia. A možno práve tento list vám pomôže pochopiť vaše dieťa, ponoriť sa do jeho ťažkostí a radovať sa z jeho úspechov.

"Otvorený list rodičom."

Každý rodič dostane od svojho dieťaťa „otvorený list“.

List začína takto:

  • V škole sa mi bude najviac páčiť...
  • Nebude sa mi páčiť, ak v triede...
  • Keď si robím domácu úlohu, moji rodičia...
  • Naozaj chcem svojich rodičov...
  • Myslím, že v prvej triede...

VZáver. Možno ste sa po prečítaní listov svojich detí mohli pozrieť na ich ťažkosti inak, pocítiť ich problémy. V skutočnosti sme o nich už dnes hovorili. Najdôležitejšie však je, aby dieťa cítilo podporu rodičov a pochopenie.

Pravidlá detského internátu

  • Neberte niekomu cudzie, ale nedávajte ani všetko svoje
  • Spýtal sa - daj, skús zobrať - skús brániť
  • Nebojujte bez hnevu
  • Nenechajte sa uraziť bez práce
  • Sami nikoho neobťažujte
  • Volajú hrať, choďte, nevolajú - pýtajte sa. Nie je to hanba.
  • Nedráždiť, nestonať, o nič neprosiť. Nepýtaj sa nikoho dvakrát
  • Neplač nad známkami. Byť hrdý. Nehádajte sa s učiteľom o známky. A nenechajte sa urážať známkami učiteľa. Urobte si domáce úlohy a aké budú známky, také budú.
  • Neplížte sa za chrbtom svojich kamarátov
  • Nešpini, deti nemajú rady špinavé, nečistite, deti nemajú rady čisto.
  • Hovorte častejšie: buďme priatelia, poďme sa hrať, poďme ďalej, poďme spolu domov
  • A nevystavovať sa. Nie si najlepší, nie si najhorší, si môj milovaný
  • Choď do školy a nech je to tvoja radosť a ja budem čakať a myslieť na teba
  • Opatrne prejdite cez cestu, neponáhľajte sa.

Odpovede na otázky

Aké sú najlepšie pomôcky na prípravu do školy?

Odpoveď: Odporúčame vám vybrať si autorské príručky zdobené kresbami, s veľkým písmom, jasne stanovené úlohy na rozvoj pamäti, pozornosti, hádanky a zábavné úlohy. Na splnenie úlohy dajte dieťaťu určitý čas, naučte ho ovládať čas pomocou presýpacích hodín.

Koľko času by sa malo venovať príprave do školy doma?

Odpoveď: nie viac ako 20-30 minút. Ak vidíte, že dieťa je unavené, nemá náladu sa ďalej učiť, prehoďte aktivitu na hru, nechajte dieťa, aby sa učilo samo.

Ak dieťa kategoricky odmieta študovať doma?

Odpoveď: Dajte svojmu dieťaťu malý počet tried, nie viac ako 5 minút. Vykonajte všetky hodiny hravým spôsobom. Odpovedajte na otázky paličkovým písmom

Ak dieťa neustále vyžaduje nové úlohy a je pripravené študovať na dlhú dobu.

Odpoveď: ak sa dieťa necíti unavené, nerozčuľuje sa, že niečo nefunguje. Štúdium vníma ako atraktívnu úlohu – triedam by sa nemali klásť prísne hranice.

Vzorce verbálnej (verbálnej) komunikácie, ktoré dieťa do konca zvládne predškolskom veku

pozdravujem. Ahoj dobré popoludnie dobré ráno, dobrý večer, som rád, že vás alebo vás vidím, ahoj

Rozlúčka. Zbohom, dobrú noc, uvidíme sa zajtra, bon voyage, dobrú noc.

Ospravedlnenie. Ospravedlňte ma, prosím; prosím odpusť mi; Prepáč.

Príťažlivosť. Prosím povedz mi; prosím, mohol by si; nebude ti to vadiť.

Známosť. Poďme sa zoznámiť, moje meno je .. zoznámte sa, toto je ...

Dospelí, pamätajte!

Napodobňovaním dospelých sa deti môžu ľahko naučiť pravidlá zdvorilosti.

Článok je uverejnený v autorskom vydaní.

Rodičovské stretnutie v prípravnej skupine "Ako vidím svoje dieťa v škole?"

Stretnutie rodičov - workshop. Téma: "Ako vidím svoje dieťa v škole."

Cieľ: Diskusia o pohľadoch rodičov, pedagógov na úlohu rodiny v predškolskom období života dieťaťa. Aktivizovať a obohatiť vzdelávacie zručnosti rodičov; zachovať si dôveru vo vlastné pedagogické schopnosti, povedomie rodičov o ich prežívaní vzťahu s dieťaťom.

Priebeh workshopu

Vedenie: Nastáva vzrušujúca chvíľa pre vás a vaše deti, aby ste začali chodiť do školy. A téma našej debaty: „Ako reprezentujem svoje dieťa v škole“. Toto je vaša prvá úloha.
Cvičenie 1
Karty hovoria:
Zistite, ako veľmi sa váš syn alebo dcéra obáva budúceho školského roka.
Na stoloch sú farebné pruhy: čierna znamená intenzívne vzrušenie; modrá - mierna; červená - radosť, dôvera.
Vyberte prúžok a zdôvodnite (voliteľné) svoj výber.
(Test je zhrnutý, odporúčania sú dané rodičom, ktorí si vybrali modré a čierne pruhy).
Hostiteľ: Teraz pozývame vašu pozornosť na zváženie a diskusiu o kresbách detí na tému „Ako si predstavujem seba v škole“.
Zadanie 2... Skúsme sa pri pohľade na obrázok zamyslieť nad tým, či chce dieťa vyrásť, či sa chce stať školákom. Ako podľa vás vidí dieťa svoju budúcnosť: príťažlivú alebo málo príťažlivú? Jeho myšlienky sú tvorené z minulých a súčasných skúseností: komunikácia, hodnotenie jeho schopností inými a hodnotenie seba samého.
Pokúste sa získať pocit z celkovej tonality kresby. Akú náladu dieťaťa vyjadruje? radosť? úzkosť? Neistota či dokonca strach zo školy? Sú na obrázku nejakí žiaci, učiteľ? Aké sú rozmery postavy učiteľa v porovnaní s postavami detí?
Predstavte si, že dieťa chce svojou kresbou povedať dospelým – rodičom, učiteľom, vychovávateľom: „Nebojím sa školy a rád si sadnem do lavice“, „Mám záujem ísť do školy tabuľa ... "," Mám záujem ísť do školy, pretože moja mama a otec, ktorí ma majú radi, sú so mnou "," Som nervózna a nemám na koho počítať, bojím sa vstúpiť do školy ... " domáca škola ako chodiť do školy “ atď.
Moderátorka sa usiluje o to, aby všetci rodičia hovorili a premýšľali o povahe vzťahu s dieťaťom (angažovanosť, vzájomná empatia alebo jeho závislosť na nich). Majú dôveru v dieťa, jeho zručnosti, schopnosti a má dôveru v seba? Má dieťa istotu, že ho rodičia považujú za veľké, samostatné? A každý z vás by chcel, aby jeho dieťa bolo čo najlepšie pripravené do školy. A čo to znamená, že dieťa je pripravené na školu?
Zadanie 3
Ponúkame vám malý test „Pyramída“, kde určíte hlavné ukazovatele pripravenosti vášho dieťaťa na školu. To je to, čo by sa malo v dieťati formovať, rozvíjať, čo mu pomôže dobre študovať v škole.
V demonštračnom stánku:
Faktory úspešnej prípravy a adaptácie dieťaťa na školu.
- Zodpovednosť
-Schopnosť počítať, počítať, písať
- Schopnosť komunikovať s dospelými a rovesníkmi
-Nezávislosť
- Vytrvalosť
-Zdravotný stav
- Schopnosť logicky myslieť
- Schopnosť zorganizovať pracovisko
- Rozvoj reči a pamäti.
Rodičia sú rozdelení do niekoľkých pracovných skupín po 3-4 osobách
Ponúka sa im nasledujúca úloha: V prvom (hornom) riadku sa vám ponúka, musíte rozložiť ukazovateľ, ktorý považujete za najdôležitejší. Na druhom rozložíte 2 najdôležitejšie zo zostávajúcich ukazovateľov. Na treťom - troch. Na štvrtom - dvoch. Na piatom - jeden ukazovateľ.
Mali by ste dostať nasledujúcu pyramídu:

Zhŕňa test(čo rodičia dali na prvé, druhé atď.)
Vedenie: Detskí psychológovia identifikujú niekoľko kritérií pripravenosti detí chodiť do školy.
1. Intelektuálna pripravenosť (schopnosť sústrediť sa, schopnosť budovať logické súvislosti, rozvoj pamäti, jemnej motoriky);
2. Emocionálna pripravenosť (motivácia k učeniu, schopnosť koncentrácie, ovládanie emócií);
3. Sociálna pripravenosť (potreba komunikácie, korekcia správania v tíme, schopnosť učiť sa).
4. Fyzická zdatnosť: zdravotný stav; fyzický vývoj; rozvoj základných pohybov.
V zásade platí, že rozumový vývin, ktorý dieťa získava od narodenia, v rodine aj v škôlke, informácie o živote vôbec, ktoré čerpá z okolia, vo všeobecnosti postačuje na prípravu na začiatok vzdelávania v bežná škola. Každé dieťa do promócie materská škola, spravidla vie počítať do desať, pozná písmená (možno nie všetko, ale nie je to strašidelné), vie do určitej miery používať logické myslenie.
Mimochodom, ak neodmietnete otázky, ktoré sa vás dieťa začne pýtať, a neohradíte ho pred vaším prostredím dospelý život- príprava do školy prebehne prirodzene a bez stresu. Dôležité mať na pamäti: vyvinuté dieťa a školopovinné dieťa nie je to isté. Učenie je zručnosti, ktoré sa dieťa naučilo: schopnosť písať, čítať a počítať. Intelektuálny rozvoj- je to druh mentálneho potenciálu, schopnosť dieťaťa samostatne sa pohybovať, samoštudovať, riešiť problémové problémy.
Vývoj budúceho prváčika môžete zhodnotiť sami alebo sa poradiť s detským psychológom. Špeciálne testy na diagnostiku školskej zrelosti sú teraz ľahko dostupné a predávajú sa v mnohých kníhkupectvách. Jedna metóda braná samostatne však neumožňuje plne posúdiť všetky aspekty vývoja dieťaťa. A predsa takáto kontrola ukáže, na čom sa ešte pred 1. septembrom oplatí popracovať.
Tieto testy zvyčajne kontrolujú:(otázky sú distribuované každému rodičovi)
- rozvoj pamäti (norma pre zapamätanie 10 slov - 6 alebo viac slov);
- čistota výslovnosti; schopnosť opakovať zložité slovo; schopnosť rozlišovať zvuky v slovách;
- rozvoj reči (bohatosť slovnej zásoby, schopnosť zostaviť príbeh z obrázkov, prerozprávať, čo ste počuli atď.);
- dobrovoľná pozornosť (schopnosť pracovať na študijnej úlohe 10 minút bez toho, aby sa rozptyľovala);
- pripravenosť ruky na písanie (treba skopírovať jednoduchý výkres, jednoduchú frázu);
- schopnosť riadiť sa pokynmi (kresliť vzor po bunkách pod diktátom, skladať vzor z kociek podľa vzorky);
- rozvoj logického myslenia (schopnosť nájsť podobnosti-rozdiely, zovšeobecniť, pomenovať extra z navrhovaných objektov; usporiadať obrázky súvisiace s dejom v požadovanom poradí atď.);
- priestorová orientácia (schopnosť pomenovať, kde sa predmet nachádza - vpravo, vľavo, za, nad, pod atď.);
- všeobecné povedomie dieťaťa o svete okolo neho;
- elementárne matematické zručnosti (ordinálne až desať, priame a inverzné; schopnosť riešiť jednoduchý problém pomocou predmetov).

Hodnotia aj to, čo dieťa v škole láka (možnosť získať nové vedomosti alebo čisto externé atribúty – nový batoh, zaujímavý peračník a pod.); ako sa stýka s neznámymi dospelými a deťmi; aké je jeho osobné pracovné tempo a mnoho iného.
Dieťa sa považuje za nepripravené na školu, ak:
- naladený výlučne na hru;
- nedostatočne nezávislý;
- príliš vzrušujúci, impulzívny, nekontrolovateľný;
- nevie sa sústrediť na úlohu, rozumie ústnym pokynom;
- vie málo o svete okolo seba, nevie porovnávať predmety, nevie pomenovať zovšeobecňujúce slovo pre skupinu známych predmetov a pod.;
- má vážne porušenia vývoja reči;
- nevie komunikovať s rovesníkmi;
- nechce kontaktovať dospelých alebo je naopak príliš pohodový.
Na akomkoľvek stupni pripravenosti bude vaše dieťa prijaté do prvého ročníka.
Hodnotenie úrovne emočného rozvoja.

Vyzerá dieťa veselo (doma aj s kamarátmi)?
- Vytvorilo si dieťa o sebe obraz človeka, ktorý dokáže veľa?
- Je pre dieťa ľahké "prepnúť", keď sa zmení zvyčajná denná rutina, prejsť k riešeniu nového problému?
- Dokáže dieťa samostatne pracovať, súťažiť v plnení úloh s ostatnými deťmi?
Hodnotenie schopnosti komunikovať.
- Zapája sa dieťa do hry iných detí, delí sa s nimi?
- Dodržiava postupnosť, keď si to situácia vyžaduje?
- Dokáže dieťa počúvať druhých bez vyrušovania?
Hodnotenie fyzického vývoja.
- Počuje dieťa dobre?
- Vidí dobre?
- Dokáže chvíľu ticho sedieť?
- Má rozvinutú koordináciu pohybových schopností, napríklad vie hrať s loptou, skákať, zliezať a liezť po schodoch?
- Vyzerá dieťa veselo a nadšene?
- Vyzerá dieťa zdravo, dobre najedené a oddýchnuté?
Váš vzťah s dieťaťom, vaša úloha pri jeho príprave na školu.
(tu je dôležité si úprimne odpovedať aspoň sám sebe)
- Máš rád svoje dieťa?
- Počúvate, čo dieťa hovorí?
- Pozeráš sa na dieťa, keď na teba hovorí?
- Snažíte sa v dieťati vyvolať pocit dôležitosti toho, o čom hovorí?
- Opravujete reč dieťaťa?
- Dovoľujete svojmu dieťaťu robiť chyby?
- Chválite dieťa, objímate ho?
- Smeješ sa s ním?
- Máte každý deň čas na čítanie a rozprávanie sa so svojím dieťaťom?
- Hráte nejaké hry so svojím dieťaťom?
- Podporujete záujmy a záľuby dieťaťa?
- Má dieťa aspoň jednu alebo dve vlastné knihy?
- Má dieťa doma miesto, ktoré je vyhradené len pre neho?
- Snažíte sa ísť dieťaťu príkladom čítaním novín, časopisov, kníh, celkovo sa zaujímate o okolité dianie?
- Rozoberáte s bábätkom a celou rodinou niečo zaujímavé z toho, čo ste čítali alebo počuli?
- Snažíte sa za dieťa povedať všetko skôr, než stihne otvoriť ústa, v obchode alebo u zubára?
- Pozeráte s dieťaťom televíziu?
- Pýtate sa svojho dieťaťa na význam toho, čo videlo v televízii?
- Obmedzujete schopnosť dieťaťa pozerať televíziu?
- Skúšate chodiť s deťmi na prechádzky?
- Chystáte sa vziať svoje dieťa do zoo, divadla, múzea?
Chceli by sme vás upozorniť na skutočnosť, že všetky vyššie uvedené kritériá nie sú ani zďaleka konečnou pravdou a nemusíte sa snažiť zabezpečiť, aby ich vaše dieťa spĺňalo všetky bez výnimky v plnej miere: podľa tohto testu nie je potrebné používať iba hodnotenia „áno“ alebo „nie“: povolené sú aj možnosti „vždy, niekedy, často, zriedka, nikdy“.
Domáca úloha pre rodičov: rozprávajte sa s dieťaťom doma, pozorujte ho a klaďte mu vyššie uvedené otázky.
Na konci stretnutia môžete rodičom ponúknuť domáce hry na prípravu do školy, napríklad: „Rozložte si to sami“ (pre schopnosť analyzovať tvar predmetov); „Hádaj, čo je skryté“ (schopnosť rozpoznať predmety podľa ich slovného popisu a sám opísať rôzne predmety atď.).
Facilitátor povzbudzuje rodičov, aby si prečítali nasledujúce knihy.
Matveeva L., Vyboyshik I., Myakushkin D Praktická psychológia pre rodičov alebo Čo sa môžem naučiť o svojom dieťati. M, 1997.
Vinogradova N.F., Zhurova L.E. je vaše dieťa pripravené na školu? Rada učiteľa a psychológa: Kniha pre rodičov / Ed. A.G. Khripkova. M., 1992.

Ste pripravení poslať svoje dieťa do školy?
(Rodičovský test)
1. Zdá sa mi, že moje dieťa bude mať horšie výsledky ako ostatné deti.
2. Bojím sa, že moje dieťa bude často šikanovať iné deti.
3. Štyri vyučovacie hodiny sú podľa mňa pre malé dieťa prehnanou záťažou.
4. Je ťažké mať istotu, že učitelia na základnej škole deťom dobre rozumejú.
5. Dieťa sa môže pokojne učiť len vtedy, ak je učiteľkou jeho vlastná matka.
6. Je ťažké si predstaviť, že prvák sa môže rýchlo naučiť čítať, počítať a písať.
7. Zdá sa mi, že deti v tomto veku ešte nie sú schopné
8. Bojím sa čo i len pomyslieť na to, ako to moje dieťa zvládne bez denného spánku.
9. Moje dieťa často plače, keď sa mu prihovorí cudzí človek.
10. Moje dieťa nechodí do škôlky a nikdy neopúšťa matku.
11. Základná škola, podľa mňa málokedy dokáže dieťa niečo naučiť.
12. Bojím sa, že deti budú dráždiť moje dieťa.
13. Moje bábätko je podľa mňa oveľa slabšie ako jeho rovesníci.
14. Obávam sa, že učiteľ nemá schopnosť presne posúdiť pokroky každého dieťaťa.
15. Moje dieťa často hovorí: "Mami, ideme spolu do školy?"
Svoje odpovede zadajte na tanier:
ak súhlasíte s tvrdením, dajte za lomku krížik, ak nesúhlasíte, nechajte políčko prázdne.
1 2 3 4 5
1/ 2/ 3/ 4/ 5/
6/ 7/ 8/ 9/ 10/
11/ 12/ 13/ 14/ 15/
Celkom
Teraz spočítajte, koľko krížikov je v každom stĺpci a aký je celkový počet. Ak celkový ukazovateľ nadobudne hodnotu
až 4 body - to znamená, že máte dôvod na optimistický výhľad na prvý september - aspoň vy sami ste celkom pripravení na školský život svojho dieťaťa;
5-10 bodov - je lepšie sa vopred pripraviť na možné ťažkosti;
10 bodov a viac - bolo by fajn poradiť sa s detským psychológom.
Teraz venujme pozornosť stĺpcom, v ktorých boli získané 2 a 3 krížiky.
1. - je potrebné sa viac venovať hrám a úlohám, ktoré rozvíjajú pamäť, pozornosť, jemnú motoriku.
2. - treba si všímať, či vaše dieťa vie komunikovať s inými deťmi.
3. - ťažkosti spojené so zdravím dieťaťa sú predvídané, ale je čas na otužovanie a všeobecné posilňovacie cvičenia.
4. - sú obavy, že dieťa nenájde kontakt s učiteľkou, treba dbať na zápletkové hry.
5. - dieťa je príliš naviazané na matku, možno stojí za to ho poslať do malotriedky alebo dokonca školu o rok odložiť. Aj tak je dobré hrať sa na školu.

Tatiana Dudkina
Stretnutie rodičov v prípravnej skupine na začiatku školského roka „Rok do školy“

Hra "kompliment"

Cieľ: nastaviť medzi kontakt na rodiča, vytvorte v nich pozitívny prístup.

Rodičia sedia v kruhu... Počnúc pedagógmi sa každý účastník musí predstaviť odovzdaním kytice jesenné lístie a povedzte kompliment alebo akékoľvek želanie susedovi, ktorý sedí vedľa vás. Uzavrieť kruh želaní - komplimenty pre pedagógov, označiť ho tak, aby sme my, pedagógovia a vy rodičia sú jeden, spoločne vytvárame náladu pre naše deti.

Rozhovor na danú tému "Prečo potrebujem hru"

Cieľ: poskytnúť rodičom príležitosť zamyslieť sa nad zmyslom hry v živote ich dieťaťa.

Dnes sa pokúsime odpovedať na otázku, ktorá trápi každého. rodičia budúcich prvákov, ale ako všetci vieme od septembra 2016 roku, náš skupina sa nazýva prípravná na školu a túto tému rodičovské stretnutie je veľmi dôležité, otázka: "Čo znamená pripravte svoje dieťa do školy kedy zostáva rok?" Žiaľ, niektoré myslia si rodičia, ktorý je základom pre príprava do školy – výučba čítania, počítať, písať. nepochybne, príprava do školy je nevyhnutná, ale na úspešné štúdium v ​​r škola najlepšie je rozvíjať sa kognitívna aktivita budúci študent.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať hre. Hra rozvíja pamäť, myslenie, pozornosť, reč, skutočný vzťah deti v kolektíve, schopnosť poslúchať a viesť, organizovať spoločné akcie, prekonávať konfliktné situácie, pomáhať druhým a pod. Nemenej dôležitá je výchova k morálnym a vôľovým vlastnostiam, samostatnosti. Tieto oblasti považujeme za popredné, keďže dostupnosť vedomostí sama o sebe nerozhoduje o úspešnosti školenia. Oveľa dôležitejšie je, aby ich dieťa vedelo samostatne získavať a využívať.

Čo je charakteristické pre samostatné dieťa? Autonómia starších predškolák sa prejavuje v jeho schopnosti a túžbe konať bez pomoci dospelého človeka, v jeho pripravenosti hľadať odpovede na vznikajúce otázky. Samostatnosť je vždy spojená s prejavom aktivity, iniciatívy, prvkov tvorivosti. Samostatné dieťa je predovšetkým dieťa, ktoré sa v dôsledku skúseností s úspešnou činnosťou podporované súhlasom druhých cíti sebavedomo. Celá situácia školstvo, ide o nové požiadavky na správanie a činnosť žiaka, nové práva, povinnosti, vzťahy, vychádzajúce z toho, že v r. predškolský detstva má dieťa vytvorené základy samostatnosti, prvky sebaregulácie, organizácie. Schopnosť relatívne samostatne riešiť dostupné úlohy je predpokladom sociálnej zrelosti, ktorá je nevyhnutná v škola... Prax ukazuje, že prvák, ktorý túto vlastnosť nemá rozvinutú, zažíva vážne neuropsychické preťaženie. Nové prostredie, nové požiadavky vyvolávajú v dieťati úzkosť a pochybnosti o sebe samom. Zvyk neustáleho opatrovníctva dospelého, výkonný model správania, ktorý sa vyvinul u takéhoto dieťaťa v predškolské detstvo , zabrániť mu vstúpiť do všeobecného rytmu triednej práce, urobiť ho bezmocným pri plnení úloh. Neuvážená výchovná taktika, túžba dospelého, dokonca aj s najlepšími úmyslami, neustále sponzorovať a pomáhať dieťaťu v základných veciach vopred, spôsobuje vážne ťažkosti pri jeho výchove.

Preto cieľ príprava do školy- tvorenie osobnostné rysy potrebné zvládnuť vzdelávacie aktivity: zvedavosť, iniciatíva, tvorivá predstavivosť, svojvôľa. Úloha predškolský inštitúcia a úloha rodičov je pomôcť dieťaťu.

"Sociálny a komunikačný rozvoj"»

oboznámenie sa so základnými všeobecne uznávanými normami a pravidlami vzťahov s rovesníkmi a dospelými (vrátane morálneho);

formovanie rodu, rodiny, občianstva, vlasteneckého cítenia, pocitu spolupatričnosti k svetovému spoločenstvu.

Pestovanie hodnotového vzťahu k vlastnej práci, práci iných ľudí a jej výsledkom

"Kognitívny vývoj"

Práca v tejto oblasti je zameraná na:

Zdokonaľovanie schopností kvantitatívneho a radového počítania do 10, skladanie čísla do 10. Na vizuálnej báze skladať a riešiť jednoduché počtové úlohy na sčítanie a odčítanie.

Rozdeľte predmety na 2-8 alebo viac rovnakých častí, pri meraní objemu, hmotnosti a dĺžky predmetu pracujte s konvenčným meraním.

Naučte sa rozpoznávať tvary, zoskupte ich podľa farby, tvar, veľkosť, urobte tematické figúrky ako celok aj z jednotlivých častí.

Naučte sa navigovať vo vesmíre, list papiera

Naučte sa poradie dní v týždni, mesiacov, časov roku, na rozlíšenie trvania časových intervalov (1 minúta, 10 minút, 1 hodina)

Organizácia práce na kognitívnom výskume a projektových aktivitách, zmyslový vývoj(pravá ľavá ruka, noha, klasifikácia predmetov podľa tvaru, farby, štruktúry)

Pracujte na oboznámení detí s prostredím predmetu (História stvorenia)

Oboznámenie detí so sociálnym svetom (Rusko, erb, vlajka, hymna, vesmír, zrodenie Zeme, práva dieťaťa, 2. svetová vojna, mestá Ruska, Krasnojarské územie, malé vlasť, pamiatky regiónu, regiónu, Ruska, ruskej armády.)

"Vývoj reči"

rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi;

rozvoj všetkých zložiek ústnej reči detí (lexikálna stránka, gramatická stavba reči, výslovnostná stránka reči; súvislé rečovo-dialogické a monologické formy) v rôzne formy a typy detských aktivít;

praktické osvojenie rečových noriem žiakmi “.

Príprava na tréning gramotnosti(predloženie návrhu, vypracovanie jednoduchá veta bez spojok a predložiek, označovanie poradia slov, delenie slov na slabiky, skladanie slov zo slabík, vyberanie hlások zo slova s ​​uvedením ich poradia.)

"Umelecký a estetický rozvoj"

rozvoj produktívnych činností detí (kresba, modelovanie, aplikácia, výtvarné práce);

rozvoj tvorivosti detí;

úvod do výtvarného umenia"

rozvoj hudobných a umeleckých aktivít;

úvod do hudobného umenia

konštruktívno-modelová činnosť

"Fyzický vývoj"

rozvoj fyzické vlastnosti (rýchlosť, sila, flexibilita, vytrvalosť a koordinácia);

akumulácia a obohatenie motorických skúseností detí (ovládanie základných pohybov);

formovanie potreby fyzickej aktivity a telesného zdokonaľovania žiakov“.

Tvorenie počiatočné predstavy o zdravým spôsobomživota

Formovanie základov bezpečnosti vlastného života

(OTÁZKY OD RODIČIA O ORGANIZÁCII VZDELÁVACÍCH AKTIVÍT S DEŤMI)

A teraz vás pozývam, aby ste sa zúčastnili testu "Ja a moje dieťa"... Na to budete musieť odpovedať na 9 otázok ...

Test pre rodičov"Ja a moje dieťa"

Môžem a vždy to dokážem - A

Môžem, nie vždy to robím - B

Nemôžem - B

Môžeš:

1. Všetko kedykoľvek nechajte

vaše podnikanie a starať sa o dieťa?

2. Konzultovať s dieťaťom bez ohľadu na jeho vek?

3. Priznať dieťaťu chybu, ktorú spáchalo vo vzťahu k nemu?

4. Ospravedlniť sa svojmu dieťaťu, ak sa mýlite?

5. Vždy sa zdržujte používania slov a výrazov, ktoré by mohli dieťaťu ublížiť?

6. Sľúbiť dieťaťu splnenie jeho želania po dobrom správaní?

7. Dajte dieťaťu jeden deň, kedy si môže robiť, čo chce, a správať sa ako

8. Nereagovať, ak vaše dieťa udrie, hrubo strčí alebo len neprávom urazí iné dieťa?

9. Odolať detským slzám a žiadostiam, ak ste si istý, že ide o rozmar, prchavý rozmar?

CELKOM:

Odpoveď "A" sa odhaduje na 3 body.

Odpoveď "B" sa odhaduje na 2 body.

Odpoveď "V" sa odhaduje na 1 bod.

Výsledky testu

16 až 30 bodov. Starostlivosť o dieťa je pre vás prvoradá. Máte schopnosti pedagóga, no v praxi ich nie vždy dôsledne a cieľavedome uplatňujete. Niekedy si príliš prísny, inokedy príliš mäkký; navyše ste náchylní na kompromisy, ktoré oslabujú výchovný efekt. Mali by ste sa zamyslieť nad svojím prístupom k výchove dieťaťa.

Menej ako 16 bodov. Máte vážne problémy s výchovou svojho dieťaťa. Chýbajú vám buď vedomosti, alebo trpezlivosť, alebo možno oboje. Odporúčame vám vyhľadať pomoc odborníkov, učiteľov a psychológov, aby ste sa oboznámili s publikáciami o rodinnej výchove

Prehľad požiadaviek na rodičom

Výchovno-vzdelávacia činnosť s deťmi sa uskutočňuje podľa harmonogramu schváleného na r. Pracujú deti s poruchami reči s špecialistov: učiteľ logopéd (Ryl Natalia Alexandrovna), učiteľ-defektológ (Kaposhina Anna Nikolaevna) a pedagogický psychológ (Chugueva N.M.)... telesná kultúra - Averkova Natalia Leonidovna, hudba. Vedúci - Bashun Marina Sergeevna.

Požiadavky: na telesnú výchovu triedy: celé biele tričko, čierne šortky, ponožky alebo tenisky.

Formulár je uložený vo vrecku v kabínke (môžete urobiť štítok)... Predpokladom pre slávnostné matiné je uniforma oblečenie:

pre chlapcov - košeľa, nohavice, kravata (motýlik, topánky pre dievčatá - maškarné šaty, mašle, topánky.

Prijímanie detí prebieha do 8.30 hod. Potom deti neprijímajú. Prekážajú meškania pedagogický proces, odpútavajú pozornosť detí a pedagógov od režimových chvíľ a nabíjania.

Ak z nejakého dôvodu meškáte, upozornite učiteľa,

Účtenky za materskú školu plaťte včas do 15. dňa každého mesiaca.

Žiadosť rodičom- zúčastniť sa života skupina a materská škola pri návrhu stránky, skupina... Zúčastnite sa súťaží, podujatí venovaných sviatkom.