Sinopsis vozlišča "Dymkovo lady". Oris lekcije dekorativne in uporabne umetnosti “Dymkovo lady Nod risanje Dymkovo mlada dama kmečka ženska Pripravljalna skupina

Namen lekcije: Seznaniti se s tradicionalnimi elementi slikanja ženskih figuric v dymkovski ljudski glineni igrači.

Cilji lekcije:

Izobraževalni:

  1. Predstavite dela ruske ljudske obrti in zgodovino razvoja igrače Dymkovo.
  2. Naučite se okrasiti žensko igračo z vzorci, pri čemer ohranjate tradicijo mojstrov Dymkovo.

Izobraževalni:

  1. Razviti sposobnost analiziranja, primerjave, poudarjanja glavnega in značilne značilnosti in značilnosti slikarstva dymkovskih dam.
  2. Razvijte občutek za ritem in čustveno odzivnost na slike mojstrov.
  3. Razviti spretnosti izvajanja elementov tradicionalnega slikarstva.

Izobraževalni:

  1. Gojite zanimanje in ljubezen do ljudske umetnosti.
  2. Povečati zanimanje učencev za izdelke ljudske umetnosti.
  3. Gojite umetniški okus.

Oprema: medijski projektor, prenosni računalnik, platno, gvaš, čopiči, palčke, šablone.

  • Literarna serija: pesmi.
  • Glasbeni obseg: ljudske pesmi.
  • Vidno območje: elektronsko predstavitev"Slika dame Dymkovo."

Med poukom

1. Organizacijski trenutek (1-2 min.)

Priprava učencev na lekcijo (čopiči, gvaš, voda, palčke za ušesa, prtički, ženske šablone) Preverjanje pripravljenosti.

2. Postavitev cilja lekcije (3 min.)

Poslušajmo glasbo. Danes se zabavamo z razlogom.

(2 študenta v ruskih nošah prideta ven)

Na sejem, na sejem
Pohitite vsi tukaj!
Obstajajo šale, pesmi, sladkarije
Dolgo smo vas čakali, prijatelji.

Igrače tukaj so super
Zlaganje oh dobro
Vedno povsod znan
Tudi vam bodo všeč!

Sejem je dražba, ki poteka na enem mestu hkrati

V Rusiji so ljubili sejme in bazarje. Tukaj je vedno zabavno: glasba, pesmi, žvižganje, hrup.

In na sejem pripeljejo domače izdelke z vsega sveta. Tu so poslikane deske, čipke, pozlačene posode in glinene igrače. Te lepe stvari nam ne služijo samo v življenju, ljudje z njimi okrasijo okolje okoli nas. Ljudje že dolgo ustvarjajo lepe stvari. Celotne vasi so se ukvarjale z ljudsko obrtjo - proizvodnjo okrasnih in uporabnih izdelkov. Vsebujejo korist in lepoto, modrost ljudi.

Danes se bomo seznanili s tradicionalnim slikanjem ženskih figuric v ljudski obrti Dymkovo glinene igrače.

III. Razlaga nove snovi (15-20 min.)

Po čem je Dymkovo znan? S svojo igračo!
V njej ni dimljene barve, tista sivina je siva.
V njej je nekaj iz mavrice, iz kapljic rose,
Nekaj ​​veselja je v njej, zvoni kot bas!

Vsakdo ima najljubšo igračo. Že v prvinski družbi so kmetje izdelovali figurice žensk iz gline, jih krasili s pšeničnimi zrni in nanje risali vzorce. V Rusiji so igrače izdelovali povsod, pripisovali so jim posebno moč - varovati, ščititi ljudi pred vsem zlim. Tako so se pojavile te igrače – na videz enake, a hkrati različne. Oblika, barva in vzorec poslikave vsake igrače dajejo edinstven čar.

Ker danes spoznavamo damo Dymkovo, pomislimo, kdo je ta dama? (gospodarjeva žena, pomembna, arogantna, razvajena ženska) Je taka?

Če želite izvedeti vse o dami Dymkovo, se odpravimo na fotografski izlet.

Vklopim predstavitev.

Diapozitiv 1. Dežela Vjatka je široka, svobodna in lepa. Mesto je bilo ustanovljeno v 12. stoletju, vendar se je šele v 19. stoletju pojavila industrija glinenih igrač. Od leta 1934 se je Vyatka preimenovala v mesto Kirov.

Diapozitiv 2. Čudovite ruske ženske so živele v Vyatki, nosile so rusko narodna noša, različne klobuke in zelo radi so imeli nakit.

Slide 3. V različnih središčih so bile ženske skulpture izklesane in poslikane različno. Toda Dymkovskaya ni mogoče zamenjati z ničemer! Ne ženska - dama, lepa, postavna in elegantna.

Diapozitivi 4–6. Čudovite in zabavne igrače! Igračo, oblikovano iz lokalne rdeče gline, so prebelili z mlekom in kredo ter pobarvali s tempera barvami. Gospa je bila tradicionalno oblečena v bluzo in krilo, na glavi - kokošnik, krono, šal ali različne klobuke. Pogosto je bilo videti predpasnike.

Slide 7. Tako je bila izklesana dama Dymkovo.

Diapozitivi 8–19. Zaporedje slikanja dame.

Obraz: lica in usta - krogi rdeče, enojne, oranžne barve

Obrvi: tanki loki črne barve.

Oči: črne pike.

Žensko krilo je vedno pobarvano, preprosti vzorci ročno nanesen s čopičem na belo podlago.

Enobarvna bluza se ujema s katero koli barvo dekoracije krila.

Pokrivala - kokošniki, krone so najpogosteje pobarvane rumeno, oranžno ali rdeče, saj so simboli nebesnih teles. Različni klobuki se barvno ujemajo z vzorci na krilu.

lasje rjav različni odtenki.

Uhani so rumeni ali oranžni.

Predpasniki ostanejo beli, s tankim čopičem so nanesene pike, križci in valovnice, ki posnemajo ljudsko vezenje.

Diapozitivi 20–22. Na štrleče dele igrače prilepimo majhne diamante iz zlate folije in čudovite dame so pripravljene!

Zdaj pa vas prosim, da odgovorite na moja vprašanja. Nanje zlahka odgovorijo tisti, ki so pozorno spremljali naše foto popotovanje.

Ali se vse dame iz Dymkova urejajo enako? Mar niso nekatere dame videti bolj elegantne, nekatere pa bolj preproste?

Dejansko lahko ženske figure razdelimo na ruralne in urbane.

Podeželske dame imajo na oblačilih manj okraskov, »vaških« pokrival, najpogosteje jih nosijo v predpasnikih. V rokah podeželskih dam je štruca kruha, samovar, živali ali ptice, varuške so obkrožene z otroki.

Mestne dame so bolj elegantne: na krilu in suknjiču je veliko volanov, modnih klobukov in brez predpasnikov. V svojih rakih imajo dežnike, torbice in majhne pse.

Ampak vsi vzorci so dobri!

Prosimo, naštejte, katere vzorčne elemente najdemo pri poslikavi krila? (krogi, črte, karo, celice, valovite črte ...)

Kaj mislite, s čim so vaščani primerjali te vrstice? (Valovita črta - valovi na vodi, neravna cesta, krogi - sonce, nebesna telesa, pike - zrna, vržena v zemljo, polje kletke. Vsak simbol je prenašal podobo narave, ki je obdajala človeka.

Ali menite, da so vzorci slikanja cvetlični ali geometrijski? (geometrijsko)

Barvna shema na sliki je raznolika, najljubše barve so bile rdeča, modra, rumena in zelena. Pri poslikavi igrač so glede na velikost v povprečju uporabili od 6 do 8 barv. Barve smo belili, da smo dobili svetlejšo barvo. Dymkovske obrtnice so ustvarile 250 vrst vzorcev za ženska krila in 100 vrst predpasnikov.

Preden začnemo, poglejmo, kako so različno razporejeni elementi v vzorcih (poglejte priročnike na tabli)

  1. Elementi so razporejeni v vrsti
  2. Elementi so razporejeni v šahovnici.
  3. V kletki med vrsticami.

Točke se nahajajo med obroči, na obročih, vzdolž robov obročev.

Tečaj telesne vzgoje (1–2 min.)

Zabavajmo se z vami!
Gremo, gremo
V gozd po orehe! (Otroci vstanejo in korakajo)
Sklonili smo se in zbrali!
Segli smo navzgor - podrli smo!
Zložimo jih v košaro in odnesemo na sejem!

IV. Praktično delo (20 min.)

Zdaj pa predlagam, da postanete mojstri izdelovanja igrač in poslikate vsako svojo igračo dame.

Šablono igrače prerisujemo v navpičnem formatu A4 lista

Krilo ločimo od bluze s preprostim svinčnikom, konice damskih rok bodo prav tako ostale bele.

Izberite pokrivalo in predpasnik (če obstaja)

Odprite gvaš, glavno orodje so čopiči in ušesne paličice za izdelavo pik

In zdaj ste vi na vrsti, da pokažete svoje sposobnosti!

V. Povzetek lekcije (2 min.)

Dokončana in urejena dela obesimo na tablo, kot bi jih postavili na pošteno mizo. Mislite, da bodo kupci uganili, od kod so te dame pripeljane?

Izberimo svojo najljubšo igračo.

Vsebina programa: Otrokom utrditi znanje o ljudski obrti. Naučite otroke, da naslikajo celotno figuro mlade dame Dymkovo, naredite jakno in kokošnik enobarvno, krilo z vzorcem; razviti sposobnost izbire ene od možnosti vzorca za krilo (iz črt, karo, obročev ali krogov, ki se izmenjujejo z drugimi elementi); prenesite posebnost vzorca na krilo, ki se širi navzdol (povečanje velikih elementov ali povečanje razdalje med črtami), upoštevajte izbiro barv, značilnih za sliko mlade dame Dymkovo (barva bluze in pokrivala se ponavlja v nekaterih elementi vzorca na krilu). Razviti Ustvarjalne sposobnosti in estetski okus. Spodbujati spoštovanje in zanimanje za ljudske obrti.

Prenesi:


Predogled:

Vzgojiteljica v predšolski vzgojni ustanovi

d/s "Landysh" Balashov

Kalambet Elena Borisovna

Dekorativno risanje z otroki pripravljalne skupine

"Slika mlade dame Dymkovo"

Vsebina programa:Otrokom utrditi znanje o ljudski obrti. Naučite otroke, da naslikajo celotno figuro mlade dame Dymkovo, naredite jakno in kokošnik enobarvno, krilo z vzorcem; razviti sposobnost izbire ene od možnosti vzorca za krilo (iz črt, karo, obročev ali krogov, ki se izmenjujejo z drugimi elementi); prenesite posebnost vzorca na krilo, ki se širi navzdol (povečanje velikih elementov ali povečanje razdalje med črtami), upoštevajte izbiro barv, značilnih za sliko mlade dame Dymkovo (barva bluze in pokrivala se ponavlja v nekaterih elementi vzorca na krilu). Razviti ustvarjalnost in estetski okus. Spodbujati spoštovanje in zanimanje za ljudske obrti.

Pripravljalna dela:Pregledovanje ilustracij in predmetov dekorativne in uporabne umetnosti, pogovori o ljudskih obrtih, pomnjenje pesmi, pesmi in pregovorov o ljudskih igračah, d/i "Mesto mojstrov", "Izdelaj vzorec", izdelava modelov Dymkovskih igrač za slikanje.

Vizualno demonstracijsko gradivo:Igrače Dymkovo, slika s pogledom na naselje Dymkovo, slike, ki prikazujejo igrače Dymkovo in druge vrste dekorativne in uporabne umetnosti, vzorci elementov slikarstva Dymkovo in barvne kombinacije, možnosti za okrasitev kril mladih dam iz Dymkova z vzorci.

Oprema: Barve (gvaš), čopiči različnih debelin, stojala, prtički, kozarci z vodo, palete, volumetrični modeli Dymkovske dame.

Magnetofon, zvočni posnetek ruskih ljudskih melodij.

Napredek lekcije:

Otroci vstopijo ob ruski ljudski glasbi in se postavijo v polkrog.

Vosp : Zdravo družba! Poglej koliko lepe igrače nas obiskal danes! Ste jih prepoznali? Kakšne mlade dame so to? Kako se imenuje ta igrača?

otroci : To so dame Dymkovo, to je igrača Dymkovo.

Igraj: Tako je, kaj vemo o tej svetli, elegantni igrači?

(pred otroki je slika s pogledom na Dymkovskaya Sloboda)

Poglej sliko. Kakšna vas je v megli?

(otroci berejo pesmi o ribištvu Dymkovo)

  1. Ob cesti spijo smreke v sivi zmrzali

Drevesa spijo, reka, zmrznjena v led, spi.

Sneg tiho pada, moder dim se vije

Kot da je vse naokoli v megli, modre daljave ...

  1. In ljudje so svojo rojstno vas poimenovali "Dymkovo".

Tam so imeli radi pesmi in plese.

V tej vasi so se rodile pravljice.

Večeri so pozimi dolgi in tam kiparijo iz gline.

  1. Vse igrače niso preproste,

In čarobno – poslikano

Snežno bela, kot breze,

Krogi, kvadrati, črte.

  1. Na videz preprost vzorec

In ne morem pogledati stran.

In slava Dymke se je razširila,

Ker si je pridobil pravico do tega!

  1. Povsod govorijo o njej.

Več kot enkrat se bomo poklonili temu neverjetnemu čudežu!

In o igrači Dymkovo

Zdaj pripovedujemo zgodbo.

Vosp : Bravo fantje! In zdaj predlagam, da poiščete slike, ki prikazujejo igračo Dymkovo, med tistimi, ki visijo po vsej skupini. Poiskati morate sliko in utemeljiti svojo izbiro. Bodite previdni, ne naredite napake!

(otroci si ogledajo slike, ki visijo na križih (po Bazarnyju), med slikami, ki prikazujejo različne ljudske obrti, izberejo tiste, ki jih potrebujejo, in utemeljijo svojo izbiro)

Vosp : Dobro opravljeno! Vse slike so bile pravilno izbrane!

Vosp : Danes vas vabim, da postanete mojstri dymkovskega slikarstva. Oglejmo si značilnosti vzorca Dymkovo.

vprašanja:

  1. Kaj imajo mlade dame v eni barvi?
  2. Kaj je okrašeno z vzorcem?
  3. Kateri elementi se uporabljajo za dekoracijo krila?
  4. Katere barve so prisotne?
  5. Ali ima vzorec na krilu enake barve kot bluza in kokošnik?
  6. Ali imajo vse punčke enake barve?
  7. Zakaj misliš, da se prstani in črte povečajo navzdol?

Učitelj povzema odgovore otrok:

*Barve se ponavljajo, tako da ni nepotrebnega popestritve.

*Značilnost vzorca: obroči se povečujejo proti dnu krila in širijo razdalje med črtami.

Igraj: In zdaj predlagam, da gremo na delavnico in okrasimo modele mladih dam, ki smo jih naredili, z vzorcem Dymkovo.

Ampak kaj je to – delavnica je zaprta?!

Za vstop na delavnico morate odgovoriti na 3 vprašanja:

  1. Kako se imenuje praznik - sejem, kjer so ljudje prodajali svoje izdelke?
  2. Zakaj to ljudska obrt imenovan Dymkovo?
  3. Kje so zdaj delavnice, kjer izdelujejo igračo Dymkovo?

Vosp : Delavnica je odprta - gremo noter in na delo.

Pretegnemo prste in preverimo držo.

Ogreti se : prstna gimnastika"meglica"

Izklesali so nas mojstri, čas je, da nas pobarvajo. Otroci se grejejo, konji, mlade dame, jagnjeta - vsi visoki in vitki. roke in izvajajo Vidni so krogi, kvadrati, črte ob straneh. gibi z besedami

(otroci okrasijo modele mladih dam z vzorci (med risanjem se sliši ljudska glasba), po končanem delu jih postavijo v “okrogli” na mizo v središču skupine in se postavijo okoli nje ter gledajo, kako lepe so mlade dame. izkazalo se je).

Vosp : Oh ja, naredili smo dobre dame! Tisti pravi so Dymkovo!

Analiza otroških del:

Igraj: Kdo želi govoriti o svojem delu? Katera gospodična ima izbrane in lepo kombinirane prave barve? Katera mlada dama je drugačna od ostalih? Zakaj? Čigavo delo vam je bilo najbolj všeč? Zakaj?

Vosp : Da, fantje, vaše mlade dame so se izkazale za elegantne in vesele, tako kot glasba, na katero bodo plesale svoj okrogli ples! Začnimo z njimi zabavni okrogli ples!

Tisti, ki ste delali iz srca - zdaj pa se zabavajte, plešite!

(otroci ob glasbi plešejo okrog svojih deklet).


Povzetek integriranega GCD

Predmet : « Dymkovska gospa » .

Starostna skupina : pripravljalna skupina.

Oblika skupne dejavnosti : integriran gcd .

Integracija območij : "Umetniški in estetski razvoj", "Kognitivni razvoj", "Razvoj govora", “Socialni in komunikacijski razvoj”, "Fizični razvoj".

Objekti :

multimedija – predstavitev;

literarne pesmi;

oprema - risanjeDymkovska gospa ; figureDymkovo igrače ; skodelice vode(po številu otrok); serviete; čopiči, vatirane palčke, barve, gvaš.

Tarča : Ustvariti pogoje za razvoj kognitivne pobude predšolskih otrok v procesu seznanjanja zDymkovo igrača .

Naloge :

1. Učne naloge :

Otroke seznanite z zgodovino izvoraDymkovo igrače . Otroke seznaniti z izvori ruske kulture. Otrokom utrditi znanje oDymkovo igrača , zgodovina nastanka, značilnosti vzorcev in barva vzorcev.

2. Razvojne naloge :

razvijajo opazovanje, sposobnost opazovanja značilnih lastnosti predmetov, razmišljanja, posploševanja rezultatov;

razvijajo aktivni govor(govorni dokaz, govorni argument)otroci v procesu primerjave, analize slikarskih elementovDymkovo igrače , v iskanju enakih elementov;

razvijati ustvarjalno dejavnost v procesu vizualna umetnost; sposobnost otrok za samostojno uporabo elementov pri risanjuSlika Dymkovo : krogi, mreža, črta, valovita črta, obroč, list, ovali, krogi, pike, ravne in valovite črte, izberite barve v skladu z ljudskimi vzorciigrače . Razviti občutek za simetrijo in ritem.

bogatijo besedni zakladotroci : Vjatka,meglica , Dymkovski mojstri , Dymkovo igrača , Slika Dymkovo ;

3. Izobraževalne naloge :

omenitiobresti v ruščino ljudska umetnost, spoštovanje dela ljudskih obrtnikov;

spodbujajo izražanje pozitivnih čustev;

gojiti prijateljske odnose med vrstniki v procesu skupnega reševanja kognitivnega problema, razvijati sposobnost pogajanja in medsebojne pomoči.

Premakni se izobraževalne dejavnosti:

    Uvodni del (organizacijska in motivacijska točka). Vzgojiteljica:

Nagajivi zvonček, oblikuj krog s fanti.

Fantje so se zbrali v krogu, prijatelj na levi in ​​prijatelj na desni.

Držimo se za roke in se nasmehnimo drug drugemu.

(Otroci stojijo v krogu).

Vzgojiteljica: Fantje, poglejte, kako lep in vesel je zvonček v mojih rokah. S kakšno poslikavo je okrašen? (Razmišljanje otrok).

Vzgojiteljica : Prosim, pojdite do mize, na kateri so razstavljeni različni izdelki dymkovskih mojstrov. (Otroci pridejo k mizi).Vzgojiteljica: Da, fantje, izdelki Dymkovo so nam zelo znani. Vse igrače niso preproste, ampak čarobno poslikane.

Več kot enkrat se bomo poklonili temu neverjetnemu čudežu.

Začnimo zgodbo o starodavni igrači Dymkovo!
- Fantje, kdo se spomni, od kod je nastala igrača Dymkovo? Zakaj se ta kraj tako imenuje? (če jim je težko, povem sama).

Dobro opravljeno! Te neverjetne predmete so naredili iz gline in poslikali mojstri umetniki.

Fantje, ali ste danes pripravljeni spoznati skrivnosti ljudskih obrtnikovDymkovo , o lepoti njihove ustvarjalnosti? (da).

Nato izberite najprimernejše sedeže v skupini.

Iz dimnikov se kadi v stolpcu,

Točno obmeglica vse naokoli .

Modre daljave

In vas je velikaDymkovo je dobil ime .

Vzgojiteljica : Z visokega brega reke Vjatke, na kateri stoji mesto Vjatka, se vidi vas čez rekoDymkovo . Pozimi, ko peči kurijo, poleti, ko je megla, se zdi, da je cela vas v dimu,meglica . Od tod tudi ime. Tukaj, v starih časih, toigrača , ki sta ga poimenovalaDymkovskaya , ali ljubkovalno -megleno . Vso zimo so njihovi obrtniki kipariliigrače da se spomladi spet z vsemi veselimo toplega, žarkega sonca, ki se je zrcalilo v pomladiigrače . Vsako pomlad je bil hrupen, žvižgajoč sejem. Kaj je toigrače ? Gremo pogledat.

Demonstracija v teku : predstavitve.

Kakšno razpoloženje ustvarjajo?igrače ? S kakšnimi barvami so pobarvani?Dymkovo igrače ? (modra, rdeča, rumena, zelena)Da vseigrače pobarvan s svetlimi barvami. In tudiDymkovo igrače Razlikujejo se tudi po vzorcu. Kakšne vzorce ste opazili na njihovi sliki?(krogi, pike, valovi, črte).

Igra kviz.

En, dva, tri - naredite krog. Otroci se postavijo v krog.

Igrajmo se igro, vrgel bom žogo in postavil vprašanje, in kdo je ujel žogo - odgovori.

1. Na kakšnem ozadju obrtniki uporabljajo svetle vzorce? (bela)

2. Iz česa so narejene igrače Dymkovo? (iz gline)

3. Kakšnim številkam so podobni vzorci Dymkovo? (geometrični)

4. Kako se imenuje vas, kjer izdelujejo te čudovite igrače? (Dimkovo)

5. Kako se imenuje praznik, ki poteka v Dymkovu? (žvižganje)

6. Katere barve se uporabljajo za dekoracijo igrač Dymkovo? (Rdeča, modra, zelena, rumena).

7. Kje izdelujejo glinene igrače? (v pečici).

8. Kaj je piščalka? (to so igrače Dymkovo).

9. Kaj je posebnega pri igrači Dymkovo? (ona je snežno bela).

10. Iz katerih elementov je sestavljena slika Dymkovo? (krogi, črte, pike, obroči, črte).

Minuta telesne vzgoje.

Smo poslikane igrače,
(Stojte naravnost, rahlo zamahnite z rameni)
Vyatka smeh
(Nasmehnita se drug drugemu z zasukom)
Predmestni dandyji,
(Obrnite se okoli sebe)
Mestni trači.
(Majhni počepi)
Naše roke so kot preste
(Pokažite roke naprej, do pasu)
Lica kot jabolka
(Rahli dotiki vaših lic)
Poznajo nas že dolgo
(stoj naravnost)
Vsi ljudje so na sejmu.
(Plok).

    Glavni del.

Vzgojiteljica: Pojdimo v našo likovno delavnico. Zaprimo oči, se zavrtimo in z menoj izgovorimo čarobne besede: »Obrni se, zavrti se in znajdi se v delavnici!« (Otroci se vrtijo in ponavljajo besede za učiteljem).

Vzgojiteljica: Poglejte, kako zanimivo je:tukaj so barve in čopiči. Kaj je to? Nekakšen paket in pismo in fotografija, preberimo pismo.

Dragi fantje! Sem mojster Dymkovskega muzeja igrač, Marya the Artisan. Želim te prositi za pomoč. Moral sem nujno oditi v Moskvo na razstavo, zato nisem imel časa slikati dame, ki jih boste našli v paketu. Gospo bom odpeljal spomladanski sejemŽvižgači. Prepričan sem, da vam bo uspelo. Najlepša hvala v naprej. S spoštovanjem, Marya umetnica!«

Vzgojiteljica: Želite pomagati mojstrici? Kako ji lahko pomagamo?
Predlagam, da začasno postanete pomočniki mojstra – vajenci in se zaposlite. Tukaj je vse za delo, želim vam dobro delo! (Otroci se usedejo za mize.)

Danes se bomo spremenili v Dymkovske mojstre in okrasili naše lepote.Dama Dymkovo je zelo elegantna. Na glavi so zagotovo kodri, klobuki, kokošniki. Na ramenih je ogrinjalo in napihnjeni rokavi. Na spodnjem delu krila ali predpasnika so volančki. V njihovih rokah - torbica, dežnik, pes, rocker itd. Na belem ozadju so obrtnice velikodušno "razpršile" kroge, kletke, velik in majhen grah.

Vsak mojster poslika igračo po svojem okusu, tako da si nista podobni, ampak je vsaka na svoj način lepa. Lutko boste upodobili po želji. Predlagam, da pred začetkom dela razmislite, katere barve želite uporabiti in s kakšnim vzorcem boste pobarvali svojo punčko. Če se komu zdi težko, so na tabli v pomoč slike lutk. Fantje, bodite pozorni na njena oblačila.

1 Kaj ima oblečeno? (krilo, bluza)

2 Kakšne oblike je krilo? (kot zvonec)

3 Kaj nosiš na krilu? (predpasnik)

4 Kaj imaš na glavi? (kokošnik).

Bodite pozorni na to, s kakšnimi elementi so okrašeni krilo, predpasnik in kokošnik (obročki, pike, ravne in valovite črte, karirasti vzorci).

Za slikanje sem za vas pripravila barve, čopiče in vatirane palčke.
Čemu so namenjene ščetke? Čemu so vatirane palčke?

(odgovori otrok).

(Geometrijski elementi: krogi, obroči, črte, kače).

Vzgojiteljica: Želim vas spomniti, da če želite okrasiti igračo z obročki, potem jih narišemo s konico čopiča, nanesemo pike - grah vatirana palčka način povezave.

3. Razstava otroških del.

In zdaj, mojstri, občudujmo vaše delo.

To so igrače!

Danes so nas prišli obiskat,

Da nam pove skrivnosti

Starodavne čudovite lepote,

Da nas vodi v svet Rusije,

V svet legend in dobrote,

Povedati, kaj je v Rusiji

Čudo - ljudje, mojstri!

Zdaj je čas, da gremo v skupino. Zapremo oči in rečemo: "Spin, spin, znajdi se v skupini."

4. Zaključek izobraževalnih dejavnosti.

Povzemanje, razmišljanje o dejavnostih otrok.

Vzgojiteljica: Dobro opravljeno! Se spomnimo, o čem smo danes govorili? Kaj so počeli? Kaj vam je bilo najbolj všeč? (odgovori otrok).

(pripravljalna skupina)

Integracija izobraževalnih področjih: »Spoznanje«, »Komunikacija«, »Branje« fikcija«, »Umetniška ustvarjalnost«.

Vrste otroških dejavnosti: kognitivno-raziskovalna, igralna, komunikativna, produktivna.

Cilji: otroke seznanite z eno od vrst ljudske uporabne umetnosti - glineno igračo Dymkovo; naučijo se na izdelkih izpostavljati prvine slike, njeno barvo, motive in vzorčno kompozicijo: ustvarjajo potrebne pogoje za kasnejšo samostojno uporabo znanja otrok o značilnostih dymkovskega slikarstva v dekorativni risbi: razviti estetski okus, oblikovati zanimanje in ljubezen do ljudske umetnosti ter skrben odnos do tradicije ljudstva.

Gradivo in oprema za pouk: magnetofon, zvočni posnetki pesmi: “Lady”; stojalo, igrače Dymkovo, primeri konstruiranja vzorcev Dymkovo. Gvaš, voda, paleta, čopiči, stojala za čopiče, prtički (za sušenje čopiča), silhuete dam Dymkovo, ½ albuma za osnutek.

Napredek lekcije:

Predvaja se ruska ljudska pesem "Barynya". Otroci sedijo na banketih pred mizo, na kateri so igrače Dymkovo.

Vzgojitelj: Fantje, danes imamo goste! Slišali smo njihovo veselo petje.

Učitelj pritegne pozornost otrok na igrače Dymkovo, ki stojijo na mizi.

Vzgojitelj: Spomnite se, od kod prihajajo te igrače in kako se imenujejo.

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Tako je, fantje, te igrače so iz vasi Dymkovo in se imenujejo Dymkovo ljudske igrače. Fantje, iz katerega materiala so te igrače?

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Bravo fantje, Dymkovski obrtniki izdelujejo igrače iz gline in jih nato pobarvajo z Dymkovskimi vzorci. Ampak poznate pesmi o igračah Dymkovo. Zapomnimo si jih, gostje jih bodo z veseljem slišali.

Otrok 1:

Spijo ob avtocesti

V inju,

Drevesa spijo, reka spi,

Vezan z ledom.

Sneg nežno pada,

Modri ​​dim se vije.

Iz dimnikov se kadi v stolpcu,

Kot da je vse v megli.

Modre daljave.

In velika vas se je imenovala Dymkovo.

Otrok 2:

Tam so imeli radi pesmi in plese.

V vasi so se rodile čudežne pravljice.

Večeri so pozimi dolgi

In tam so kiparili iz gline

Vse igrače niso preproste,

In čarobno pobarvan.

Otrok 3:

Snežno bela, kot breze,

Krogi, celice, črte - Zdi se preprost vzorec,

Ampak ne morem pogledati stran!

Otrok 4;

Poglej, kako dobra je

Ta punca je lepa:

Tesna črna kitka

Škrlatna lica gorijo,

Čudovita obleka.

Kokošnik ponosno sedi.

Vodonos je tako lep

Kakor labod plava, poje tiho pesem.

Vzgojitelj: In vi bi radi postali mojstri Dymkovo in naslikali svojo mlado damo iz Dymkova.

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Toda preden začnemo slikati mlado damo, se spomnimo, katere barve uporabljajo dymkovski obrtniki pri slikanju dymkovskih ljudskih igrač.

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Dobro opravljeno, fantje, res ste opazili, da so ljudski obrtniki iz vasi Dymkovo uporabili svetlo, praznično paleto barv. Na snežno belo podlago so nanašali vzorce z rdečo, oranžno, rumeno, modro, svetlo modro in zeleno barvo.

Katere elemente vzorca Dymkovo poznate?

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Tako je, to so črte in črte različnih vrst, krogi, obroči, črte, črtice. Z drugimi besedami, igrače Dymkovo so poslikane z geometrijskimi vzorci.

Pri izdelavi vzorca so Dymkovski obrtniki upoštevali določena pravila. Poimenujmo jih.

Odgovori otrok.

Vzgojitelj: Bravo, fantje, linearni vzorec je zgrajen iz črt in črt, ki se nahajajo navpično ali vodoravno.

Obrtniki pogosto uporabljajo kletko, kombinacijo vodoravnih in navpičnih črt ter črt v vzorcu.

Linearni vzorec dopolnjujejo drugi elementi: krogi, poteze, pike, črtice.

Včasih so mlada ženska krila sestavljena iz krogov in obročev, razporejenih v šahovnici ali strogo drug pod drugim, kot velike kroglice, nanizane na nevidno nit.

Toda preden začnemo z delom, se sprostimo in poigrajmo.

Otroci stojijo pred banketi in poteka ura telesne vzgoje.

Vzgojiteljica:

Naše roke so kot preste,

(Roke na pasu.)

Lica kot jabolka.

(Z rokami se dotaknemo lic.)

Poznajo nas že dolgo

(Roke naprej, dlani navzgor.)

Vsi ljudje so na sejmu.

(Roke se razširijo na straneh.)

Dymkovske dame

(Roke na pasu.)

Lepša kot kdorkoli na svetu.

(Naredite vzmet s telesom, obrnjenim v desno in levo.)

In huzarji so dragi - naši kavalirji.

(Izvedite gibanje »Pobiranje«.)

In zdaj, fantje, vas vabim na našo likovno delavnico.

Otroci sedijo za mizami.

Vzgojitelj: Fantje, naše mlade dame so se zbrale na počitnicah, a njihova krila niso elegantna, ne praznična. Pomagajmo jim in jim okrasimo krila z vzorci Dymkovo. Da bi obleka ugajala lepoticam, morate razmisliti o tem, katere barve boste barvali, kateri elementi bodo v vzorcu.

In šele po tem začnite delati.

Izbrane elemente narišite na osnutek, da si boste zapomnili zaporedje risanja.

Poskusite ohraniti svoje delo urejeno. Pri delu ne nanašajte veliko barve na čopič, odvečno vodo s čopiča popivnajte na prtiček. Zapomni si to fine linije in narišite pike s konico čopiča in brez pritiska, črte pa s pritiskom. Močnejši kot je pritisk, širši bo trak.

Samostojno delo otrok.

Otroška dela so razstavljena za splošen ogled na stojalu. Otroke povabi, naj izberejo mlade dame, ki so jim všeč, in svojo izbiro utemeljijo.

Vzgojitelj: Danes ste se spet srečali z ljudskimi igračami Dymkovo, igrali vlogo mojstrov Dymkovo.

Učiteljica pohvali tiste otroke, ki so svoje risbe zanimivo dopolnili.

Vzgojitelj: Dobro opravljeno, fantje, uspešno ste opravili svoje delo. Vaše dame iz Dymkova so zelo lepe in elegantne, zdaj lahko gredo na zabavo.

Povzetek odprti razred

Tema: "Dymkovo lady"

(izdelano iz slanega testa)

Vrsta lekcije: kombinirana.

Oblika lekcije: tradicionalna.

Metode organizacije pouka: verbalna metoda (razlaga, zgodba); metoda opazovanja; način oblikovanja in konstrukcije (ustvarjanje del dekorativne in uporabne umetnosti); vizualna metoda (risbe, demonstracijski material)

Predstavite elemente ženska oblačila na primeru igrače Dymkovo.

Okrepiti znanje učencev o značilne lastnosti Igrače Dymkovo, razvijejo sposobnost ustvarjanja vzorcev po lastnih načrtih z uporabo različnih tehnik čopiča. Naučite se prepoznati elemente geometrijskega vzorca slike Dymkovo (krogi, ravne in valovite črte, karirasti vzorci, pike - grah).

Razviti estetsko dojemanje, občutek za ritem, barve, ustvarjalne sposobnosti. Poglobiti estetsko znanje o ljudski dekorativni in uporabni umetnosti.

Gojiti ljubezen do ljudske umetnosti, dati učencem možnost občutiti ljudski obrtniki.

Material in oprema za učitelja: vizualni material (slike igrač Dymkovo, pripravljen izdelek), usmerjanje postopno izvajanje izdelkov.

Material in oprema za učence: vrat iz plastična steklenica, slano testo, barve, čopiči, kozarci z vodo, oljenka, pokrovčki flomastrov, skladi.

Napredek lekcije:


1. Pozdrav. Pred začetkom pouka pozdravi vse udeležence pouka.

2.Ponovitev obravnavane snovi.

Smo različne igrače

Zlaganje, v redu

Znani smo povsod

Všeč nam boš.

(P. Sinjavski)

Danes govorimo o igračah. A ne o navadnih, ampak o ljudskih. Naša domovina je že dolgo znana po svojih obrtnikih. Kjerkoli že bomo, povsod bomo srečali čudež – mojstre, ki znajo preobraziti naravni materiali v neverjetne stvaritve. Kraji, kjer živijo ti mojstri, se imenujejo središča ljudske obrti. Veliko jih je.

Vabim vas, da se spomnite, katere ljudske obrti poznate, za to ponujam igro. Postavljal bom uganke, vi pa jih boste morali uganiti.

V bližini so različne prijateljice,

Vendar sta si podobna.

Vsi sedijo drug poleg drugega,

In samo ena igrača. (matrjoške)

Modre rože so odcvetele

Modri ​​listi so se razgrnili.

Ne na vrtu, ne v gozdu, ne na polju,

In na snežno bel porcelan.

Kakšna slika je to? To je slika..... (Gzhel)

Zlate in škrlatne barve

Ta skodelica je zacvetela.

Sonce, jagode, poletje

Nenadoma je bilo polno!

Ali uganete, kaj je ta čudež?

To je čudež - ..... (Khokhloma)

3. Uvod v predlagano izobraževalno gradivo.

Danes bomo podrobneje spoznali igračo Dymkovo.

Po čem je Dymkovo znan?

S svojo igračo.

V njem ni dimljene barve,

In tu je ljubezen ljudi.

Nekaj ​​mavričnega je v njej,

Iz kapljic rose.

V njej je nekaj veselja,

Grmenje kot bas.

(V. Fofanov)


4. Predlagano izobraževalno gradivo. Spodbujanje zanimanja študentov.

Ljudje to igračo ljubeče in nežno imenujejo "meglica". Od kod prihaja tako neverjetno ime?

Na nizkem bregu reke Vjatke, nasproti mesta Kirov, se nahaja starodavno leseno naselje Dymkovo. Že od nekdaj so tukaj, na obrobnem območju z ostrim podnebjem, izdelovali glinene igrače.

Ta obrt je bila namenjena izključno ženskam. Jeseni so na travnikih pripravljali rdečo glino, v plitvini reke pa čisti pesek. Glinene igrače so izdelovali pozimi in zgodaj spomladi, ko so potekale priprave na spomladanski sejem.

Po mešanju gline s peskom in vodo temeljito gnetemo, dokler ne dobimo homogene mase. Najprej so iz glinenega testa izklesali velike glavne dele igrače in ločeno majhne, ​​ki so jih nato zalepili in namazali z mokro krpo. Oblikovano igračo smo sušili 2-4 dni pri sobni temperaturi in žgali v ruski peči. Da so igrače zagorele, so peči kurili do pozne noči in vse naselje je bilo v dimu, v megli. Od tod izvira ime Dymkovo in igrače so začeli imenovati Dymkovo toys. Po ohlajanju je bil izdelek prekrit z mešanico krede in mleka. Za delo je bilo pripravljenih 6-10 barv, za katere so barvni prah zmleli na litoželezni plošči, dodali malo vode, pred barvanjem pa celo jajce.

Predlagam, da si ogledate sliko igrač Dymkovo (demonstracija slik igrač Dymkovo):

Dymkovski gospodje, generali, z občutkom samozavesti, so pogosto upodobljeni na konju ali v paru z damo.

S trakovi in ​​pentljami,

Da, z roko v roki z dandyji

Hodimo v parih

Gremo mimo paukov.

(P. Sinjavski)

Igrače, ki prikazujejo živali in ptice, so še posebej ustvarjalne. Dymkovski konji z bujno grivo in repom.

Nenavadna podoba petelina. Deluje eksotično s svojim košatim repom in grebenom. Na njegovih prsih se vedno sveti krog - simbol sonca.

Poglej, kako dobra je

To dekle je duša.

Škrlatna lica gorijo,

Čudovita obleka.

(ljudska umetnost)

Dama Dymkovo je zelo elegantna. Na glavi so zagotovo kodri, kokošniki in klobuki. Na ramenih so napihnjeni rokavi. Na spodnjem delu krila ali predpasnika so volančki. V njihovih rokah so torbica, dežnik, pes, rocker itd. Obrtnice so po belem ozadju velikodušno "razpršile" kroge, čeke, velike in majhne grahove, ravne in valovite črte.

Do danes nas igrača Dymkovo še naprej navdušuje s svojo svetlostjo, barvitostjo in prazničnostjo.

5. Konsolidacija prejetih informacij. Ustvarjalni del pouka.

Danes vas vabim, da postanete ljudski obrtniki in naredite figurico dame Dymkovo.

Za delo bomo potrebovali vrat plastične steklenice z zamaškom, slano testo, kozarce kozarcev, kozarce z vodo, barve, čopiče in pokrovčke za flomastre. Ponavljanje v razredu pri delu s slanim testom, čopičem in barvami. Opozarjamo na urejenost in urejenost na delovnem mestu. Delo poteka po fazah. Učitelj opozori učence na tehnološki zemljevid Na mizi. Vsak korak je razložen. Delovna uspešnost učencev se prilagaja z napredovanjem pouka.

Faze izvedbe igrače Dymkovo:

1. Na površino vratu plastične steklenice namažite tanko plast slanega testa.

2. Testo zvaljamo v kepo in jo sploščimo na obeh straneh. Postavimo ga ob strani pokrova plastične steklenice. Dobimo kokošnik.

3. Vzemite dva enaka kosa slanega testa. Zvijemo jih v flagele in jih prepletemo skupaj. Postavimo ga blizu kokošnika. Dobimo lase.

4.Vzamemo večji kos testa. Zvijte žogo. Sploščimo in postavimo obrti spredaj. Dobimo predpasnik.

5. Zvaljajte dve enaki majhni kroglici in ju položite na stranice zamaška. Dobimo rokave.

6. Zvijte dve enaki flagelli in ju nanesite blizu rokavov. Dobimo roke.

7.Dokončamo delo. S pokrovčki iz flomastrov naredimo štampiljke na ženski obleki. Igračo pobarvamo z barvami.

6. Razstava študentskih del.