Sinopsis čvora "Dymkovo lady". Okvir sata iz dekorativne i primijenjene umjetnosti „Dymkovska gospođa Nod crtež Dimkovska mlada dama seljanka pripremna grupa

Svrha lekcije: Da se upoznate sa tradicionalnim elementima slikanja ženskih figurica u narodnoj glinenoj igrački Dymkovo.

Ciljevi lekcije:

edukativni:

  1. Upoznajte radove ruskih narodnih zanata i istoriju razvoja Dymkovske igračke.
  2. Naučite ukrasiti igračku damu uzorcima, čuvajući tradiciju majstora Dymkovo.

edukativni:

  1. Razviti sposobnost analiziranja, poređenja, isticanja glavnih i karakteristične karakteristike i karakteristike slikarstva dimkovskih dama.
  2. Razvijati osjećaj za ritam i emocionalnu reakciju na slike majstora.
  3. Razvijati vještine izvođenja elemenata tradicionalnog slikarstva.

edukativni:

  1. Negovati interesovanje i ljubav prema narodnoj umetnosti.
  2. Povećati interesovanje učenika za proizvode narodne umjetnosti.
  3. Negujte umetnički ukus.

Oprema: medijski projektor, laptop, platno, gvaš, četke, štapići, šablone.

  • Književni niz: pjesme.
  • Muzički raspon: narodne pjesme.
  • Vizuelni opseg: elektronski prezentacija“Slika dame Dimkovo.”

Tokom nastave

1. Organizacioni trenutak (1-2 min.)

Priprema učenika za čas (četke, gvaš, voda, štapići za uši, salvete, ženske šablone) Provjera spremnosti.

2. Postavljanje cilja časa (3 min.)

Slušajmo muziku. Danas se zabavljamo s razlogom.

(Izlaze 2 učenika u ruskim kostimima)

Na vašar, na vašar
Požurite svi ovdje!
Ima šala, pjesama, slatkiša
Dugo smo vas čekali, prijatelji.

Igračke ovdje su odlične
Preklapanje, dobro
Uvek svuda poznat
I vama će se svidjeti!

Sajam je aukcija koja se održava na jednom mjestu u isto vrijeme

U Rusiji su voleli vašare i bazare. Ovde je uvek zabavno: muzika, pesme, zviždanje, buka.

A na sajam donose domaću robu iz cijelog svijeta. Tu su oslikane daske, čipka, pozlaćeno posuđe i igračke od gline. Ove lijepe stvari ne služe samo nama u životu, ljudi ih koriste za ukrašavanje okoline oko nas. Ljudi su dugo stvarali lijepe stvari. Čitava sela su se bavila narodnim zanatima - proizvodnjom ukrasnih i primijenjenih proizvoda. Oni sadrže dobrobit i ljepotu, mudrost ljudi.

Danas ćemo se upoznati sa tradicionalnim oslikavanjem ženskih figurica u narodnom zanatu Dimkovske glinene igračke.

III. Objašnjenje novog materijala (15-20 min.)

Po čemu je Dymkovo poznato? Sa tvojom igračkom!
U njemu nema dimljene boje, to sivilo je sivo.
Ima nešto u njemu od duge, od kapi rose,
Ima nešto radosti u njoj, zvoni kao bas!

Svako ima omiljenu igračku. Čak iu primitivnom društvu farmeri su izrađivali figurice žena od gline, ukrašavali ih zrnima pšenice i na njima slikali šare. U Rusiji su se igračke izrađivale posvuda, pripisana im je posebna moć - da čuvaju, štite ljude od svakog zla. Tako su se pojavile ove igračke - naizgled identične, ali u isto vrijeme različite. Vlastiti oblik, boja i šara svake igračke daju igrački jedinstven šarm.

Pošto danas upoznajemo damu iz Dimkova, hajde da razmislimo ko je ova dama? (Gazdarova žena, važna, arogantna, razmažena žena) Je li ona takva?

Da biste saznali sve o dami iz Dimkova, idemo na foto-put.

Uključujem prezentaciju.

Slajd 1. Zemlja Vjatka je široka, slobodna i lepa.Grad je nastao u 12. veku, ali tek u 19. veku se pojavila industrija glinenih igračaka. Od 1934. Vjatka je preimenovana u grad Kirov.

Slajd 2. Divne Ruskinje su živjele u Vjatki, nosile ruske narodna nošnja, razne šešire i veoma su voleli nakit.

Slajd 3. U različitim centrima, ženske skulpture su različito vajane i slikane. Ali Dymkovskaya se ne može pobrkati ni sa čim! Ne žena - dama, lijepa, dostojanstvena i elegantna.

Slajdovi 4–6. Divne i zabavne igračke! Igračka, oblikovana od lokalne crvene gline, izbijeljena je mlijekom i kredom, a zatim ofarbana tempera bojom. Gospođa je tradicionalno bila obučena u bluzu i suknju, na glavi - kokošnik, krunu, maramu ili razne šešire. Često su se viđale kecelje.

Slajd 7. Ovako je izvajana dama iz Dimkova.

Slajdovi 8–19. Redoslijed slikanja dame.

Lice: obrazi i usta - krugovi crvene, jednostruke, narandžaste boje

Obrve: tanki lukovi crne boje.

Oči: crne tačke.

Ženska suknja je uvek ofarbana, jednostavni uzorci nanosi se kistom rukom na bijelu podlogu.

Jednobojna bluza pristaje bilo kojoj boji dekoracije suknje.

Haljine za glavu - kokošnici, krune najčešće su obojene žutom, narandžastom ili crvenom bojom, kao simboli nebeskih tijela. Raznovrsni šeširi odgovaraju bojama uzoraka na suknji.

Kosa Brown razne nijanse.

Minđuše su žute ili narandžaste.

Pregače ostaju bijele, tačkice, križevi i valovite linije nanose se tankim kistom, imitirajući narodni vez.

Slajdovi 20–22. Na izbočene dijelove igračke lijepimo male dijamante iz zlatne folije i divne dame su spremne!

Sada vas molim da odgovorite na moja pitanja. Na njih mogu lako odgovoriti oni koji su pažljivo pratili naše foto putovanje.

Da li se sve dame iz Dimkova jednako uređuju? Zar neke dame ne izgledaju elegantnije, a neke jednostavnije?

Zaista, ženske figure se mogu podijeliti na ruralne i urbane.

Seoske dame imaju manje ukrasa na odjeći, “seoskim” pokrivalima za glavu, a najčešće ih nose u keceljama. U rukama seoskih dama je vekna hleba, samovar, životinje ili ptice, dadilje su okružene decom.

Gradske dame su elegantnije: ima obilje volana na suknji i sakou, otmjenih šešira, a nema kecelja. U svojim rakovima imaju kišobrane, torbice i male pse.

Ali svi uzorci su dobri!

Navedite koje elemente uzorka nalazimo u oslikavanju suknje? (krugovi, pruge, rombovi, ćelije, valovite linije...)

Šta mislite sa čime su seljani uporedili ove redove? (Vasasta linija - valovi na vodi, neravan put, krugovi - sunce, nebeska tijela, tačke - zrna bačena u zemlju, kavez-polje. Svaki simbol je prenosio sliku prirode koja je okruživala čovjeka.

Mislite li da su uzorci slikanja cvjetni ili geometrijski? (geometrijski)

Šema boja na slici je raznolika, a omiljene boje su bile crvena, plava, žuta i zelena. U slikanju igračaka, ovisno o veličini, korišteno je u prosjeku 6 do 8 boja. Boje su izbijeljene kako bi se dobila svjetlija boja. Dimkovske majstorice kreirale su 250 vrsta uzoraka za ženske suknje i 100 vrsta kecelja.

Prije nego što počnemo, pogledajmo kako su elementi u obrascima različito raspoređeni (Pogledajte priručnike na ploči)

  1. Elementi su raspoređeni u nizu
  2. Elementi su raspoređeni u šahovnici.
  3. U kavezu između redova.

Tačke se nalaze između prstenova, na prstenovima, uz rubove prstenova.

Sesija fizičkog vaspitanja (1-2 min.)

Hajde da se zabavimo sa vama!
Idemo, idemo
U šumu po orahe! (Djeca ustaju i marširaju)
Sagnuli smo se i skupili!
Posegnuli smo - rušimo!
Stavljamo ih u korpu i nosimo na sajam!

IV. Praktični rad (20 min.)

Sada vam predlažem da postanete majstori izrade igračaka i oslikate svaku svoju igračku.

Trasiramo šablon igračke u vertikalnom formatu A4 lista

Jednostavnom olovkom odvajamo suknju od bluze, a vrhovi ženskih ruku također će ostati bijeli.

Odaberite pokrivalo za glavu i pregaču (ako ih ima)

Otvorite gvaš, glavni alat su četkice i štapići za uši za pravljenje točkica

A sada je na vama red da pokažete svoje vještine!

V. Sumiranje časa (2 min.)

Završene i uredne radove kačimo na dasku, kao da ih stavljamo na sajamski sto. Mislite li da će kupci pogoditi odakle su ove dame dovedene?

Hajde da izaberemo našu omiljenu igračku.

Sadržaj programa: Ojačati znanje djece o narodnim zanatima. Naučite djecu da slikaju punu figuru mlade dame Dimkovo, da sako i kokošnik naprave jednobojnu, suknju sa uzorkom; razviti sposobnost odabira jedne od opcija uzorka za suknju (od pruga, karova, prstenova ili krugova, naizmjenično s drugim elementima); prenijeti posebnost uzorka na suknji koja se širi prema dolje (povećanje velikih elemenata ili povećanje udaljenosti između pruga), promatrajte odabir boja karakterističnih za sliku mlade dame Dymkovo (boja bluze i pokrivala za glavu se ponavlja u nekim elementi uzorka na suknji). Develop Kreativne vještine i estetski ukus. Negovati poštovanje i interesovanje za narodne zanate.

Skinuti:


Pregled:

Vaspitač u predškolskoj obrazovnoj ustanovi

d/s "Landysh" Balashov

Kalambet Elena Borisovna

Dekorativno crtanje s djecom pripremne grupe

“Slika mlade dame Dimkovo”

Sadržaj programa:Ojačati znanje djece o narodnim zanatima. Naučite djecu da slikaju punu figuru mlade dame Dimkovo, da sako i kokošnik naprave jednobojnu, suknju sa uzorkom; razviti sposobnost odabira jedne od opcija uzorka za suknju (od pruga, karova, prstenova ili krugova, naizmjenično s drugim elementima); prenijeti posebnost uzorka na suknji koja se širi prema dolje (povećanje velikih elemenata ili povećanje udaljenosti između pruga), promatrajte odabir boja karakterističnih za sliku mlade dame Dymkovo (boja bluze i pokrivala za glavu se ponavlja u nekim elementi uzorka na suknji). Razvijati kreativnost i estetski ukus. Negovati poštovanje i interesovanje za narodne zanate.

Pripremni radovi:Razmatranje ilustracija i predmeta dekorativne i primenjene umetnosti, razgovori o narodnim zanatima, pamćenje pesama, pjesmica i poslovica o narodnim igračkama, d/i „Grad majstora“, „Napravi šaru“, izrada modela dimkovskih igračaka za slikanje.

Vizuelni demonstracioni materijal:Igračke Dymkovo, slika s pogledom na naselje Dymkovo, slike koje prikazuju igračke Dymkovo i druge vrste dekorativne i primijenjene umjetnosti, uzorci elemenata dimkovskog slikarstva i kombinacije boja, opcije za ukrašavanje suknji Dymkovskih djevojaka uzorcima.

Oprema: Boje (gvaš), četke različitih debljina, postolja, salvete, tegle vode, palete, volumetrijske modele Dymkovo dame.

Magnetofon, audio zapis ruskih narodnih melodija.

Napredak lekcije:

Djeca ulaze uz rusku narodnu muziku i stanu u polukrug.

Vosp : Zdravo momci! Pogledaj koliko prelepe igračke posjetite nas danas! Jeste li ih prepoznali? Kakve su to mlade dame? Kako se zove ova igračka?

Djeca : Ovo su Dimkovske dame, ovo je igračka Dimkovo.

Igraj: Tako je, šta znamo o ovoj svijetloj, elegantnoj igrački?

(ispred djece je slika sa pogledom na Dimkovsku slobodu)

Pogledaj sliku. Kakvo je to selo u izmaglici?

(djeca čitaju pjesme o ribarstvu Dimkovo)

  1. Pored puta smreke spavaju u sivom mrazu

Drveće spava, reka, zaleđena u ledu, spava.

Snijeg tiho pada, plavi dim se vijuga

Kao da je sve okolo u izmaglici, plave daljine...

  1. A narod je svoje rodno selo nazvao „Dimkovo“.

Tamo su voljeli pjesme i plesove.

Bajke su rođene u tom selu.

Večeri su zimi duge i tamo vajaju od gline.

  1. Sve igračke nisu jednostavne,

I magično - oslikana

Snježno bijele, kao breze,

Krugovi, kvadrati, pruge.

  1. Naizgled jednostavan uzorak

I ne mogu da skrenem pogled.

I slava Dimke se širila,

Pošto ste zaslužili pravo na to!

  1. Svuda govore o njoj.

Poklonićemo se ovom neverovatnom čudu više puta!

I o igrački Dymkovo

Sada pričamo priču.

Vosp : Bravo momci! A sada predlažem da nađete slike koje prikazuju igračku Dimkovo među onima koje vise u grupi. Morate pronaći sliku i obrazložiti svoj izbor. Budite oprezni, nemojte pogriješiti!

(djeca gledaju slike koje vise na krstovima (prema Bazarnom), biraju one koje su im potrebne među slikama koje prikazuju različite narodne zanate i opravdavaju svoj izbor)

Vosp : Dobro urađeno! Sve slike su pravilno odabrane!

Vosp : Danas vas pozivam da postanete majstori dimkovskog slikarstva. Pogledajmo karakteristike uzorka Dymkovo.

pitanja:

  1. Šta mlade dame imaju u jednoj boji?
  2. Šta je ukrašeno šarom?
  3. Koji elementi se koriste za ukrašavanje suknje?
  4. Koje boje su prisutne?
  5. Da li uzorak na suknji ima iste boje kao bluza i kokošnik?
  6. Da li sve lutke imaju iste boje?
  7. Što mislite zašto se prstenovi i pruge povećavaju prema dolje?

Učitelj sumira odgovore djece:

*Boje se ponavljaju, tako da nema nepotrebnog šarenila.

*Obilježje uzorka: prstenovi se povećavaju prema dnu suknje, a razmaci između pruga se šire.

Igraj: A sada predlažem da odemo u radionicu i ukrasimo modele mladih dama koje smo napravili sa Dymkovskim uzorkom.

Ali šta je ovo – radionica je zatvorena?!

Da biste ušli u radionicu, potrebno je da odgovorite na 3 pitanja:

  1. Kako se zove praznik - sajam na kojem su ljudi prodavali svoje proizvode?
  2. Zasto ovo narodni zanat zove Dymkovo?
  3. Gdje su sada radionice u kojima se prave igračke Dimkovo?

Vosp : Radionica je otvorena - uđimo i bacimo se na posao.

Ispružimo prste i provjerimo držanje.

Zagrijavanje : gimnastiku prstiju"Maglica"

Isklesali su nas majstori, vreme je da nas farbaju. Djeca se griju, konji, dame, jagnjad - svi visoki i vitki. ruke i izvođenje Vidljivi su krugovi, ćelije, pruge sa strane. pokreti sa rečima

(djeca ukrašavaju modele djevojaka šarama (uz crtanje zvuči narodna muzika), po završetku posla postavljaju ih u „okruglo“ na sto u centru grupe i stoje oko njega, gledajući kako su mlade dame lijepe ispostavilo se).

Vosp : O da, bile smo dobre dame! Pravi su Dimkovo!

Analiza dečijih radova:

Igraj: Ko želi da priča o svom radu? Koja mlada dama ima pravo odabrane boje i lijepo ih kombinira? Koja se mlada dama razlikuje od svih ostalih? Zašto? Čiji vam se rad najviše dopao? Zašto?

Vosp : Da, momci, vaše mlade dame su ispale elegantne i vesele, baš kao i muzika uz koju će plesati svoj kolo! Započnimo s njima zabavni okrugli ples!

Oni koji su radili od srca - sada se zabavite, plešite!

(djeca plešu oko svojih djevojaka uz muziku).


Sažetak integriranog GCD-a

Predmet : « Dymkovo lady » .

Starosna grupa : pripremna grupa.

Oblik zajedničke aktivnosti : integrirani gcd .

Integracija područja : “Umjetnički i estetski razvoj”, "kognitivni razvoj", "Razvoj govora", “Društveni i komunikativni razvoj”, "fizički razvoj".

Objekti :

multimedija – prezentacija;

književne pjesme;

oprema - crtežDymkovo lady ; figureDymkovo igračke ; šolje vode(po broju djece); salvete; kistovi, pamučni štapići, boje, gvaš.

Target : Stvoriti uslove za razvoj kognitivne inicijative predškolaca u procesu upoznavanjaDymkovo toy .

Zadaci :

1. Zadaci učenja :

Upoznati djecu sa istorijom nastankaDymkovo igračke . Upoznavanje djece sa porijeklom ruske kulture. Ojačati znanje djece oDymkovo toy , istorijat nastanka, karakteristike šara i boja šara.

2. Razvojni zadaci :

razviti zapažanje, sposobnost uočavanja karakterističnih osobina objekata, refleksije, generalizacije rezultata;

razvijati aktivan govor(dokaz govora, govor-argumentacija)djeca u procesu poređenja, analize slikarskih elemenataDymkovo igračke , u potrazi za identičnim elementima;

razvijati kreativnu aktivnost u procesu vizualna umjetnost; sposobnost djece da samostalno koriste elemente u crtanjuDymkovo slikarstvo : krugovi, rešetka, linija, valovita linija, prsten, list, ovali, krugovi, tačke, ravne i valovite linije, birajte boje u skladu s narodnim uzorcimaigračke . Razvijte osjećaj za simetriju i ritam.

obogatiti vokabulardjeca : Vyatka,magla , Dymkovo majstori , Dymkovo toy , Dymkovo slikarstvo ;

3. Vaspitni zadaci :

spomenutiinteres na ruski narodna umjetnost, poštovanje rada narodnih zanatlija;

promoviraju izražavanje pozitivnih emocija;

njeguju prijateljske odnose među vršnjacima u procesu kolektivnog rješavanja kognitivnog problema, razvijaju sposobnost pregovaranja i međusobnog pomaganja.

Pokret obrazovne aktivnosti:

    Uvodni dio (organizacijska i motivaciona tačka). edukator:

Nevaljalo zvonce, napravi krug sa momcima.

Momci su se okupili u krug, sa prijateljem lijevo i prijateljem desno.

Držimo se za ruke i nasmiješimo se jedni drugima.

(Djeca stanu u krug).

edukator: Ljudi pogledajte kako mi je zvono lijepo i veselo u rukama. Kakvom je slikom ukrašena? (Dječije obrazloženje).

Educator : Molimo idite do stola na kojem su prikazani različiti proizvodi dimkovskih majstora. (Djeca dolaze do stola).edukator: Da, ljudi, proizvodi Dymkovo su nam vrlo poznati. Sve igračke nisu jednostavne, već magično obojene.

Poklonićemo se ovom neverovatnom čudu više puta.

Započnimo priču o drevnoj igrački Dymkovo!
- Ljudi, ko se seća odakle je nastala igračka Dimkovo? Zašto se ovo mjesto tako zove? (ako im je teško, ja to sam kažem).

Dobro urađeno! Ovi neverovatni predmeti su napravljeni od gline i oslikani od strane majstora.

Ljudi, jeste li danas spremni da naučite tajne narodnih zanatlijaDymkovo , o ljepoti njihove kreativnosti? (Da).

Zatim odaberite najpogodnija mjesta u grupi.

Dim izlazi iz dimnjaka u koloni,

Tačno uizmaglica svuda okolo .

Plave udaljenosti

A selo je velikoIme je dobilo Dymkovo .

Educator : Sa visoke obale reke Vjatke, na kojoj se nalazi grad Vjatka, vidi se selo preko rekeDymkovo . Zimi, kad su peći upaljene, ljeti, kada je magla, cijelo selo kao da je u dimu,magla . Otuda i naziv. Evo, u davna vremena, ovoigračka , koji su nazvaliDymkovskaya , ili s ljubavlju -maglovito . Cijelu zimu su njihovi majstori vajaliigračke da se u proleće ponovo sa svima radujemo toplom, jarkom suncu koje se odrazilo u prolećeigračke . Svakog proleća bio je bučan vašar sa zvižducima. Šta je ovoigračke ? Hajde da pogledamo.

Demonstracija u toku : prezentacije.

Kakvo raspoloženje ovi stvaraju?igračke ? Kojim bojama su ofarbane?Dymkovo igračke ? (plava, crvena, žuta, zelena)Da sveigračke ofarbano jarkim bojama. I takođeDymkovo igračke Također se razlikuju po uzorku. Koje ste uzorke vidjeli na njihovom slikanju?(krugovi, tačke, talasi, pruge).

Kviz igra.

Jedan, dva, tri - napravite krug. Djeca se poredaju u krug.

Hajde da se igramo, ja ću baciti loptu i postaviti pitanje, a ko je uhvatio loptu - odgovori.

1. Na kojoj pozadini majstori primjenjuju svijetle šare? (bijelo)

2. Od čega se prave igračke Dymkovo? (od gline)

3. Kojim su figurama slični uzorci iz Dimkova? (geometrijski)

4. Kako se zove selo u kojem se prave ove nevjerovatne igračke? (Dymkovo)

5. Kako se zove praznik koji se održava u Dimkovu? (zviždanje)

6. Koje boje se koriste za ukrašavanje igračaka Dymkovo? (crvena, plava, zelena, žuta).

7. Gdje se prave igračke od gline? (u rerni).

8. Šta je zviždaljka? (ovo su igračke Dymkovo).

9. Šta je posebno u vezi sa igračkom Dymkovo? (ona je snežno bela).

10. Od kojih elemenata se sastoji Dimkovsko slikarstvo? (krugovi, linije, tačke, prstenovi, pruge).

Minut fizičkog vaspitanja.

Mi smo oslikane igračke,
(Stajte uspravno, lagano zaljuljajte ramena)
Vjatka smeh
(Nasmiješite se jedno drugom sa okretom)
prigradski dandies,
(okreni se oko sebe)
Gradski tračevi.
(mali čučnjevi)
Naše ruke su kao perece
(Pokažite ruke naprijed, do struka)
Obrazi kao jabuke
(Lagani dodiri tvojih obraza)
Poznaju nas dugo vremena
(Stani uspravno)
Svi ljudi su na sajmu.
(Luk).

    Glavni dio.

edukator: Idemo u našu umjetničku radionicu. Zatvorimo oči, okrenimo se i izgovorimo sa mnom čarobne riječi: „Okreni se, okreni se i nađi se u radionici!“ (Djeca se okreću i ponavljaju riječi za učiteljem).

edukator: Pogledajte kako je zanimljivo:evo boja i četkica. Šta je ovo? Neka vrsta paketa i pismo i fotografija, da pročitamo pismo.

Dragi momci! Ja sam gospodar Muzeja igračaka Dymkovo, Marija zanatlija. Želim da te zamolim za pomoć. Morao sam hitno da odem u Moskvu na izložbu, tako da nisam imao vremena da slikam dame koje ćete naći u paketu. Odvešću damu prolećni sajam Whistlers. Siguran sam da ćeš uspjeti. Hvala vam puno unapred. S poštovanjem, umjetnica Marija!”

edukator: Želite li pomoći majstorici? Kako joj možemo pomoći?
Predlažem da privremeno postanete pomoćni majstori - šegrti i da se zaposlite. Ovdje ima svega za posao, želim vam dobar posao! (Djeca zauzimaju mjesta za stolovima.)

Danas ćemo se pretvoriti u majstore Dimkova i ukrasiti naše ljepotice.Dama iz Dimkova je veoma elegantna. Na glavi su svakako kovrče, šeširi, kokošnici. Na ramenima je ogrtač i naduvani rukavi. Na dnu suknje ili pregače nalaze se volani. U njihovim rukama - torbica, kišobran, pas, roker itd. Na bijeloj pozadini, majstorice su velikodušno "razbacale" krugove, kaveze, veliki i mali grašak.

Svaki majstor oslikava igračku po svom ukusu, tako da nisu slične jedna drugoj, ali je svaka lijepa na svoj način. Lutku ćete prikazati kako želite. Predlažem da razmislite, prije nego što počnete da radite, koje boje želite koristiti i kojim uzorkom ćete oslikati svoju lutku. Ako nekome bude teško, na tabli su slike lutaka koje će vam pomoći. Ljudi, obratite pažnju na njenu odeću.

1 Šta ona nosi? (suknja, bluza)

2 Kakvog je oblika suknja? (kao zvono)

3 Šta nosiš na suknji? (pregača)

4 Šta ti je na glavi? (kokoshnik).

Obratite pažnju na to kojim elementima su ukrašeni suknja, pregača i kokošnik (prstenovi, tačke, ravne i valovite linije, karirani uzorci).

Za farbanje sam za vas pripremila boje, četke i štapiće za vate.
Čemu služe četkice? Čemu služe pamučni štapići?

(odgovori djece).

(Geometrijski elementi: krugovi, prstenovi, pruge, zmije).

edukator: Želim vas podsjetiti da ako želite ukrasiti igračku prstenovima, onda ih nacrtamo vrhom četke, nanijet ćemo tačke - grašak pamučni štapić način povezivanja.

3. Izložba dječijih radova.

A sada, majstori, da se divimo vašem radu.

Ovo su igračke!

Danas su nam došli u goste,

Da nam odaju tajne

Drevne divne ljepote,

Da nas uvede svet Rusije,

U svet legendi i dobrote,

Da kažem šta je u Rusiji

Čudo - ljudi, majstori!

Sada je vrijeme da idemo u grupu. Zatvaramo oči i kažemo: “Vrti, vrti se, nađi se u grupi.”

4. Završetak obrazovnih aktivnosti.

Sumiranje, razmišljanje o aktivnostima djece.

edukator: Dobro urađeno! Da se prisjetimo o čemu smo danas razgovarali? Šta su radili? Šta vam se najviše svidjelo? (odgovori djece).

(pripremna grupa)

Integracija obrazovne oblasti: “Spoznaja”, “Komunikacija”, “Čitanje” fikcija“, „Umjetničko stvaralaštvo”.

Vrste dečijih aktivnosti: kognitivno-istraživački, igrački, komunikativni, produktivni.

Ciljevi: upoznajte djecu s jednom od vrsta narodne primijenjene umjetnosti - igračkom od gline Dimkovo; naučite istaknuti elemente slike, njenu boju, motive i kompoziciju uzoraka na proizvodima: kreirajte neophodne uslove za kasniju samostalnu upotrebu od strane djece znanja o karakteristikama dimkovskog slikarstva u dekorativnom crtežu: razvijanje estetskog ukusa, formiranje interesa i ljubavi prema narodnoj umjetnosti i pažljiv odnos prema narodnoj tradiciji.

Materijali i oprema za nastavu: kasetofon, audio snimci pjesama: “Dama”; štafelaj, igračke Dymkovo, primjeri konstrukcije Dymkovskih uzoraka. Gvaš, voda, paleta, kistovi, stalci za kistove, salvete (za sušenje kista), siluete Dymkovskih dama, ½ lista albuma za nacrt.

Napredak lekcije:

Svira se ruska narodna pjesma „Barynya”. Djeca sjede na banketima ispred stola na kojem se nalaze igračke Dimkovo.

Vaspitačica: Ljudi, danas imamo goste! Čuli smo ih kako veselo pjevaju.

Učiteljica skreće pažnju djece na igračke Dimkovo koje stoje na stolu.

Vaspitač: Prisjetite se odakle su ove igračke došle i kako se zovu.

Odgovori djece.

Vaspitač: Tako je, momci, ove igračke su iz sela Dymkovo i zovu se Dymkovo narodne igračke. Ljudi, od kog materijala su napravljene ove igračke?

Odgovori djece.

Vaspitač: Bravo momci, majstori iz Dimkova prave igračke od gline, a zatim ih farbaju dimkovskim šarama. Ali znate pjesme o igračkama Dimkovo. Prisjetimo ih se, gosti će ih rado čuti.

Dijete 1:

Oni spavaju pored autoputa

u inju,

Drveće spava, reka spava,

Vezani ledom.

Snijeg lagano pada,

Plavi dim suklja.

Dim izlazi iz dimnjaka u koloni,

Kao da je sve u izmaglici.

Plave udaljenosti.

I veliko selo se zvalo Dimkovo.

Dijete 2:

Tamo su voljeli pjesme i plesove.

U selu su se rodile čudesne bajke.

Večeri su duge zimi

I tamo su vajali od gline

Sve igračke nisu jednostavne,

I magično oslikana.

Dijete 3:

Snježno bijele, kao breze,

Krugovi, ćelije, pruge - Činilo bi se jednostavan uzorak,

Ali ne mogu da skrenem pogled!

Dijete 4;

Vidi kako je dobra

Ova devojka je prelepa:

Čvrsta crna pletenica

grimizni obrazi gore,

Amazing outfit.

Kokošnik ponosno sjedi.

Vodonoša je tako lijepa

Kao labud koji pliva, ona pjeva tihu pjesmu.

Vaspitač: A vi biste voljeli da postanete dimkovski majstori i naslikate svoju dimkovsku mladu damu.

Odgovori djece.

Vaspitač: Ali prije nego počnemo slikati mladu damu, prisjetimo se koje boje dimkovski majstori koriste kada slikaju narodne igračke Dimkovo.

Odgovori djece.

Vaspitač: Bravo, momci, zaista ste primetili da su narodni majstori iz sela Dimkovo koristili svetlu, svečanu paletu boja. Na snježnobijeloj pozadini nanosili su šare crvenim, narandžastim, žutim, plavim, svijetloplavim i zelenim bojama.

Koje elemente šare Dymkovo poznajete?

Odgovori djece.

Vaspitač: Tako je, to su pruge i linije različitih vrsta, krugovi, prstenovi, potezi, crtice. Drugim riječima, igračke Dymkovo su oslikane geometrijskim uzorcima.

Prilikom sastavljanja uzorka, majstori iz Dymkova slijedili su određena pravila. Nazovimo ih.

Odgovori djece.

Vaspitač: Bravo momci, linearni uzorak se pravi od pruga i linija koje se nalaze okomito ili horizontalno.

Često majstori koriste kavez, kombinaciju horizontalnih i vertikalnih pruga i illiniations u uzorku.

Linearni uzorak nadopunjuju drugi elementi: krugovi, potezi, tačke, crtice.

Ponekad se suknje mladih dama sastoje od krugova i prstenova raspoređenih u šahovnici ili strogo jedan ispod drugog, poput velikih perli nanizanih na nevidljivu nit.

Ali prije nego počnemo s radom, opustimo se i igrajmo.

Djeca stoje ispred banketa i održava se sat fizičkog vaspitanja.

edukator:

Ruke su nam kao perece,

(Ruke na pojasu.)

Obrazi kao jabuke.

(Rukama dodirujemo obraze.)

Poznaju nas dugo vremena

(Ruke naprijed, dlanovi prema gore.)

Svi ljudi su na sajmu.

(Ruke raširene u strane.)

Dymkovo dame

(Ruke na struku.)

Ljepši od bilo koga na svijetu.

(Napravite oprugu sa tijelom okrenutim udesno i ulijevo.)

A husari su dragi - naši kavaliri.

(Izvršite pokret "Biranje".)

A sada vas, momci, pozivam u našu likovnu radionicu.

Djeca sjede za stolovima.

Vaspitačica: Ljudi, naše mlade dame su se okupile za praznik, ali njihove suknje nisu elegantne, nisu svečane. Pomozimo im i ukrasimo njihove suknje Dymkovskim šarama. Kako bi odjeća zadovoljila ljepotice, morate razmisliti koje boje ćete obojiti, koji će elementi biti u uzorku.

I tek nakon toga početi sa radom.

Nacrtajte odabrane elemente na nacrt, tako da ćete zapamtiti redoslijed njihovog crtanja.

Pokušajte da vaš posao bude uredan. Prilikom rada nemojte stavljati puno boje na četkicu, višak vode sa četke obrišite na salvetu. zapamtite da fine linije i crtajte tačke vrhom kista i bez pritiska, a pruge pritiskom. Što je pritisak jači, to će traka biti šira.

Samostalni rad djece.

Dječji radovi su izloženi za opće gledanje na štafelaju. Poziva djecu da izaberu mlade dame koje im se sviđaju i opravdaju svoj izbor.

Vaspitač: Danas ste se još jednom susreli sa narodnim igračkama iz Dimkova, igrali ste ulogu dimkovskih majstora.

Učiteljica hvali djecu koja su svojim crtežima napravila zanimljive dodatke.

Vaspitač: Bravo, momci, uspješno ste završili svoj posao. Vaše Dymkovske dame su veoma lepe i elegantne, sada mogu da idu na zabavu.

Abstract otvoreni čas

Tema: “Dymkovska dama”

(modelirano od slanog tijesta)

Tip časa: kombinovani.

Format časa: tradicionalni.

Metode organizacije časa: verbalna metoda (objašnjenje, priča); metoda posmatranja; način projektovanja i građenja (izrada dela dekorativne i primenjene umetnosti); vizuelna metoda (crteži, demonstracioni materijal)

Uvedite elemente ženska odeća koristeći primjer igračke Dymkovo.

Ojačati znanje učenika o karakteristične karakteristike Dymkovo igračke, razvijaju sposobnost stvaranja uzoraka prema vlastitim planovima, koristeći različite tehnike četke. Naučite prepoznati elemente geometrijskog uzorka Dymkovskog slikarstva (krugovi, ravne i valovite linije, karirani uzorci, tačke - grašak).

Razvijati estetsku percepciju, osjećaj za ritam, boju, kreativne sposobnosti. Produbiti estetska znanja o narodnoj dekorativnoj i primijenjenoj umjetnosti.

Negovati ljubav prema narodnoj umetnosti, dati učenicima priliku da osete narodnih zanatlija.

Materijal i oprema za nastavnika: vizuelni materijal (slike Dymkovskih igračaka, gotov proizvod), rutiranje fazna implementacija proizvodi.

Materijal i oprema za učenike: vrat od plastična boca, slano tijesto, boje, kistovi, tegle sa vodom, uljane krpe, kapice od flomastera, gomile.

Napredak lekcije:


1.Pozdrav. Prije početka časa pozdravite sve učesnike časa.

2. Ponavljanje obrađenog materijala.

Mi smo različite igračke

Preklapanje, ok

Svuda smo poznati

Svidjećemo vam se.

(P. Sinyavsky)

Danas pričamo o igračkama. Ali ne o običnim, već o narodnim. Naša domovina je dugo bila poznata po svojim zanatlijama. Gde god da smo, svuda ćemo sresti čudo - majstore koji znaju da se transformišu prirodni materijali u neverovatne kreacije. Mesta u kojima žive ovi majstori nazivaju se centrima narodnih zanata. Puno njih.

Pozivam vas da se prisjetite koje narodne zanate poznajete, za to vam nudim igru. Ja ću postavljati zagonetke, a ti ćeš ih morati pogoditi.

U blizini su razne devojke,

Ali liče.

Svi sjede jedno do drugog,

I samo jednu igračku. (matrjoške)

Plavo cvijeće je procvjetalo

Plavo lišće se otvori.

Ni u bašti, ni u šumi, ni u polju,

I na snježnobijelom porculanu.

Kakva je ovo slika? Ovo je slika..... (Gzhel)

Zlatne i grimizne boje

Ova šolja je procvetala.

Sunce, bobice, ljeto

Odjednom je bio pun!

Možete li pogoditi šta je ovo čudo?

Ovo je čudo - ..... (Khokhloma)

3. Upoznavanje sa predloženim edukativnim materijalom.

Danas ćemo detaljnije naučiti o igrački Dymkovo.

Po čemu je Dymkovo poznato?

Sa njegovom igračkom.

U njemu nema dimljene boje,

A tu je i ljubav ljudi.

Ima nešto od duge u njoj,

Od kapi rose.

Ima nečeg o radosti u njoj,

Grmi kao bas.

(V. Fofanov)


4. Predloženi edukativni materijal. Podsticanje interesovanja učenika.

Ljudi ljubazno i ​​nježno zovu ovu igračku "maglica". Odakle dolazi tako neverovatno ime?

Na niskoj obali rijeke Vjatke, nasuprot grada Kirova, nalazi se drevno drveno naselje Dimkovo. Od pamtivijeka, ovdje, u rubnom području sa oštrom klimom, izrađuju igračke od gline.

Ovaj zanat je bio isključivo za žene. U jesen se pripremala crvena glina na livadama, a čisti pijesak u plićaku rijeke. Igračke od gline izrađivale su se zimi i rano proleće, kada su bile u toku pripreme za prolećni sajam.

Pomiješavši glinu s pijeskom i vodom, temeljito izmijesite dok se ne dobije homogena masa. Najprije su od glinenog tijesta oblikovani veliki glavni dijelovi igračke, a posebno mali, koji su potom zalijepljeni i razmazani mokrom krpom. Izrađena igračka sušena je 2-4 dana na sobnoj temperaturi i pečena u ruskoj peći. Za spaljivanje igračaka peći su se grijale do kasno u noć, a cijelo naselje je bilo u dimu, u izmaglici. Otuda je došlo i ime Dymkovo, a igračke su se počele zvati igračke Dymkovo. Nakon hlađenja, proizvod je prekriven mješavinom krede i mlijeka. Za rad je pripremljeno 6-10 boja, za koje je prah boje samljeven na ploči od livenog gvožđa, dodajući malo vode, a pre farbanja celo jaje.

Predlažem da pogledate sliku igračaka Dymkovo (demonstracija slika igračaka Dymkovo):

Dymkovska gospoda, generali, sa osećajem samopoštovanja, često su prikazani na konju ili u paru sa damom.

Sa trakama i mašnama,

Da, ruku pod ruku sa kicošima

Hodamo u parovima

Prolazimo pored pauna.

(P. Sinyavsky)

Posebno su kreativne igračke koje prikazuju životinje i ptice. Dimkovski konji s bujnom grivom i repom.

Neobična slika pijetla. Djeluje egzotično sa svojim gustim repom i grebenom. Na grudima mu uvijek sija krug - simbol sunca.

Vidi kako je dobra

Ova devojka je duša.

grimizni obrazi gore,

Amazing outfit.

(narodna umjetnost)

Dama iz Dimkova je veoma elegantna. Na glavi su svakako kovrče, kokošnici i šeširi. Na ramenima su pufni rukavi. Na dnu suknje ili pregače nalaze se volani. U rukama su im torbica, kišobran, pas, roker itd. Zanatlije su velikodušno "razbacale" krugove, čekove, krupne i male graške, ravne i valovite linije po bijeloj pozadini.

Do danas nas igračka Dymkovo nastavlja oduševljavati svojom svjetlinom, šarenilom i svečanošću.

5. Objedinjavanje primljenih informacija. Kreativni dio časa.

Danas vas pozivam da postanete narodni majstori i napravite figuricu Dimkovske dame.

Za rad će nam trebati grlić plastične boce sa čepom, slano tijesto, staklene hrpe, tegle s vodom, boje, četke i čepovi od flomastera. Ponavljanje na času pri radu sa slanim tijestom, četkom i bojama. Skreće se pažnja na urednost i urednost na radnom mjestu. Radovi se odvijaju u fazama. Nastavnik skreće pažnju učenika na tehnološka karta Na stolu. Svaki korak je objašnjen. Radni učinak učenika se prilagođava u toku nastave.

Faze izvođenja igračke Dymkovo:

1. Na površinu grla plastične boce nanesite tanak sloj slanog tijesta.

2. Testo razvaljajte u lopticu i poravnajte sa obe strane. Postavljamo ga sa strane poklopca plastične boce. Dobijamo kokošnik.

3. Uzmite dva identična komada slanog tijesta. Umotamo ih u flagele i isprepletemo. Postavljamo ga blizu kokošnika. Dobijamo kosu.

4.Uzmite veći komad tijesta. Zamotajte loptu. Poravnamo i postavimo zanate ispred. Dobijamo kecelju.

5. Zarolajte dvije identične male loptice i stavite ih na bočne strane čepa. Dobijamo rukave.

6. Zamotajte dvije identične flagele i nanesite ih blizu rukava. Dobijamo ruke.

7. Završavamo posao. Koristeći kapice od flomastera, pravimo pečate na ženskom outfitu. Bojimo igračku bojama.

6. Izložba studentskih radova.