Využitie rozprávky ako účinného prostriedku logopedickej korekcie koherentnej reči u detí s onr. Logopedické rozprávky. Cyklus rozprávok o artikulačnej motorike Logopedické rozprávky pre rozvoj reči

Cieľ: rozvoj záujmu o hodiny logopédie a vzdelávanie motivácie k učeniu, rozvoj fonematického vnímania, pohyblivosť artikulačného aparátu, rozvoj pamäti, pozornosti.

Vizuálne pomôcky: obraz chlapca, karta artikulačnej gymnastiky, obraz rozprávkového paláca, obraz trpaslíka a kráľovnej magickej reči.

Počas vyučovania

1. Organizačný čas.

Ahoj chlapci! Sadáme si na svoje miesta a voláme po jednom zdvorilostnom slove (ahoj, vďaka, atď.). Dobre!

2. Práca na rozprávke.

Dnes vám, deti, poviem príbeh. Pozorne načúvať:

Bol raz jeden chlapec Vanya Arbuzov. Žil v meste Moskva. Mal 5 rokov. Chlapec bol zvláštny, pretože hovoril veľmi zle, nevedel vysloviť veľa zvukov.

Obrázok 1

Raz moja matka vzala Vanyu k logopédovi na Progymnasium č. 1661. Ale tam Vanya urobil škandál a povedal, že nikdy nebude študovať, pretože už hovorí veľmi dobre. Mama priniesla Vanyu domov a povedala mu, aby si sadol do miestnosti a premýšľal o svojom zlom správaní. A Vanya nechcela premýšľať! Vzal hračky a začal sa hrať. Vanyu však hranie unavilo, chlapec zatvoril oči ... a zrazu sa ocitol pred bránami krásneho hradu.


obrázok 2

Na bráne bolo napísané: „Klopte 3-krát a povedzte [dym-dam-dom, com-dom-trpaslík, krab-mak-kačica] rýchlo a jasne!“ (Chlapci, skúste a zopakujete tieto slová. Výborne!) Vanya tie slová tiež povedal a trikrát zaklopal, ale nič sa nestalo. Zopakoval som to znova, ale brána sa neotvorila! Potom Vanya hlasne plakala z urážky. Zrazu ... pred chlapcom sa objavila krásna čarodejnica (Vanya ju spoznala, pretože mala v rukách čarovnú paličku).


obrázok 3

Ahoj! - povedala Vanya.
- Dobrý deň! Vanya Arbuzov!
- Ako vieš, ako sa volám?
- Viem všetko o deťoch vo veku 5-6 rokov.
- Povedzte mi, prosím, je možné sa dostať do tohto nádherného hradu? Nie je to váš hrad?
- Áno, toto je hrad Čarovnej reči. A ja som kráľovná. Deti vstupujú do hradu a môžu splniť úlohu napísanú na bráne. Splnili ste to?
- Nie, nepodarilo sa mi to! - a chlapec horko zaplakal.
- A tiež deti, ktoré chcieť nauč sa dobre hovoriť! A to je dôležité! Chceš to?
- Áno! Chcem študovať! Budem sa veľmi snažiť!
A čarodejnica sa dotkla brány svojim čarovným prútikom. Brány sa otvorili a Vanya sa ocitol v nádhernom zámku.
- Prvá vec, ktorú uvidíte, je miestnosť kúzelného muža žijúceho v zrkadle. Dokáže všetko: krásne a správne hovoriť, kresliť, spievať, tancovať ... môže vás veľa naučiť!


obrázok 4

Vanya vošiel do zrkadlovej miestnosti a hneď uvidel malého muža, ktorý spieval:
Ahoj, moj drahý priateľ,
Som zrkadlový muž!
Dnes budeme študovať.
Všetky zvuky sú čisto hovorené.
A môžete sa rýchlo učiť
Ak ste priatelia s gymnastikou!
- Si pripravený zopakovať to po mne?
- Áno! Som pripravený! - odpovedal Vanya Arbuzov.
- Pozri sa do zrkadla.

Cvičenie „Úsmev“

  • Natiahnite pery do úsmevu
  • Nechajte to na 10.
  • Toto cvičenie zopakujte 5 -krát.

Cvičenie „Vyčistite si zuby“

  • K úsmevu
  • Ukážte zuby
  • Otvor ústa
  • Špičkou jazyka striedavo „čistite“ dolné a horné zuby.

Cvičenie „švih“

  • Usmej sa, otvor ústa
  • Ukážte zuby
  • Položte hrot jazyka na horné zuby
  • Položte hrot jazyka na dolné zuby
  • Zmeňte polohu striedavo 10 -krát.

Cvičenie „kôň“

  • Vytiahnite pery
  • Otvor ústa
  • Klikajte „úzkym“ jazykom (ako klikanie koní)

Výborne, dobre! Takže to musíte urobiť každý deň doma pri pohľade do zrkadla. Ak splníte túto podmienku, potom sa po chvíli ocitnete v druhom zámku Čarovnej reči! Ideš študovať?
- Nevyhnutne!
- Dávam vám toto krásne zrkadlo za vašu usilovnosť. Pomôže vám s jazykovou gymnastikou. Zbohom, môj chlapče!

Vanya sa zobudil a videl, že je vo svojej izbe. Prišiel k mame a povedal:
- Prepáč mami. Správal som sa zle. Poďme pracovať s logopédom. Chcem ísť na druhý hrad Kráľovnej reči.
- Kde? Spýtala sa mama prekvapene.
- Chcel som povedať ... že sa chcem naučiť krásne hovoriť. - A usmial sa.
- Som rád, syn!
A Vanya začala študovať!

3. Pracujte na obsahu rozprávky

  • Chlapci, páčila sa vám rozprávka?
  • Ako sa volala hlavná postava? (Vanya Arbuzov)
  • Aké cviky s uvulami robila Vanya? („Úsmev“, „Hojdačka“, „Kôň“, „Vyčistite si zuby“)
  • Vykonajme tieto cvičenia pri pohľade do zrkadla.
  • Dobre!

4. Zhrnutie

  • Chcete pracovať s logopédom a naučiť sa dobre hovoriť?
  • Dobre!

Relevantnosť témy. Možnosti rozprávok Aké úlohy sa riešia pri použití rozprávok v systéme hodín logopédie. Text rozprávok G. Yudina, ktoré je možné použiť na hodinách gramotnosti na izolovanie daného zvuku od textu.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Používanie rozprávok na hodinách logopédie.

V súčasnej fáze je jednou z aktuálnych otázok pedagogiky hľadanie nových foriem a metód vyučovania a výchovy detí. Spolu s hľadaním moderných modelov vzdelávania a výchovy je potrebné oživiť aj najlepšie príklady ľudovej pedagogiky. Príbeh ako pokladnica ruského ľudu nachádza svoje uplatnenie v rôznych oblastiach práce s deťmi predškolský vek s poruchami reči.

Možnosti rozprávok sú obrovské:

Pri rozprávaní má dospelý možnosť ponúknuť dieťaťu úlohy súvisiace s dejom rozprávky, najskôr jednoduché a potom zložitejšie; tieto úlohy sú zamerané na rozvoj reči, myslenia, pozornosti, orientácie v priestore. Motivácia dieťaťa na plnenie „rozprávkových“ úloh je oveľa vyššia ako na neobvyklé cvičenia;

Pozemky ľudové rozprávky sú jednoduché a životne dôležité, v textoch je veľa opakovaní, stabilné obraty - to všetko výrazne uľahčuje porozumenie textu tým deťom, ktoré sú nepozorné pri čítaní autorských kníh kvôli nedostatočnému rozvoju schopnosti vnímať súvislý text;

Ak dieťa prvýkrát počuje nové slovo v texte rozprávky, ktorá je prístupná jeho chápaniu, prispieva to k lepšej asimilácii nového slova, pretože v texte je význam slova možné súvislosti s inými slovami, sa viac odrážajú. Podrobné pokyny k úlohám, ktoré sa týkajú akcií postáv a dejových ťahov príbehu, sú v súvislosti s textom rozprávky tiež jednoduchšie zrozumiteľné, aj keď je v každodennom živote pre dieťa ťažké splniť úlohu podľa viacerých -krokové pokyny.

Rozprávka v systéme logopedických tried rieši nasledujúce úlohy:

  • Komunikačné zameranie každého slova a tvrdenia dieťaťa v triede.
  • Zlepšenie lexikálnych a gramatických prostriedkov jazyka.
  • Zlepšenie zvukovej stránky reči v oblasti výslovnosti, vnímania a expresivity.
  • Rozvoj dialogickej a monologickej reči.
  • Účinnosť hernej motivácie detskej reči.
  • Vzťah vizuálnych, sluchových a motorických analyzátorov.
  • Spolupráca logopéda s deťmi a navzájom.
  • Vytvorenie priaznivej psychologickej atmosféry v triede, obohatenie emocionálnej a senzorickej sféry dieťaťa (schopnosť vcítiť sa do hrdinov rozprávky, schopnosť sprostredkovať emocionálny stav hrdinu rozprávky, rozvoj mimiky , pantomimika, všeobecná motorika).
  • Oboznámenie detí s minulosťou a súčasnosťou ruskej kultúry, folklóru.

Dieťa sa prehráva zápletky obľúbených rozprávok a naučí sa správne rozlišovať a správne vyslovovať zvuky reči, robiť zábavnú gymnastiku pre pery a jazyk, vytvárať vety a získať počiatočné čitateľské schopnosti.

Kurzy logopédie- hlavná forma nápravného vzdelávania, prispievajúca k postupnému rozvoju všetkých zložiek reči a prípravy na

škola.

Zábavná forma hodiny, herné techniky, zmena typov úloh, systém odmeňovania vám umožňuje udržať záujem detí na určité časové obdobie.

Možnosti rozprávky, ktorá je predmetom tvorivého prístupu, sú také veľké, že nám umožňujú ponúkať „rozprávkové“ aktivity deťom z najväčšej časti. rôzneho veku s rôznymi úrovňami reči a intelektuálneho rozvoja.

Hlavnou vecou je vybrať si aktivitu takej miery zložitosti, aby bola pre deti uskutočniteľná, zaujímavá a vzrušujúca. Systém tried založený na ruských ľudových rozprávkach pre deti rôzneho veku odporúča kniha OB Sizova „Šesť krokov k rozvoju reči“.

Lekcie založené na rozprávkach pre deti vo veku 6-7 rokov sú vyvinuté v knihe A.A. Guskovej „Rozvoj monologickej reči u detí vo veku 6-7 rokov“.

Vzhľadom na konkrétny stav mentálne procesy u detí s OHP je rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia, predstavivosti povinnou súčasťou logopédie.

Napríklad: pre deti v strednom veku môžete použiť rozprávku

„Červená čiapočka“ s hernými úlohami, ktoré sú jej súčasťou.

Na izolovanie daného zvuku od textu na hodinách gramotnosti sa používajú rozprávky G. Yudina „Básnici“, „Myš-potápač“, „General Gena“ atď.

Do triedy môžete zahrnúť „báječné“ úlohy: dieťa bude vždy rád, keď prejde na báječný spôsob (napríklad: deti dostanú list od Dunna, pomôžte Kohútovi atď.). Pre niektoré deti sú optimálne malé časti materiálu.

Na rozvoj koherentnej reči, predstavivosti, tvorivého myslenia

sa používajú didaktické hry: „Pokračujte v vtipu rozprávkou“, „Šalát z rozprávok“, „Rozprávkové úlohy“ atď.

V priebehu rozprávania a vizuálnej ukážky rozprávky dobre známej dieťaťu naindividuálna logopedická hodinalogopéd ponúka postavám pomoc pri plnení rôznych úloh (miesenie cesta s babičkou,

„Bežte“ s Kolobokom po ceste, prekabátite líšku a podobne). V triede je možné využiť aj autorskú rozprávku, ktorú logopéd sám vymyslí a s dieťaťom sa hrá pomocou obrázkov alebo hračiek.

Dieťa nielen pozerá a počúva, ale je aj aktívnym účastníkom rozprávky, ktorá plní úlohy navrhnuté logopédom.

Napríklad: lekciu automatizácie [l] v slabikách a slovách je možné vykonať na základe príbehu „repa“ (pozri synopsu).

Na rozvinutie tónu a zafarbenia hlasu môžete dieťa pozvať, aby zobrazilo, ako v rozprávke „Tri medvede“ vrčí medveď, medveď, medvieďa, alebo sa z rozprávky zmeniť na zajaca, medveďa, líšku „Medovník“ a povedz: „Medovník, perník, zjem ťa!“ - rôznymi hlasmi.

U detí s OHP existujú zvláštnosti pri tvorbe jemných motorických rúk, ktoré sa prejavujú predovšetkým v nedostatočnej koordinácii prstov, presnosti a obratnosti pohybov. Cieľavedomá práca na rozvoji jemnej motoriky prstov urýchľuje dozrievanie rečových oblastí a stimuluje rozvoj reči dieťaťa, umožňuje rýchlo opraviť chybnú výslovnosť zvuku. Logopéd by preto mal do svojich tried zaradiť cvičenia zamerané na rozvoj jemnej motoriky. Môžete použiť ukážky ruských ľudových rozprávok, ktoré sú deťom dobre známe, a ilustrácie pre nich s neobvyklými úlohami. Niektoré obrázky sú uvedené vo forme prekrývajúcich sa obrysov. Dieťa by malo rozoznať obrysové tvary a zakrúžkovať požadovaný obrázok (napríklad okrúhly drdol, nie štvorcový) alebo si vybrať obrázok pre obrys, ako si želá (napríklad zakrúžkovať čižmičky svojho starého otca alebo lykové topánky). Táto aktivita je mimoriadne užitočná pre všetky deti, pretože cvičením rozlišovania obrysových obrázkov budú menej zamieňať podobné štýly písmen, keď sa učia písať.

Malé zošity pod ilustráciami, zamerané na rozprávkový dej, na rozdiel od tradičných, ktoré si vyžadujú väčšiu koncentráciu pozornosti, upútajú deti, ktoré si dobre pamätajú rozprávku, ktorú si prečítali viackrát.

Malé cvičenia kreslenia symetrických figúr a vzorov dvoma rukami naraz precvičia deti v schopnosti koordinovať svoje pohyby.

Hlavnou vecou je, aby si dospelý pamätal: rozprávka pre dieťa je hra, mágia. V hre, s úsmevom, s radostným prístupom k svetu, na seba výsledky nenechajú dlho čakať.

Príbehy G. Yudina:

Zapamätajte si slová so zvukom [a], s ktorým sa stretnete v rozprávke G. Yudina „Prečo prvá?“

PREČO PRVÉ?

Stála som v miestnosti s kýčovitý hluk. Všetky listy sa dostali von z abecedy a nahlas sa pohádal: prečo je to úplne prvé písmeno abecedy?

Preč s podvodníkom A! - kričali samohlásky písmená. - Áno naživo „Abra-kadabra“ (teda zmätok).

Čo sa to robí, hm? - zasyčalo. - List, ktorým začínajú bolesť hrdla a žraloka, postaviť na čelo abecedy! Páni triky.

Správne, spoluhlásky si ticho mysleli, chutné veci - melón, pomaranč, marhuľa, ananás - začínajú na A.

Ale ten list, ktorý som kričal najhlasnejšie zo všetkých.Nechápem, prečo je váha prvá A nie ja?!

A pretože, - povedal A, ktorý stále mlčal, - že prvé slovo dieťaťa začína na A.

Čo je to za slovo? - Neukľudnil som sa

Áno, “povedal A,„ a okrem toho vyzerám ako * admirál stojaci na moste. A každý vie, že admirál musí byť vždy vpredu!

Takže! - povedal pevný znak.

Čítanie rozprávky G. Yudin „O malom pavúkovi“. (Zapamätajte si čo najviac slov so zvukom [y].)

O MALOM SPIDERI

Na brehu rybníka v kôpri žil malý, malý pavúk, ktorý sa viac ako čokoľvek na svete bál múch,

Všetky chrobáky, slimáky, slimáky, žaby, káčatká a dokonca aj samotné muchy sa mu vysmievali a jeho bratia - veľkí pavúky - karhali a nazývali ho kvákotom.

"Musíme všetkým dokázať, že nie som kvák," rozhodol sa malý pavúk. A jednej noci vybral veľkú kyticu červených makov a namaľoval im všetky pavučiny v záhrade. "Bratia budú ráno nadšení," pomyslel si spokojný pavúk, "je to také krásne - pavučina červeného pavúka!"

Ale bohužiaľ! Ráno zlé, opovrhnutiahodné veľké pavúky, ktoré strašne nadávali, umyli svoje pavučiny.

Muchy si okamžite všimli červené siete a žiadna sa nechytila.
A malý pavúk bol taký vystrašený, že bežal ďaleko, ďaleko. A teraz nie-
kto nevie kde býva

Zapamätajte si slová so zvukmi [n, n "], s ktorými sa stretnete v príbehu G. Yudina" Buratinov nos ".

BURATINSKÝ NOS

Na Nový rok chlapi v materská škola sa musel do niekoho obliecť. Nikita sa rozhodol urobiť si dlhý nos a líca si natrieť farbou, ako keby bol Pinocchio.

Nikita sedela na podlahe, nožnicami prestrihla papier, natrela ho lepidlom a zrolovala. Pozrel som sa a toto nie je nos, ale ukázal sa celý nos.

Už ma nebaví robiť tomuto Buratinovmu nosu, “reptá Nikita,„ radšej si ho uviažem na hlavu niťami a budem nosorožcom.

Začal navíjať niť. Navíjanie, navíjanie - nič sa nedeje!

Nikita sa zadusila.

Prilepím si to rovno na hlavu. Na hlavu som si dal lepidlo a nasadil som si nos. Vlasy boli zlepené a nos spadol na jednu stranu.

Som unavený z tohto nosorožca. Radšej prídem po Novom roku a poviem, že som bol neviditeľne oblečený, pretože ma nevideli.

Zapamätajte si slová so zvukmi [m, m" ], s ktorou sa stretnete v rozprávke G, Yudin„Básnici“.

Básnici

Myš Myš a medvieďa Misha ležali na lúke a jedli maliny. Myš a hovorí:

Vymyslíme básne. Vypočujte si, čo som zložil: Každý deň a každú hodinu

Tvrdohlavo trváme na tom:

Na svete nie je nikto

Lepšie ako naše ...

Maliny! - skríkla Misha.

Ale čo s tým má spoločné „malina“! Chcel som povedať: „Lepšie ako naša matka.“

Aj toto je super! A teraz budem písať ... A o čom?

Teda aspoň o tejto muške.

Nejedzte biele cestoviny

A jedzte červené muchotrávky! ,

Čo si, čo si! “Myška sa zľakla. - Amanita muscaria sa nedá jesť, dostanete sa do nemocnice. Tu si vypočujte verše o lekárovi:

V lese nie je žiadny lekár dôležitejší ako živá ryšavka ...

Aibolit! - skríkol medveď.

Áno, nie Aibolit, ale mravec - Aibolit uzdravuje zvieratá a mravec - les,

Ako to, že toho toľko vieš?

Kto veľa číta, veľa diera vidí! - odpovedala myš dôležito.

Zapamätajte si slová zvukom [л, л "], s ktorým sa stretnete v rozprávke G. Yudina„ Líška a žaba».

LISKA A ŽABA

V lese vo veľkej kaluži žila malá žaba, ktorá rada sochala z hliny. Vylezie z kaluže, vyberie hlinu a sadne si. Spočiatku iba tvaroval torty. Potom začal sochovať koloboky a citróny. Potom oslepil slona a potom- lev na lyžiach a kôň v člne. Zvieratá sa pozerali, smiali sa a nežne žabu hladkali po chrbte. Len jedna líška (žiarlil alebo čo?) Prišiel, zlomil všetko a dokonca dráždil:

Najzelenšia zo všetkých zelených je žaba s otvorenými očami!

A to pokračovalo, kým malá líška nevyrástla. Akonáhle prišiel k mláke, sadol si k žabe, dlho sledoval, ako sochárčil, a smutne povedal:

Predtým som tiež vytvaroval, ale len ja som nemohol ...

Nič! - povedala žaba. - Nebuď naštvaný! Ale vykopávate najšikovnejšie diery.

Čítanie rozprávky od G. Yudina „Lesní hudobníci“. Zapamätajte si slová so zvukom [b, b "], ktoré sa v príbehu vyskytnú.

LESNÍ HUDOBNÍCI

Kúpil som baranovi v bazáre bubon, sadol som si na klát pod brezový strom a bil som ho: bum! bum! bum! Jazvec prišiel s harmonikou: Môžem sa s tebou hrať?

Samozrejme! - tešil sa baran.

Včas dorazil aj bobor s balalajkou a veverička s tamburínou. Sadnite si vedľa guľatiny a hrajme sa, kto je hlasnejší. Chovali taký tararam - všetky zvieratá sa rozbehli.

Nemohlo by byť tichšie ?! - pýtajú sa zvieratá.

A hudobníci začali hrať ešte hlasnejšie. Potom vyšla veverička:

Ak nehráte, dáme vám bagely.

Baran, jazvec, bobor a veverička teda začali kráčať lesom a od každého požadovať rožky a rožky.

- Ak to neprinesiete, vyhrážajú sa, my to zahráme a bude to pre vás horšie. Hudobníci sa uzdravili dobre. Potom však jedného dňa prišli k hrochovi a poďme sa hrať a kričať.

Nuž, - myslia si - zjedzme teraz rožky! A hroch má hustý kožuch.

Bis, - mrmle, - bravo, bravo! Pustite to hlasnejšie, chlapci.

Chlapi sa bili, bili a ohluchli. Odhodili nástroje a od tej doby bolo v lese ticho ...

Zapamätajte si slová so zvukom [v, v "], v ktorom sa stretnete
k rozprávke G. Yudina „Myš je potápač“.

ROZDELEC MYŠI

Hneď ako mama a otec odišli, myš myš sa rozhodla, že je čas stať sa potápačom. Nalial plný kúpeľ vody, zapchal si nosné dierky a uši, uviazal si o opasok žehličku, aby neplával, vzal si dlhé cestoviny, ktoré cez ne dýchali, zhlboka sa nadýchol a ponoril sa. Vyhodiac makaróny z vody, myš voľne kráčala po dne a obdivovala jeho vynález. "No, je čas plávať," nakoniec sa myš rozhodla a pokúsila sa odtlačiť zospodu, ale železo bolo také ťažké, že nebolo možné plávať. Pokúsil sa to rozviazať, ale lano napučalo a nerozviazalo. ,

"Čo robiť?" - zamyslel sa „potápač“ v zúfalstve a zrazu uvidel na dne vane korok. Myš to nejako vytiahla a voda hlučne vybehla z vane, zobrala úbohého „potápača“ do vírivky a v okamihu ho nasala do diery.

A tak myš uhasila cestoviny, napoly nasaté do diery, sedela pod vodou až do večera, kým neprišli mama a otec. Rýchlo vyliali všetku vodu do vedier, vybrali „potápača“ a potom si sadli do kuchyne a pili valerián z kanvice.

Čítanie rozprávky od G. Yudina „Chamtivá ropucha“.

GREEDY TOAD

Bol raz jeden významný Chrobák, opatrný Už a chamtivý ropucha. Raz dôležitý Chrobák hovorí Uzhovi: Mali by sme natrieť strechu.

Môžete maľovať, - hovorí opatrný Už. - Akú farbu? -Žltá, -významne povedal Chrobák. Ale nemáme žltú farbu. -No, potom oranžová! A oranžová tiež nie je.

Poďme sa opýtať chamtivej ropuchy, tá má celý sud oranžovej farby. A chamtivá ropucha v tomto čase jedla džem z džbánu.

Videla, že k nej prichádzajú Beetle a Oh, rýchlo schovali džem a sedeli a čakali.

Ahoj ropucha! Môžete nám dať oranžovú farbu na strechu?

Nedám to! - Odpovedá ropucha - Ospravedlňujeme sa za farbu.

Chrobák a Už odišli s ničím a ropucha sa opäť začala zasekávať. Potom priletel čmeliak a hučí:

Daj mi trochu J-jamu, J-ropuchy.

Nemám žiadny džem!

Ach ty, w-chamtivý! - nahneval sa Čmeliak a ako bodne ropuchu. Vystrašená ropucha - skočte do suda s oranžovou farbou! Celá oranžová vyšla von a plakala oranžovými slzami:

Zľutuj sa nado mnou, nešťastný! Ale chamtivú oranžovú ropuchu nikto neľutoval.

Čítanie rozprávky „Nelietavý dáždnik“ od G. Yudina. Zapamätajte si slová so zvukom [z, z "], s ktorým sa stretnete.

NEFLYKAJÚCI UMBRELLA

Zajac prešiel lesom a našiel dáždnik. Zrazu vidí - priamo z húštiny sa na neho vlk pozerá divokými, pohŕdavými očami.

3 -z -pasca, - triasol sa zajac, - na útek je už neskoro. Postavím sa na pník pod dáždnik, možno ma vlk zoberie na hríb.

A tak aj urobil. Stojac na pni pod dáždnikom, so zatvorenými očami, zubami drkotajúcimi od strachu, ale sám sa nehýbe. A vlk sa zozadu pomaly blíži ...

A potom, našťastie, zafúkal silný vietor!

Zobral dáždnik so zajacom a zdvihol ho vysoko k oblohe.

Zajac letí nad lesom, smeje sa, zaplavuje ho a vlk beží po zemi pod ním, luskne zubami a dusí sa.

Poďme, poďme! Kliknite! - kričí zajac. - Musíte cvičiť - bežal by som rýchlejšie!

Vlk si odplivol. Vidí - nechytí ho zajac.

Rozbehol som sa do obchodu, kúpil som od kozy dáždnik, postavil som sa na pník a čakal, kým odletí ako zajac.

Stál teda až do západu slnka. Strašne nahnevaný! - Ach, koza! - vrčí. - Predal ste nelietavý dáždnik! A zubami roztrhol celý dáždnik.

Bibliografia:

1. Kabachkova Zh.V. Rozprávka ako prostriedok rozvoja reči a výchovy detí. // Logopéd č. 6, 2009 s. 64 - 71

2. Fesyukova L. B. Vzdelanie v rozprávke: pre prácu s predškolskými deťmi. - Charkov, 1997


PROJEKT

« Logopedické rozprávky»

1. Úvod

"Rozprávka je zrnko,

z ktorého bude klíčiť

emocionálne hodnotenie

javy dieťaťa života “

V.A. Sukhomlinsky

Predškolské vzdelávanie sa stalo prvýkrát v histórii našej krajiny prvým stupňom vzdelávania. Hlavnou myšlienkou FSES DO je podporovať rozmanitosť detstva prostredníctvom vytvárania podmienok pre sociálnu situáciu pomoci dospelým a deťom v záujme rozvoja schopností každého dieťaťa. Vysvetlila podmienky a rozvojové programy, ktoré zohľadňujú rozmanitosť predškolákov. Štandard DO dá všetkým deťom príležitosť ukázať svoju individualitu. Každé dieťa sa bude vyvíjať tempom, ktoré je pre neho charakteristické. Moderné deti sú iné ako my, a preto je stále ťažšie nadviazať interakciu dieťaťa s rodičom, dieťaťa s učiteľom, dieťaťa so spoločnosťou.

Implementácia prioritných oblastí federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu predškolské vzdelávanie, ako zástupcovia mladej generácie modernej logopédie musíme neustále hľadať spôsoby, ako zlepšiť a optimalizovať proces učenia a vývoja detí. Inovatívne technológie, ktoré používame v logopedickej praxi, konkrétne rozprávková terapia, vychádzajú z prioritných smerov federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu DO, slúžia ako účinný doplnok k formovaniu zvukovej kultúry reči predškolákov a sú relevantné. dnes.

Schopnosť hovoriť správne a krásne má veľký význam pre plný rozvoj osobnosti človeka. Aktuálne v predškolské zariadenia detí s poruchami reči je stále viac.Moderná logopédia neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť a optimalizovať proces učenia a vývoja detí v rôznych oblastiach vekových fázach a v rôznych vzdelávacie prostredie, ktoré sú typické pre deti s poruchami reči.Jednou z najdôležitejších vlastností je reprodukcia zvuku. Je známe, že práca na zvukovej výslovnosti pre predškolákov je tvrdá práca.

Príbeh ako pokladnica ruského ľudu nachádza uplatnenie v rôznych oblastiach práce s predškolskými deťmi s poruchami reči.

Pri použití rozprávkovej terapie vo vývoji reči sa vytvára komunikačná orientácia každého slova a prednesu dieťaťa, zlepšujú sa lexikálne a gramatické prostriedky jazyka, zvuková stránka reči v oblasti výslovnosti, vnímania a expresivity. , rozvoj dialogickej a monologickej reči, existuje vzťah medzi vizuálnymi, sluchovými a motorickými analyzátormi.

Rozvoj reči prostredníctvom rozprávkovej terapie prispeje k rozvoju aktívnej, správnej, emocionálne bohatej reči predškoláka.

Projekt „Logopedické rozprávky“sa stala jednou z najdôležitejších zložiek v organizácii kontinuálnych vzdelávacie aktivity v našej skupine. Jeho najdôležitejšou výhodou je nezávislé získavanie znalostí deťmi. „Povedz mi - a ja zabudnem, ukáž - a ja si spomeniem, nechaj ma skúsiť - a ja to pochopím“ - tak znie Východná múdrosť... Skutočne len tým, že dieťa koná nezávisle, pokusom a omylom, získava - „privlastňuje“ si znalosti a skúsenosti.

Vedomosti a zručnosti, ktoré dieťa získa v procese praktickej činnosti, sa asimilujú rýchlejšie, ľahšie a poskytujú lepšie výsledky; zložité a niekedy nezaujímavé logopedické cvičenia stať sa pre dieťa vzrušujúcim zážitkom.

2. Účel: Oprava zvukovej výslovnosti a rozvoj reči detí zo seniorskej logopedickej skupiny pomocou logopedických rozprávok a rozprávkovej terapie.

Úlohy:

    Prebuďte v rozprávke záujem detí o správnu výslovnosť zvuku.

    Rozvíjajte súvislú reč detí.

    Zlepšiť: lexikálne a gramatické prostriedky jazyka; zvuková stránka reči v oblasti zvukovej výslovnosti, vnímania a expresivity.

    Vytvárať v triede priaznivú psychologickú atmosféru, rozvíjať spoluprácu logopéda s deťmi a medzi sebou navzájom.

    Posilniť vieru detí vo vlastné schopnosti, vyhladiť negatívne skúsenosti spojené s poruchou reči.

    Rozvíjajte reč a Tvorivé schopnosti deti.

    Aktivovať procesy vnímania, pozornosti, pamäte.

    Zvýšte motiváciu, záujem o hodiny logopédie, zapojte deti do procesu aktívneho učenia.

    Spojte úsilie učiteľov a rodičov v spoločných aktivitách na nápravu poruchy reči, vo veľkom využívajte rodičovský potenciál.

    Stimulovať spoločné produktívne činnosti detí a rodičov.

Metódy implementácie projektu

1. Vizuálne účinná metóda:

Skúmanie knižných ilustrácií;

Vedenie didaktických hier v prírode;

Čítanie učiteľom fikcia;

Stelesnenie dojmov detí v tvorivých prejavoch;

2. Slovná metóda:

Čítanie rozprávok s následnou dramatizáciou;

Poradenstvo pre rodičov, vysvetlenia, pokyny, slovné pokyny.

Rozhovory;

Odpovede na otázky učiteľa, detí;

Vedenie rôznych hier;

Poskytovanie dodatočného materiálu pedagógom;

3. Praktická metóda:

Automatizácia zvukov v nezávislej reči

Organizácia produktívnych aktivít: písanie rozprávok, kreslenie ilustrácií pre rozprávky;

Výroba postáv pre rozprávky pre stolné divadlo;

Knižný dizajn podľa detských rozprávok a kresieb.

Očakávané výsledky projektu:

U detí:

    Automatizácia dodaných zvukov v nezávislej reči;

    zlepšenie zvukovej stránky reči;

    úspešné zvládnutie kompetentnej a koherentnej reči;

    zvládnutie zručností expresívnej a správnej reči;

    rozvoj tvorivého potenciálu, kultúry reči, kognitívna aktivita dieťa prostredníctvom rozprávky (divadelná aktivita);

    zvýšený záujem o triedy.

Rodičia :

    Účasť s deťmi na zostavovaní logopedických rozprávok

    aktívna účasť rodičov na vzdelávacom procese predškolskej vzdelávacej inštitúcie z pozície spolupráce

    zvýšenie záujmu rodičov nielen o výsledky, ale aj o samotný proces nápravno -výchovnej práce.

    Pýcha za účasť rodičov na spoločnom projekte.

Pre učiteľov:

    Pomoc predškolským vzdelávacím inštitúciám pri určovaní hlavných smerov a obsahu práce na rozvoji zvukovej kultúry reči.

    vývoj metodického a praktického materiálu pre projekt.

3. Teoretické zdôvodnenie projekt

Rozprávková terapia je formou poznávania a liečenia duše. Vďaka rozprávkovej terapii si človek vytvára kreatívny prístup k životu, pomáha mu vidieť rozmanitosť spôsobov, ako dosiahnuť ciele, rozvíja latentné schopnosti riešiť životné problémy, získava dôveru vo svoje schopnosti a tiež sa oslobodzuje od negatívnych emócií. naviguje v prostredí, uvedomuje si svoje silné a slabé stránky, rozvíja sa sebaúcta a sebaovládanie.

Grishina I.I. a Dalkheeva A.M. považoval za vplyv rozprávkovej terapie na formovanie sebestačnej osobnosti v detstvo... Pri zoznamovaní sa s rozprávkou sa dieťa ocitne vo virtuálnom svete, ktorý neprichádza do kontaktu s realitou. Svet rozprávok je podľa ich názoru naplnený rôznymi udalosťami a situáciami, a keď sa dieťa v živote stretne s podobnými situáciami, dokáže nájsť riešenie vzniknutého problému. Rozprávka formuje schopnosť dieťaťa samostatne sa rozhodovať (1).

Štúdium rozprávok sa začína v 17. storočí, keď vzniká vedecký záujem o tento žáner, najmä v oblasti filológie, etnológie a histórie. Jeden z prvých vedcov, ktorí videli v rozprávkach odraz histórie a života ruského ľudu a hovorili o ich hodnote, bol historik V.N.Tatishchev. Záujem o rozprávky prejavilo aj mnoho spisovateľov 18. a 19. storočia, ktorí v nich videli odraz „duše ruského ľudu“. V rozprávke našli nielen ozveny staroveku, ale pochopili aj ich životný význam. Belinsky obzvlášť ocenil satirické príbehy, ktoré boli podľa jeho názoru veľmi dôležité pre štúdium ľudových konceptov, názorov a jazyka (4).

Zahraniční aj domáci psychológovia sa vo svojej práci obrátili na analýzu rozprávok: E. Fromm, E. Garden, A. Meneghetti (3), E. Lisina, E. Petrova, R. Azovtseva a ďalší Metóda rozprávkovej terapie sa objavila na prelome 60.-70. rokov 20. storočia, založil ju M. Erickson a ďalej ju rozvíjal jeho žiak V. Rossi. V Rusku začala metóda rozprávkovej terapie používať od začiatku 90. rokov I.V. Vachkov (6), D.Yu. Sokolov, S.K. Nartovoy-Bochaver.

Nie je to tak dávno, rozprávková terapia sa objavila ako nezávislý smer v praktickej psychológii a okamžite si získala obrovskú popularitu. (osem). IN vedecký svet rozprávková terapia existuje iba 12 rokov. Pokusy skúmať rozprávky, pozerať sa na ne z neobvyklého uhla, vidieť niečo skryté, na prvý pohľad úplne neskutočné, sa vedci ujali viac ako raz. Pedagogickí psychológovia tvrdia, že rozprávky spôsobujú intenzívnu emočnú rezonanciu u detí i dospelých.

Rozprávka je pre dieťa sprievodcom „dospelým“ životom s niekedy drsnými morálnymi zákonmi; rozprávkové udalosti sa stávajú prvou „školou života“ a činy hrdinov - meradlom dobra a zla a vedúcou niťou vedúcou k nezávislosti rozhodovania (3). V týchto zložitých procesoch formovania osobnosti je forma metafory, v ktorej sú rozprávky vytvárané, najdostupnejšia pre vnímanie dieťaťa. Rozprávka vďaka riešeniu rozprávky učí dieťa nielen chápať situáciu, ale aj určitým spôsobom konaťsituáciách dieťa dostane intuitívne výberové kritériá a slobodu konania (4).

Pri práci s deťmi s poruchami reči je rozprávka efektívnym vývojovým a nápravným nástrojom rozvoja všetkých aspektov reči. E.N. Vinarskaya poznamenáva, že emocionálne nepohodlie negatívne ovplyvňuje vývoj všetkých aspektov reči. Učiteľ-logopéd a vychovávateľ pri spoločných aktivitách preto musia poskytnúť pozitívny prístup a udržať si záujem o prevedené cvičenia, upevniť sa a zlepšiť v novej situácii. Rozprávka je pri tejto práci dobrým pomocníkom.
Metodická práca s rozprávkou má dlhú históriu. Pojem „rozprávka“ sa prvýkrát nachádza v sedemnástom storočí. Rozprávka bola „jedna zábava“, hodná nižších vrstiev spoločnosti. Neskôr bola na základe výskumu B. Bettelheima, R. Gardnera, C. Junga, V. Proppa postavená moderný koncept práca na rozprávke.
V súčasnej fáze je metóda práce s rozprávkou aktívne rozvíjaná mnohými slávnymi učiteľmi a psychológmi (T.D. Zinkevich-Evstigneeva (10), T.M. Grabenko, V.A.Gnezdilov, G.A. T.A. Shuiskaya, M.A.Povalyaeva a ďalší). Inštitút rozprávkovej terapie, ktorý bol otvorený v Petrohrade, vyvíja metodiku pre komplexnú prácu s rozprávkou pre deti s vývojovým postihnutím.
KI Chukovsky poznamenal, že dospelí premýšľajú slovami, verbálnymi formulkami a malé deti - s vecami, predmetmi. Podľa D. Rodariho „Rozprávky môžu pomôcť vychovávať myseľ, dať kľúče k vstupu do reality novými spôsobmi, môžu pomôcť dieťaťu naučiť sa svet a dať svoju predstavivosť“.
Logopedické rozprávky sú rozprávky, ktoré poskytujú významnú pomoc pri práci s deťmi, ktoré majú problémy s rozvoj reči.
Logo príbehy je holistický pedagogický proces, prispievajúci k rozvoju všetkých aspektov reči, k vzdelávaniu morálnych vlastností, ako aj k aktivácii mentálnych procesov (pozornosť, pamäť, myslenie, predstavivosť).
Logá môžu logopédi a pedagógovia využívať pri práci s deťmi s poruchami reči. Rozprávky sa konajú ako celá lekcia, didaktická hra, divadelné predstavenie. Logopedická rozprávka vyžaduje aktívnu účasť detí na príbehu.

Existujú nasledujúcedruhy log :
1. Artikulácia (rozvíj rečové dýchanie artikulačná motorika)
2. Prst (rozvíjajte jemnú motoriku, grafické schopnosti).
3. Fonetický (objasniť artikuláciu daného zvuku, zautomatizovať, rozlíšiť zvuky).
4. Lexiko-gramatika (obohatiť slovnú zásobu, upevniť znalosti gramatických kategórií).
5. Rozprávky, ktoré prispievajú k formovaniu súvislej reči.
6. Rozprávky na vyučovanie gramotnosti (uvádza zvuky a písmená).
Tiež rozlišujte:
1. Didaktický plán loga so zaradením rôznych cvičení, testov, testov atď. (T.D. Zinkevich-Evstigneeva) (10):
- Kĺbové.
- fonetický.
- Rozprávky na vyučovanie gramotnosti.
2. Logá zamerané na rozvoj polysenzorického správania dieťaťa s poruchou reči („rozprávka“ plus „objektívna aktivita“) (O. G. Ivanovskaya, E. A. Petrova, S. F. Savchenko), (11):
- končeky prstov.
3. Školenia loga, nasýtené určitými fonémami, slovnými formami, lexikálnymi a gramatickými kategóriami (autorské rozprávky učiteľov logopédov učitelia G. A. Bystrov, E. A. Sizova, T. A. Shuyskaya)
- Lexiko-gramatický.
4. Logá so simulovaným obsahom (T. A. Tkachenko).
- Rozprávky, ktoré prispievajú k formovaniu súvislej reči.

4. Obsah projektu

Etapy implementácie projektu:

Etapu prípravnú - organizačná práca

II hlavné pódium - činnosti súvisiace s implementáciou projektu

Konečná fáza III - zhrnutie, analýza očakávaného výsledku projektu

IV prezentácia projektu - Záverečné podujatie, teatralizácia minirozprávky, ktorú zložili deti s učiteľkou logopéda.

Prípravná fáza:

Rečové vyšetrenie detí predškolského veku.

Stanovenie témy projektu.

Je načrtnutý plán pohybu smerom k stanovenému cieľu, ktorý je prediskutovaný s deťmi a rodičmi. Úlohy detí v tejto fáze projektu sú: zadanie problému, zvyknutie si na hernú situáciu, prijatie úloh a cieľov, doplnenie úloh deťmi. Deti sa zapájajú do riešenia problému „Čo nás rozprávky učia?“ prostredníctvom hernej situácie a didaktických hier, ktoré prispievajú k vzniku motivácie k tvorivej činnosti.

Zoznámenie sa s literatúrou na tému „Výchova rozprávkou“.

Príprava artikulačného aparátu na tvorbu artikulačných vzorov.

Príprava konzultácií, majstrovské kurzy pre rodičov a učiteľov

Zverejnenie zmyslu a obsahu pripravovanej práce, vývoja

nevyhnutné pedagogické podmienky na realizáciu projektu s prihliadnutím na moderné požiadavky a rečové schopnosti detí.

Hlavné pódium

Riešia sa zadané úlohy všetkých aktivít projektu.

Vedenie tried, rozhovory s deťmi.

Tímová práca učitelia, deti a rodičia.

Dekorácia výstav detských kresieb.

Príprava a vedenie majstrovskej triedy pre rodičov.

Vyhlásenie logopedickej rozprávkovej súťaže pre rodičov a ich deti.

Spôsoby realizácie projektu:

- Návrh a doplnenie stredu knihy rozprávkami.

Kreslenie ilustrácií pre rozprávky.

Organizácia výstavy kresieb.

Inscenácia, divadelné predstavenia, hry sú dramatizácie.

Zapojenie rodičov do práce na projekte.

Vytvorenie knihy rozprávok.

Konečná fáza

Záverečné podujatie, teatralizácia minirozprávky, ktorú zložili deti s učiteľkou logopéda.

Zhrnutie výsledkov súťaže rodinných rozprávok. (Promócie).

Predstavenie knihy rozprávok.

- Prezentácia projektu „Logopedické rozprávky“ pre učiteľov-logopédov okresu Poronaysky a učiteľov MBDOU.

5. Praktický význam

Praktický významprojekt ježe navrhovaný systém využívania logopedických rozprávok, rozprávková terapia v nápravnej logopédii proces je možné použiť na rozvoj reči detí a bez porúch reči, ako prevenciu porúch vývoja reči v predškolskom veku, ako aj na dysgrafiu a dyslexiu v školskom veku.

Projekt umožňuje deťom formovať rečnícke schopnosti, dodáva dôveru vo svoje schopnosti, zvyšuje osobný stav dieťaťa v skupine. Podporuje rozvoj kognitívnych aktivít u detí, zvedavosť, túžbu po nezávislom poznaní a reflexii.

Táto forma interakcie s rodičmi z nich robí aktívnych účastníkov vzdelávacieho procesu (požiadavky federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre interakciu organizácie s rodičmi) a vedie k pozitívnemu vyriešeniu úloh.

Miera aplikácie projektu:

Prezentácia projektu v materskej škole;

Rozšírenie projektu, pridanie nových rozprávok pre rôzne zvuky, nové formy práce;

Možnosť využitia projektu v prípravnom, seniorskom, príp stredné skupiny rôzne predškolské vzdelávacie inštitúcie;

Účasť v komunálnej súťaži o inovatívne projekty;

Umiestnenie v elektronickom portfóliuMAAM. RU

6. Účinnosť:

Deti úspešne zvládli kompetentnú a súvislú reč.

Zlepšila sa výslovnosť zvuku.

O triedy bol záujem.

Rodičia sú zapojení do jedného priestoru „rodiny - materskej školy“.

Šírenie skúseností:

    prezentácia projektu v metodickom združení učiteľov-logopédov regiónu;

    účasť v mestskej súťaži o inovatívne projekty.

    umiestnenie v elektronickom portfóliuMAAM. RU

Produkt projektu: „Kiga logopedické príbehy“

Dopyt po projekte: projekt je možné využiť v materských školách, školách, centrách reči.

Potenciálne riziká a kompenzačné opatrenia na ich odstránenie:

1. Slabý záujem detí a rodičov.

Spôsoby, ako prekonať: Spoločné aktivity s deťmi a rodičmi. Informovanie rodičov pomocou informačných tabúľ.

2. Nekonzistentnosť zloženia detí počas sústavných vzdelávacích aktivít.

Spôsoby, ako prekonať: Samostatná práca s neprítomnými deťmi, tvorba poznámok pre rodičov, informovanie detí a rodičov o výsledkoch týždňa.

7. Finančné a ekonomické zdôvodnenie nákladov na implementáciu Projektu

Použitie mimorozpočtových fondov:

Osobné prostriedky.

Logopedické rozprávky-asistenti v nápravné vzdelávanie deti

Je známe, že deti s potešením počúvajú rozprávky. Spolu so svojimi postavami sú smutní a šťastní, so záujmom sledujú dej, emocionálne reagujú na nečakané zvraty vo vzťahoch postáv. Možnosti logopedických rozprávok, podliehajúce kreatívnemu prístupu k nim, sú také veľké, že nám umožňujú ponúkať hodiny deťom všetkých vekových skupín s rôznym stupňom reči a intelektuálneho rozvoja.

Logopédia sa nazýva rozprávka, ktorej text je maximálne nasýtený určitými identickými (nevyslovenými) zvukmi alebo potrebou vykonávať požadované cvičné pohyby s orgánmi reči.

Logopedické rozprávky pomáhajú pri práci s deťmi, ktoré majú problémy s vývojom reči. Uľahčujú riešenie úloh, akými sú formovanie správnej výslovnosti zvuku, zdokonalenie slovníka, rozvoj fonematického vnímania a súvislej reči, obohacovanie slovnej zásoby, predchádzanie vzniku konkrétnych chýb v písaní, rozvoj pozornosti, pamäte, predstavivosti . Materiály logopéda sú silným liekom pre každé dieťa, má pozitívny vplyv na osobnosť ako celok.

Logopedické príbehy môžu byť použité pomerne široko: logopédi - vo fáze automatizácie a diferenciácie zvukov, učitelia Základná škola- na hodinách rozvoja čítania a reči; rodičia - za domáce práce s účasťou detí hodiny logopédie.

Každá rozprávka je zameraná na precvičenie konkrétneho zvuku alebo skupiny zvukov. Čítanie rozprávok, rozprávanie o ich obsahu a plnenie úloh by malo sprevádzať divadlo prstov alebo prázdne postavičky (je lepšie, keď si deti vyrábajú hračky samy). Rozprávky by mali mať malý objem a jednoduchý obsah, aby dieťa nemalo problémy s porozumením ich obsahu a prerozprávaním.

Pri čítaní rozprávky môžete pozvať deti (tlieskanie, zdvihnutie karty), aby pomenovali pomenovaný zvuk, čo prispieva k rozvoju diferenciácie zvukov podľa ucha, ako aj k zvukovej analýze a syntéze slov.

Lekcia využívajúca logopedickú rozprávku prebieha približne podľa nasledujúcej schémy:

Postavy sú pripravené pre rozprávku (vo forme obrázkov, figúrok);

Dospelý číta rozprávku;

V procese čítania dieťa vyloží takzvaný model - vyberie postavy, rozloží ich na stôl v požadovanom poradí a korešpondencii;

Dospelý hovorí s dieťaťom podľa obsahu rozprávky vo forme otázok a odpovedí;

Dospelý pomocou prázdnych postáv modeluje situácie z rozprávky a dieťa ich prerozpráva;

Potom sú všetky prázdne znaky opäť rozložené a dieťa prerozpráva celú rozprávku;

Odporúča sa ponúkať ďalšie úlohy deťom základnej školy s individuálnou prácou s nimi (na hodinách podskupiny - iba za predpokladu, že každé dieťa bude mať vlastnú kópiu textu rozprávky a úloh k nej).

Pomocou takýchto rozprávok dieťa nielen trénuje vyslovovanie určitých zvukov, ale učí sa s nimi aj súvislú reč. Dieťa si rozvíja spontánnu slovnú zásobu. Okrem toho sa, samozrejme, súčasne rozvíja predstavivosť, formuje sa intonačná obraznosť reči. Dieťa si vytvára pocit psychického pohodlia a bezpečia.

NAJLEPŠÍ PRIATEĽ

Cheburashka už veľmi dlho nenavštívil Krokodíl Genu. Často sa nudil, pretože Crocodile Gena bol jeho najlepší priateľ. Cheburashka sa pozrel na hodinky. Ukázali štvrť na tri. Vybehol z domu a na verande sa zrazil s korytnačkou Chepou.

Kde sa tak ponáhľaš? Spýtala sa ho korytnačka.

Ponáhľal som sa do krokodílieho génu.

Môžem ísť stebou? Spýtala sa ho korytnačka.

Cheburashka rýchlo zdvihol Chepu. Chepa pobozkal Cheburashku na tvár ako prejav vďačnosti a ponáhľali sa do krokodílej gény.

Crocodile Gena bol rád, že má hostí. Donútil ich piť čaj s čučoriedkovým džemom.

Úlohy a otázky:

    Pomenujte slová z rozprávky zvukom „H“. Povedzte to a zvýraznite zvuk „Ch“ svojim hlasom.

    Pomenujte slovo s dvoma zvukmi „H“. Pamätajte si slová so zvukom „h“ na začiatku, v strede a na konci slova.

    Požiadajte Cheburashku, aby vás vzal so sebou, aby vás neodmietol.

    Zahrajte si scénu „Preč“.

    Kto bol najlepší priateľ Cheburashki.

    Prečo sa Cheburashka nudil.

    Aký čas ukazovali hodiny?

    Na koho narazil Cheburashka na verande?

    Čo sa korytnačka pýta Cheburashky?

    Ako krokodíl Gena vítal hostí?

    Na aký džem ošetril krokodíl Gena hostí?

    Radi prijímate hostí? Radi sa navštevujete?

    Čo by ste chceli dopriať svojim hosťom?

    Čo môžete robiť na večierku?

    Ako by ste sa nemali správať na večierku?

Ďalšie úlohy:

    Ceruzkou zakrúžkujte a podčiarknite písmená „h“ v texte rozprávky.

    Uhasené z tyčiniek TSHNA. „Vytvorte“ slovo „GENA“ zmenou polohy jednej palice a rozložením jedného z písmen.

    Rozložte z palíc NAY. „Vytvorte“ slovo „ČAJ“ zmenou polohy jednej palice.

    Rozložte slovo DAR z paličiek, prečítajte si ho sprava doľava. Čo si robil?